Japonya’da 8K Uydu TV Yayınları Başladı

1
1647

8K uydu yayınları başladı

Günümüzde Full HD TV kullanmayan neredeyse kalmadı. 4K teknolojisi ise giderek yaygınlaşıyor. 8K yayınlarla ise henüz tanışmadık bile. Fakat dünya teknoloji devi Japonya bu konuda ilk adımı attı. Bugünden itibaren 4K televizyonunuz resmen eskidi.

8K Uydu Yayınları Başladı

Önceden planlandığı gibi 1 Aralık 2018 yerel saatle sabah saat 10’dan itibaren Japonya televizyonları 8K uydu yayınlarına başladı. Birkaç yıldır süren çalışmaların ardından bugün Japonya televizyon kanalı NHK, 22.2 ses kanallı 8K görüntü kalitesinde ilk yayınını gerçekleştirdi. Yayınlanan ilk film ise 2001: A Space Odyssey. BBC’ nin edindiği bilgiye göre orjinali 70 mm çekilen film yeniden taranarak 8K görüntü kalitesinde yayınlandı.

8K uydu yayınları şimdilik test aşamasında. 8K yayınlar için özel bir uydu alıcısı ve anten gerekiyor. Engadget Japonya, Sharp’ın ilk 8K uyumlu TV’leri piyasaya sürmeye başladığını ve fiyatlarının 6600 dolar olduğunu bildirdi. Bu televizyonların hiçbirinde henüz HDMI 2.1 uygulanmadığı için görüntüyü televizyona aktarmak için 4 adet HDMI kablosu gerekiyor.

Şuan sadece başlangıç aşamasında olan 8K için önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler duyabiliriz. Halihazırda 4K görüntü kalitesinin olduğu yerde daha fazla çözünürlüğe ve bunun fiyatına değip değmeyeceğini anlamak için TV’leri kendimiz incelememiz gerekecek.

Kaynak : Engadget.com

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin