Veri Nedir ? Veri Tipleri Nelerdir ? Verilerin Kullanımı

0
2497

Bu yazı Veri Nedir ? Veri Tipleri Nelerdir ? Günümüz dünyasında verilerin yeri, kullanımı ve faydaları hakkında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Veri Nedir ?

Bilgisayarların işleyebileceği şekle dönüştürülebilen her türlü gerçekliğin (sayılar, kelimeler, ölçümler, gözlemler vb.) toplanmasına veri denir.

Hangi işle uğraşıyor olursanız olun veri kavramının günümüz dünyasında hemen hemen her alanda nasıl büyük katkıları olduğunu duymuşsunuzdur. Bir hastalığın tedavisinde, bir şirketi büyütüp gelirlerini arttırmada ya da bir binayı daha dayanıklı hale getirmede veriler bizler için yol göstericidir.

veri

Günlük hayatta veri kavramı, bilgi kelimesinden çok da farklı bir anlam taşımamaktadır. Fakat bilgi işlem dünyasında veriler insanlar tarafından anlaşılan bilgilerin aksine makineyle okunabilen bilgiler anlamına gelmektedir.

İnsanlar tarafından okunabilen veriler yapılandırılmamış veri olarak da bilinirler. Örneğin Bir resim veya herhangi bir yazı metni insanlar tarafından okunabilen verilerdendir. Bir kişi tarafından yorumlanabilen anlamlı bilgiler insanlar tarafından okunabilen verilerdir.

Makine tarafından okunabilen bilgiler ise yapılandırılmış verileri ifade eder. Bu bilgiler bilgisayar yazılımlarının işleyebileceği türdendir. Bir bilgisayar programının verileri algılayıp işleyebilmesi için bu verilerin belirli bir formda bulunması gerekir.

veri tanımı

İnsan ve makine tarafından okunabilen veriler arasındaki farkı daha iyi anlamanız için şöyle bir örnek verebiliriz: ABD Deniz Kuvvetleri sorumlusu Matthew Maury, geçmişte el yazısıyla yazılmış olan nakliye rotalarını (insan tarafından okunabilen) makineler tarafından okunabilmesi için koordinatlarla gösterdi. Daha sonra bu koordinatları işleyerek rotaları %33 oranında azaltmayı başardı. Bu örnek verilerin toplanıp düzgün bir şekilde işlendiğinde ne kadar faydalı olabileceğini gösteriyor.

Veri Tipleri

Veri tipleri konusunda en önemli ve dikkat çekici birkaç veri tipini inceleyelim.

Kişisel Veriler

kişisel veriler

Size özgü olan aklınıza gelebilecek herhangi bir şey kişisel veriler kapsamına girer. Demografik bilgileriniz, e-posta adresiniz, telefon numaranız, bulunduğunuz yer vs. Başta sosyal medya siteleri olmak üzere pek çok şirket kişisel verilerimizi toplamaktadır. Topladıkları bu verileri ise bizlere kişiselleştirilmiş öneriler sunabilmek için kullanırlar. Mesela Facebook topladığı kişisel bilgilerinizi size beğenebileceğiniz içerikler sunmak için kullanır. Bunu yaparken de kişisel verileri sizinkine benzerlik gösteren insanların beğendiği içerikleri esas alır.

İşlemsel Veriler

işlemsel veri

İşlemsel veriler, toplanabilmesi için bir işlem yapmanız gereken verilerdir. Bir reklamı tıklamanız, internet üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirmeniz veya herhangi bir web sayfasını ziyaretiniz sizin hakkınızda işlemsel veri toplanmasını sağlar. İnternette bazı sayfalarda gezinirken çıkan reklamların daha önce girmiş olduğunuz sitelerle, google üzerinden arattığınız konularla veya yaptığınız satın alma işlemleriyle alakalı olduğunu fark ettiniz mi ? İnternette yaptığınız tüm işlemler Google Analytics tarafından toplanır ve uygun yerlerde kullanılır. İşlemsel veriler işletmeler için çok önemlidir.

Web Verileri

web verileri

Web verisi, herhangi bir amaçla internetten edinebileceğiniz her türlü bilgiyi ifade eder. Bu veriler futbol ligi puan durumundan bir firmanın satış yaptığı ürünlere kadar halka açık olarak internette bulunan her şey olabilir. Web verileri sayesinde işletmeler dış pazar hakkında kendileri tarafından oluşturulmamış bilgilere kolaylıkla erişebilirler. Web verileri piyasadaki rakipleri izlemek, potansiyel müşterileri bulmak ve çok daha fazlası için kullanılabilen önemli bilgilerdir.

Sensör verileri

sensör verileri

Önemli bir diğer veri tipi olan sensör verileri nesneler tarafından üretildiğinden dolayı genellikle nesnelerin interneti olarak adlandırılır. Nabzımızı ölçen akıllı saatlerden hava sıcaklığını ölçen sensörlere sahip binalara kadar her şeyi kapsamaktadır.

Verileri toplamak genellikle yazılımlar aracılığıyla yapılır ve bu verileri toplamak için pek çok teknik vardır. Toplanan veriler büyük bir bilgi havuzu oluşturur. Bu nedenle yukarıda incelediğimiz verilerin hepsi aslında Büyük Veri (Big Data) adını verdiğimiz şeye katkıda bulunur. Gelişen teknoloji ve elimizdeki verilerin her geçen gün daha da artması sayesinde artık verileri bütün olarak işleyip etrafımızda olanların büyük resmini elde edebiliyoruz. Günümüzde çok önemli bir konu haline gelen Büyük Veri Nedir ? Big Data Ne Demektir ? Nasıl Oluşur ? konusu hakkında bilgi edinmek için burayı tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin