Maliyeti 1 Adet İphone’dan Daha Ucuz 3D Baskılı Ev !

0
1884

Nerede yaşıyor olursanız olun bugünlerde ev almak oldukça pahalı durumda. Fakat İtalyan 3D Baskı Şirketi WASP hakkında söyleyeceklerimizden sonra bu durum değişebilir. Bu şirket 3D baskılı beton ve çamur bazlı bir malzemenin kombinasyonunu kullanarak ” Gaia ” adını verdikleri 3D baskılı ev yapmayı başardı. Vinç tabanlı büyük bir 3D yazıcı kullanarak bastıkları bu kulübenin maliyeti ise sadece 1.000 $ . Yani bir adet İphone telefondan daha ucuza 3D baskılı ev yapmak mümkün.

3d baskılı ev

WASP Ceo’su Massimo Moretti, bu 3D baskılı evi yapmak için gereken temel malzemenin kil toprak, pirinç samanı ve pirinç kabuğundan oluştuğunu söylüyor.

3D baskılı ev

Ayrıca toprak ve pirinç esaslı malzemeye ek olarak yapının temelini oluşturmak için beton, çatısı için ise ahşap kullanılıyor. 215 metrekarelik yapının tamamlanması daha fazla süre verilmesine rağmen sadece 10 gün sürdü. 3D baskılı ev fiyatının 1000 dolar civarında olacağı garanti ediliyor.

WASP Ceo’su Moretti, Gaia’nın diğer geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında düşük maliyetlere önemli bir örnek olduğunu söyledi. WASP şirketine göre, Gaia herhangi bir ısıtma yada soğutma sistemine gerek duymuyor. Ayrıca ısı yalıtımına ihtiyaç duymadan yılın her dönemi içerisindeki ısıyı koruyabiliyor. Şu anda şirketin inşaat piyasasına girme durumunu değerlendirdiğini söyleyen Moretti, muhtemelen bizim için en iyi strateji ekibimizin duvar yapımında yer aldığı bir inşaat hizmeti olacaktır, dedi.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin