Sanal Gerçeklikle Fobileri Yenmek Mümkün

0
1189

Sanal gerçeklikle fobileri yenmek artık bir terapiste ihtiyaç duyulmadan mümkün

Fobiler birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen, yaşam kalitesini düşüren önemli bir sorun. Fobisi olan kişilerin çoğunluğu fobilerini yenmek anlamında herhangi bir çaba harcamıyor. Tedavi oldukları takdirde aşabilecekleri bu sorunla hayatları boyunca yaşamak zorunda kalıyorlar. Ancak sürekli gelişen teknolojiyi hayata faydalı bir şekilde entegre etmenin sonucu olarak fobileri yenmek artık çok kolay.

sanal gerçeklikler fobileri nasıl yeneriz

Terapistlere Artık Gerek Yok !

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Daniel Freeman’ın geliştirdiği yeni yöntem sayesinde psikolojik terapinin herhangi bir terapiste gerek duymadan ”sanal terapist” sayesinde yapılması mümkün. Ayrıca geliştirilen sesli komut sistemi sayesinde sanal terapistinizle iletişim kurabiliyorsunuz.

İlk Denemelerde Çıkan Sonuçlara Göre Sanal Gerçeklikle Fobileri Yenmek Mümkün

Oxford Üniversitesi’nde yükseklik fobisi olan 100 kişinin üzerinde yapılan deney sonucunda, sanal gerçeklik gözlüğü ve Freeman’in geliştirdiği yöntemi her seferinde en az iki saat kullanmak şartıyla beş kezden fazla kullanan kişilerin %68’inde fobilerini neredeyse %75 oranında yendikleri gözlendi. Freeman’a göre bu oran sanal gerçeklik kullanılmadan yapılan yüz yüze terapilerden çok daha etkili.

sanal gerçeklikle fobileri yenmek

Nasıl Uygulanıyor ?

Sanal gerçeklik gözlüğünü taktığınız zaman fobilerinizi yenebilmeniz için tamamlamanız gereken görevler var. Bunlardan görevler arasında çökecek gibi görünen bir köprü üzerinde karşıdan karşıya geçmek, üç katlı bir bina yüksekliğinde olan bir ağaçtan kedi kurtarmak, yüksek bir binanın balkonunun ucunda resim yapmak var. Sonuçların oldukça sevindirici olduğunu söyleyen Freeman : ” Bu tedavi hakkıyla uygulandığı zaman gerçek hayatta bir tedavi almış gibi hastaların hayatları değişiyor”.

Yükseklik fobisi olan hastalara yapılan deneyin katılımcılarından biri olan Sarah, yüksek bir yerdem olduğum anda sanal gerçeklik gözlüğünün gözümde olduğunu hayal ederek yüksek bir yerde olduğumu unutmaya çalışıyorum bu sayede daha az stres yapıyorum diyor.

Sanal gerçeklikle yapılan tedavilerde, hasta orada gerçekten bulunmadığı için fiziksel risk altında olmadığının bilincinde oluyor.

Bu tedavinin en önemli sorunlarından birisi sanal gerçekliğin bir risk oluşturmuyor oluşu. Yükseklik fobisi olan birisi sanal gerçeklik gözlüğüyle dünyanın en yüksek tepesinde bile olsa riskte olmadığının farkında oluyor. Ancak yapılan deneylerde alınan sonuçlara göre bu durumun tedaviye belirgin bir olumsuz etkisi yok.

Günümüzde psikolojik rahatsızlıkların sanal gerçeklikle tedavi edilmesi için önemli yatırımlar yapılıyor. İngiltere’de bulunan Sağlık Araştırmaları Ulusal Enstitüsü bu alana 4 milyon sterlinlik bir yatırım yapacağını açıkladı. İlerleyen yıllarda bu alanda çok önemli gelişmeler olabilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin