Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar 2020

25
20643

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar 2020

Oyun meraklıları için hazırladığımız bu yazıda dünyada en çok oynanan oyunlar listesini hazırladık. Newzoo‘dan alınan verilere göre 2020 yılı Ağustos ayı itibariyle dünyada en çok oynanan 21 bilgisayar (PC) oyununu paylaşıyoruz.

1. League Of Legends (LOL)

dünyanın en çok oynanan oyunu league of legends

Dünyada en çok oynanan oyunlar 2020 listemizin ilk sırasında bulunan League of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve 2009 yılında piyasaya sürülmüş online savaş oyunudur. Oyun Warcraft III oyununun modu olan The Ancients Of Defence’den esinlenilerek yapılmıştır. LOL, uzun zamandır dünyanın en çok oynanan oyunu 2020 ünvanını elinde bulunduruyor.

2. Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

rainbow

Ubisoft Montreal tarafından geliştirilip 1 Aralık 2015’te yayınlanan oyun taktiksel bir nişancı oyunudur. Oyuncular rehine kurtarma, bomba etkisiz hale getirme gibi farklı oyun modlarında saldırgan ve savunucu rolü üstlenirler.

3. Valorant 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı valorant.jpg

Riot Games tarafından geliştirilip 2 Haziran 2020’de piyasaya sürülen oyun çok hızlı bir biçimde en çok oynanan oyunlar listesinde kendine yer buldu. Valorant çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur.

4. Minecraft

dünyada en çok oynanan oyunlar minecraft

Grafikleri çok basit olmasına rağmen dünya çapında yıllardan beri en çok oynanan oyunlar listesinde ilk sıralarda bulunan Minecraft, İsveçli bir programcı tarafından yaratılmış daha sonra İsveç şirketi Mojang tarafından geliştirilmiştir. Minecraft, oyunculara 3B küplerden istediklerini inşa etmesine izin veren yaratıcılığı geliştiren, kişiye farklı bakış açıları kazandıran çok kaliteli bir oyundur.

5. Hyper Scape

Ubisoft tarafından geliştirilmiş bir battle royale oyunu olan Hyper Scape, 12 Temmuz 2020 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Piyasaya sürüldüğü andan itibaren büyük ilgi gören Hyper Scape, en çok oynanan oyunlar 2020 listesinde kendine yer buldu.

6. Grand Theft Auto V (GTA 5)

dünyada en çok oynanan oyunlar gta 5

Tahmin ediyorum GTA efsanesiyle tanışmamış olanlar yoktur. Rockstar Games oyunu olan Grand Theft Auto serisinin 5. oyunu 2013 yılında yayımlanmış olmasına rağmen hala dünyada en çok oynanan oyunlar listesinde ilk 20’nin içerisindeki yerini koruyor. Uzun bir süre daha buradaki yerinden olacağını da sanmıyoruz. Hem Pc, hem play station hem de Xbox üzerinden oynanabilen oyunu hangi platformdan oynarsanız oynayın tadından yenmiyor.

7. Call Of Duty: Modern Warfare

call of duty modern warfare

Infinity Ward tarafından geliştirilen ve Activision tarafından piyasaya sürülen Call of Duty, 2009 yılında piyasaya sürülmüş yıllar geçse de modası geçmeyen first person shooter tarzı bir oyundur.

8. Apex Legends

apex legends

4 Şubat 2019 tarihinde piyasaya sürülen Apex Legends, Respawn Entertainment tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir battle royale oyunudur. Yayımlanmasının üzerinden henüz çok kısa bir zaman geçmesine rağmen en çok oynanan oyunlar listesi basamaklarında hızlı bir şekilde yükselmeye devam etmektedir.

9. Overwatch

overwatch

Tıpkı Heroes of Warcraft gibi Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen CS-GO türünde birinci kişi nişancı oyunudur. Oyuncular 6’şar kişilik iki takım ile her biri 20 karakterden oluşan karakter havuzundan bir karakter seçerek mücadele ederler.

10. Hearthstone: Heroes Of Warcraft

heroes of warcraft

Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen bir kart koleksiyonu olan Heroes of Warcraft oyununun dünya çapında bağımlı sayısı oldukça fazla.

11. PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

pubg

Bluehole Studio tarafından yayınlanan ve geliştirilen PUBG, 2017 yılında piyasaya sürülmesine rağmen çok kısa sürede ses getirmiş milyonlarca oyuncu tarafından sevilmiştir. Oyunda yaklaşık 100 kişiye kadar oyuncu bir uçak ile adaya indikten sonra birbirlerini öldürmek için silah ve teçhizat toplamaktadır.

12. Fortnite

fortnite

Fortnite, Epic Games tarafından geliştirilen ve kısa sürede çok fazla kişi tarafından oynanan hayatta kalma oyunudur. 2017 yılında yayımlanan oyun sadece 2 yıl içerisinde ilk 5 içerisine girmeyi başarmıştır. Ayrıca İbrahimoviç ve Mesut Özil gibi dünya çapında ünlü bazı futbolcularında bu oyuna bağımlı olduklarını biliyoruz.

13. Dota 2

dota 2

Dota 2 çok oyunculu bir online savaş arenası oyunudur. Valve tarafından geliştirilmiş oyun Temmuz 2013 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

14. Roblox

en çok oynanan mobil oyunlar

”Roblox, 8-18 yaş aralığındaki gençlere hitaben oluşturulmuş çok oyunculu online bir oyundur. Oyuncular oyun içerisinde farklı renkte ve boyutta bloklar içerisine girip kendi sanal dünyalarını oluşturma, sosyalleşme imkanına sahiptirler.”

15. osu!

osu! Dean Herbert tarafından 16 Eylül 2007 tarihinde piyasaya sürülen bir müzik yapma oyunudur. 

16. World Of Warcraft (WoW)

en çok oynanan oyunlar

Warcraft Evrenindeki 4. oyun olan World Of Warcraft, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilmiş çok oyunculu online rol yapma oyunudur.

17. Counter Strike – Global Offensive (CS-GO)

en çok oynanan oyunlar listesi cs-go

Efsanevi Counter Strike serisinin 4. oyunu olan CS-GO, 21 ağustos 2012 yılında piyasaya sürülmüş Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilmiş bir oyundur.

18. Rocket League

rocket league dünyada en çok oynanan oyunlar

Rocket League, Psyonix tarafından geliştirilen araçlarla futbol oynanan bir oyundur.

İlginizi çekebilir: Dünyada En Çok Oynanan Mobil Oyunlar

19. World Of Tanks

world of tanks

World of Tanks, Wargaming tarafından geliştirilmiş 20. yüzyılın ortalarından kalma savaş araçlarını barındıran çok oyunculu online bir oyundur. 2010 yılında piyasaya sürülmüştür.

20. PUBG LITE

pubg lite

PUBG oyununu herkes daha rahat oynayabilsin diye sistem gereksinimleri hafifletilmiş yeni versiyonu. Yakın zamanda listede çok daha üst sıralara tırmanmasını bekliyoruz.

21. Rust

en çok oynanan oyunlar rust

Rust, 2018 yılında Facepunch Stüdyo tarafından yayınlanmış bir hayatta kalma oyunudur.

Sizler için derlediğimiz en çok oynanan oyunlar hakkındaki yorumlarınızı veya sizin oynamayı çok sevdiğiniz oyunları yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

25 YORUMLAR

  1. anıl gta5 diyonda yani minecraft sen 2011 yılında falan oynamışsındır eski sürümde yani ben bunun kavgasınnı etmem ama galiba sen yanlış dedin velet oyunu roblox dicektin he yani cs go valorant minecraft geçicek kadar haketmiyo cs valorant dediğin oyun ilk kim vurursa o öldürüyo pusan kazanıyor neyse_—–

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin