Google Arama Motoru ve Google Algoritmaları

0
580

Bu yazı Google Arama Motoru ve Google Algoritmalarını açıklamak amacıyla yazılmıştır.

Google Arama Motoru’nun Hikayesi

Google arama motoru Web’i daha iyi tarayıp indeksleyerek internetteki bilgilere daha güvenilir ve daha hızlı ulaşmayı vadeden algoritması PageRank ile ilk olarak 1998 yılında ortaya çıkmıştır. Google Arama Motoru’nun temelleri ilk olarak Larry Page ve Sergey Brin tarafından Stanford Üniversitesi’nde ikiside doktorasını yapmaktayken 1996 yılında gerçekleştirdikleri “BackRub” projesine dayanıyor. Bir tez konusu ararken Page, World Wide Web’in link yapısını ve sayfaların içerisindeki bağlantıları üzerine düşünüyordu ve danışmanından da bu konuda cesaret alınca bunun üzerine çalışma yapmaya başladı. Projeye başlamasından kısa bir süre sonra Sergey Brin’de dahil oldu. İkili birlikte webdeki sayfaların önem derecesini PageRank ismini verdikleri bir algoritmaya göre belirleyerek sayfalarla ilişkilendirip sıralayan ve kullancıya sunan BackRub isimli  arama motorunu oluşturdular.

Google kurucuları: Larry Page & Sergey Brin

Kısa bir süre sonra yatırımcılar tarafından da destek gören proje Eylül 1998’de Google ismiyle beraber şirket olarak hayata geçmiştir.  Başlangıçta şirket ofis olarak ileride Google’da yöneticilik yapacak ve bugün Youtube’da CEO görevini üstlenen arkadaşları Susan Wojcicki’nin evinin garajını kullanmıştır. Şirketin ilk yıllarından itibaren kurucular Larry ve Sergey gelir elde etmek için arama motoru sayfası üzerinde pop-up reklam kullanımına şiddetle karşı çıkmış bu şekilde finanse edilmeyi tercih etmemişlerdir.

1998 sonunda Google yaklaşık 60 milyon sayfalık bir dizine sahip duruma gelmiştir. 1999’un başlarında Larry ve Sergey şirketlerini bir başka arama motoru olan Excite’a satmak için 1 milyon dolarlık değer biçmişler fakat Excite CEO’su George Bell bu teklifi reddetmiştir. Kasım 2014 itibariyle Google 41’den fazla ülkede 70 ten fazla ofisi bulunan dev bir şirket haline gelmiştir. Kurulduğu günden bu yana Google indeksleme algoritmasını sıklıkla güncelleyerek, daha hızlı ve daha güvenilir sonuçlar sağlamaya yönelik iyileştirmeler yapmaktadır. Google, bugün kullanıcıların Internet üzerinden arama yapmak için en çok kullandığı araç konumuna gelmiştir.

Google Algoritmaları

Google, kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak için sürekli olarak algoritmalarını güncellemektedir. Algoritmalarını sürekli olarak güncellemelerinin bir diğer sebebi mevcut algoritmaların tamamıyla çözülüp, yetersiz içeriklerin veya spamların arama motoru robotlarına karşı galip gelip içeriklerini üst sıralara sokması ihtimalidir. Google’ın sürekli olarak yaptığı bu algoritma güncellemelerinin çoğunluğu küçük güncellemelerdir ve büyük değişiklikler yaratmadan fark edilmeden yapılır. Bazı güncellemeler ise çok büyük değişiklikler içerir ve Google sıralamalarını önemli ölçüde etkiler. Site düzenleyicileri bu algoritmaları takip edip buna göre adımlar atarsa olası güncellemelerde büyük sıralama kayıpları yaşamaz veya güncellemeler sonucunda önemli sıralamalar elde edebilecektir. Her ne kadar Google tarafından yılda birkaç bin güncelleme yapıldığı açıklansa da son yıllarda büyük etki yarattığı bilinen bazı güncellemeler şunlardır:

 • Panda
 • Penguin
 • Pirate
 • Hummingbird
 • Pigeon
 • Mobilegeddon
 • RankBrain
 • Possum
 • Fred
 • Medic
 • Bert

Panda Algoritması

24 Şubat 2011 tarihinde yapılan bu algoritma güncellemesi ile Google, düşük kaliteli içeriğe sahip sitelerin sıralamasını düşürmeyi hedeflemiştir. Panda algoritması Google’da indexlenmiş tüm sitelere bir kalite skoru atar, bunu skoru atarken sayfaların özgünlüğünü dikkate almaktadır.

Penguin Algoritması

24 Nisan 2012 çıkış tarihli Penguin algoritma güncellemesi ile içerikle alakasız link bağlantıları içeren ve spam sayfaları tespit edip bunların sıralamasının düşürülmesi hedeflenmiştir. Ayrıca sitelerin sahip olduğu backlinklerden kalitesiz yani düşük profilli sitelerden sadece SEO katkısı olması amacıyla alınmış backlinke sahip olanların sıralamasının aynı şekilde düşürülmesi amaçlanmıştır. Penguin algoritmasına takılmamak için websitelerin düzenli olarak dışarıdan gelen backlinkleri analiz etmeleri eğer sitelerine spam linkler alıyorlarsa bunların kaynağını Google Search Console üzerinden disavow dosyasına ekleyerek sitelerine zarar vermelerini engellemeleri gerekmektedir. Aynı şekilde sitelerinden dışarı giden bağlantıların da içerikleriyle ilgili veya spam sitelere yönlenmemesi için, içerik oluşturma aşamasında dikkatli olmaları gerekir.

Pirate Algoritması

Ağustos 2012 tarihinde yapılmış Pirate Algoritma güncellemesi adından da anlaşılacağı gibi korsan içerikli, telif haklarını ihlal eden sitelerin geri plana atılması için yapılmıştır. Bu güncellemeden etkilenen sitelerin büyük bölümünü dizi, film, müzik, torrent siteleri gibi siteler içeriyor olsa da bu alanda inanılmaz bir yayımlanma potansiyeli olduğundan bugün itibariyle Google’ın hala tam olarak temizleyemediği bir durumdalar. Bu sitelere ek olara pirate güncellemesi ile size ait olan bir içeriğe sahip başka bir sayfayı tespit ederseniz ve bunu Google’a telif hakkı ihlali bildiriminde bulundurmanız durumunda bu sayfada sizin içeriğinizin önüne geçemeyecektir.

Hummingbird Algoritması

Ağustos 2013 tarihinde aktif hale gelen Hummingbird algoritması Google algoritmaları arasında en önemlilerden kabul edilmektedir. Bu algoritmadaki temel amaç yapılan sorguya sadece aratılan kelimelere odaklanarak sonuçlar üretmek yerine kelimelerin eş anlamlarını da kullanarak aratılan içeriğin ardındaki manayı çözümleyerek en uygun arama sonuçlarını sıralamaktır. Bu algoritma güncellemesiyle optimizasyon çalışmaları yapan web site düzenleyicilerinin sadece anahtar kelimeler üzerine odaklanması devri bitmiştir. Webmaster’ların içeriklerine konuyla alakalı eş anlamlı olabilecek sözcükleri de eklemeleri gerekmektedir.

Pigeon Algoritması

Temmuz 2014 tarihinde hayata geçirilen bu algoritmayla Google, arama yapan kişilerin bulunduğu konuma göre uygun sonuçları önüne getirmeyi hedeflemiştir. Bu algoritmadaki amaç yüksek kaliteli içeriğe sahip fakat yerel olduğundan, daha düşük bütçeli web sitelerin arama yapan kişilerin konumuna göre ihtiyacı karşılıyorsa ön plana çıkarılmasıdır. Özellikle Google üzerinde bir yer veya mekan arattığımızda karşımıza ilgili yerin direk olarak üst sırada çıkmasının temelleri bu algoritmayla atılmıştır.

Mobilegeddon Algoritması

21 Nisan 2015 tarihinde aktif olan bu güncelleme ile amaç adından da anlaşılacağı üzere mobil kullanım için uygun web sitelerinin sıralamada ön plana getirilerek mobile uygun olmayan sitelerin daha arka plana atılmasıdır. Bu güncelleme 2018 ve 2020 yıllarında daha da geliştirilmiş ve artık mobil kullanıma uygun olmayan sadece masaüstü için tasarlanmış, mobil cihazlarda görünümde kaymalar gibi problem olan siteler geri plana atılmıştır. Bunun yapılmasının en önemli sebebi günümüzde artık kategori fark etmeksizin tüm web sitelerin en yüksek hit kaynağı mobil cihazlardan gelmektedir.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi bir siteye son 90 günde gelen kullanıcıların %68 gibi çok büyük bir oranı mobil cihazlardan gelmektedir. Bu tüm siteler için bu oranda olmasa da bile tüm sitelerde mobil cihazlar önemli derecede üstündür.

RankBrain Algoritması

Kasım 2015 tarihinde hayata geçen RankBrain algoritması, Hummingbird algoritmasının devam niteliğindedir. Bu algoritma ile Google, Hummingbird algoritmasındaki eş anlamlı sorgulara ek olarak aratılan sorguların ardındaki anlamı daha iyi anlayabilmek için bir makine öğrenimi sistemi geliştirmiştir. Google RankBrain algoritmasını şimdiye kadar ki en önemli üçüncü sıralama faktörü olarak nitelendirmiştir. Google hiçbir algoritmasının tamamen formülünü açıklamasa da bu algoritma ile Google’ın webs itelere ait hemen çıkma oranı, oturum süresi gibi kendi analiz aracı Google Analytics de sunduğu faktörlere önem verdiği düşünülmektedir.

Possum Algoritması

Eylül 2016 tarihinde çıkan Possum algoritması, Pigeon algoritmasının devamı niteliğindedir. Arama yapan kişinin mevcut konumuna uygun alakalı sonuçları getirmeyi hedef alır. Pigeon algoritmasına ek olarak yapılan güncellemelerdin birisi bu algoritma ile artık aynı adreste gözüken işletmeler arama sonuçlarında geri plana itilmiştir

Fred Algoritması

Mart 2017 tarihinde yayınlanmış bu güncelleme ile Google sadece reklam tıklaması alarak gelir etmeye çalışan veya ortaklık programları aracılığıyla gelir peşinde olan siteleri tespit edip bunları geri plana atmayı amaçlamıştır. Örneğin booking.com gibi gelir ortaklığı veren sitelerden ortaklık alıp sırf tıklama almak uğruna baştan savma gezi içeriği oluşturup bu içerikler aracılığıyla para kazanmaya çalışan sitelerin işleri zorlaşmıştır.

Medic Algoritması

Mayıs 2018 tarihinden itibaren hayata geçmiş bu güncelleme ile Google, medikal siteler, finans siteleri, hukuk ve eğitim siteleri gibi toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek sitelerin sıralamaları üzerine çalışmıştır. Bu sitelerin ön planda olmasını etkileyen faktörler net olarak tespit edilmiş değildir.

Bert Algoritması

Ekim 2019 tarihinde aktif hale geçen bu algoritma ile Google artık Panda, Hummingbird ve RankBrain algoritmalarında çabaladığı sorgulanan kelimeleri daha iyi anlamak, yorumlamak ve kullanıcıya en alakalı içeriği sunma çabasının doruk noktasıdır. Bu algoritma ile Google artık aranan kelime veya kelime grupları ile daha fazla bilgiyi algılama yeteneğine sahip hale gelmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin