Kamuflaj Nedir? Teknolojide Kamuflaj Sanatı

0
1364

Kamuflaj Nedir?

Kamuflaj doğada hayvanlara özgü bulunan, onların görünürlüklerini azaltarak tehlikelerden korunmalarını sağlayan doğal bir özellik. Hayvanlar hayatta kalmak için kamuflaj yeteneklerine ihtiyaç duyarken, insanlar bu özellikten ilham alarak askeri amaçlarla zaman zaman eğlence amacıyla kamuflajı kullanmaktadır.

kurbağa kamuflaj

Hayvanların gizlenmek için kullandıkları kamuflaj tekniği tüm dünyada askeri teknolojilerin önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Askeri teçhizatlar, farklı bölgelerdeki renk, sıcaklık ve arazi yapısına uyum sağlayacak yeni teknolojilerle donatılıyor. Amaç ise tıpkı hayvanlar gibi, düşmanlardan gizlenmek.

askeriyede kamuflaj

Çöl, orman, şehir merkezleri gibi farklı bölgelerde her an savaş çıkabilir. Yani savaşın nerede çıkacağı net olarak belli değildir. Bu nedenle BAE Sytems şirketi, farklı ortamlara uyum sağlayabilen gelişmiş bir kamuflaj sistemi tasarlamıştır. ADAPTIV adı verilen bu sistem ile taşıtlar çevre sıcaklığını taklit ederek ısı dedektörlerini atlatabiliyor ve farklı koşullara uyum sağlayabiliyor. Üstelik çalılık, kayalık ve hayvan gibi doğada olabilecek cisim veya canlıları da taklit edebiliyor. Tüm bunlar sağlayabilmek için taşıtların yüzeyi ”modül” adı verilen altıgen plakalarla kaplanıyor. Modüller sıcaklığı çevreye göre düzenleyip, çeşitli desenler görüntüleyebilme özelliğine sahip.

ADAPTIV sistemiyle üretilmiş bir tank
ADAPTIV sistemiyle üretilmiş bir helikopter

Yukarıda gördüğünüz kamuflaj modülleriyle kaplı helikopteri adaptiv sistemi sayesinde bulutlardan ayırmak imkansız hale gelebilmektedir.

Savaşta düşmanı aldatmaya çalışmak yeni bir durum değil. I. Dünya Savaşı’nda düşmanlardan gizlenmek için araçlar ve binalar, hayvan desenlerinden esinlenerek farklı şekillerde boyanıyordu. Günümüzde ise ilerleyen teknoloji sebebiyle çok daha gelişmiş kamuflaj uygulamaları yapılabiliyor.

Kamuflaj tekniğinin uygulama alanı çoğunlukla askeri alan olsa da zaman zaman mimarlık gibi farklı alanlarda da kullanıldığını görüyoruz. Örneğin Güney Kore’de bulunan Tower İnfinity dünyanın ilk görünmez gökdeleni olarak biliniyor. Bu şekilde anılmasının sebebi ise gökdelenin bir tarafında bulunan yüzlerce LED ekranın, diğer taraftaki kameralardan gelen görüntüleri yansıtarak görünmezlik havası uyandırması.

tower infinity
Dünyanın ilk görünmez gökdeleni Tower İnfinity

İlginizi çekebilir: Renklerin Anlamları – Psikolojik Açıdan Renklerin Anlamları

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin