Apple Logosu Nereden Geliyor ?

0
2974

apple logo hikayesi

Apple Logosu Hikayesi Nedir ?

Apple Logosu olan ısırılmış elma figürünün ortaya çıkışıyla alakalı pek çok farklı hikaye duymuş olabilirsiniz. Bunların çoğu Apple kurucusu Steve Jobs’ un çocukluğunda yoksul dönemler geçirdiği, okula giderken yanında götürdüğü beslenme çantasında sadece bir adet elma olduğu ve firmayı kurduğunda bu yüzden logoyu elma olarak belirlediği şeklindedir.

Bir iddiaya göre Apple Logosunun ortaya çıkış hikayesi sanılanlardan çok farklı. Isırılmış elma figürünün modern bilgisayarların icat edilmesinde öncü olan Alan Turing’e ithafen seçildiği söylenmektedir.

Apple Logosu ve Alan Turing Arasındaki İlişki Nedir ?

Alan Turing Kimdir ?

alan turing apple İngiliz bilim adamı Alan Turing, Modern Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri’nin hem pratik hem teorik anlamda öncülerindendir. İngiltere’nin II. Dünya Savaşı’na girmesi üzerine askeri hizmet için görevlendirilmiştir. Burada Almanların deniz kuvvetleri şifreleme sistemi Enigma’yı kıracak bir makine tasarlamayı başarmıştır. Turing’in bu hamlesi Alman kuvvetlerini çok zor durumda bırakmış ve savaşın ardından İngilizler tarafından II. Dünya Savaşı’nın kahramanı ilan edilmiştir.

Savaşın ardından başına çok talihsiz olaylar gelmiştir. İngiltere’de homoseksüelliğin büyük suç olduğu bir dönemde yaşayan Alan Turing’in eşcinsel olduğu ortaya çıkmıştır. Yargılanan Turing, 1 yıl boyunca kimyasal hadım etme yöntemi olan östrojen iğnesi olmaya mahkum edilmiştir. Bu durumu kabul edemeyen Turing, 8 Haziran 1954′ te evinde siyanüre batırılmış elmadan bir ısırık almış olarak ölü bulunmuştur.

Macintosh ( Apple ) firmasından resmi bir açıklama olmamakla beraber, firma kurucularının modern bilgisayarların öncülerinden sayılan Alan Turing’e ithafen şirketin figürünü ısırılmış elma yaptıkları düşünülmektedir.

Apple’ın günümüzdeki tek renkli logosundan önceki logosu bir çok kaynakta eşcinselliği temsil eden gökkuşağı renklerindeydi.

apple logosu nereden geliyor

 

İlginizi çekebilir: Markaların Logo Anlamları – Markaların Logoları’nın Bilinmeyen Anlamları – Logo Hikayeleri

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin