3 Boyutlu Yazıcılar ve Tarihsel Gelişimleri

0
1096

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse 3 boyutlu yazıcılar ekranda gördüğünüz görüntünün çok kısa süre içerisinde üstelik tek tuşla katı bir cisme dönüştürülmesini sağlamaktadır. Tıp endüstrisinden, mühendislik malzemelerine, moda aksesuarlarına hatta oyuncaklara kadar pek çok farklı nesneyi 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle düşük maliyetlerle ve kısa sürede üretmemiz mümkün. Ortaya çıkışı 1980’lere dayanan 3D yazıcılar günler sürecek üretim sürelerini saatlere hatta dakikalara indirdi.

Çalışma prensipleri bilgisayardan yazıcıya gönderilen tasarımı enine kesitlere ayırıp, katman katman üst üste yükselterek eklemeli üretim yapmaya dayanıyor. 3D baskılarda kullanılabilen malzemelerin çeşitliliği arttıkça uygulama alanı da genişlemektedir. Belki de bir gün herkes ihtiyaç duyduğu pek çok ürünü kendi evinde üretecek hale gelebilecektir.

3 boyutlu yazıcı

3 boyutlu yazıcı teknolojisi Japon Mucit Hideo Kodama’nın 1981 yılında bulduğu morötesi ışık aracılığıyla fotoreaktif polimerleri katılaştıran cihaz sayesinde bugün ki seviyesine gelebilmiştir. Bugün en çok kullanılan 3 boyutlu baskı tekniklerinden olan stereolitografi tekniğinde Japon Mucit’in çalışmalarından esinlenilmiştir.

3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışıyor?

3D yazıcılar, plastik malzemelerin sıcaklığını değiştirerek 3 boyutlu tasarımlar üretilmesini sağlıyor.

3 boyutlu yazıcılar

Baskı esnasında katmanların birbirlerine yapışarak soğuyup sertleşmesi suretiyle katı bir cisim oluşur. 3D yazıcılarda robotik kafa, her katmanda plastik malzemeyle doldurulacak alanı belirlemek için sınır çizer. Filament tüpü, bilgisayardan aldığı verilere göre plastik malzemeyi tüpten geçirir, eritir ve püskürtür. Baskı kafası, malzemenin tasarımına göre hareket ederek tüpten akan malzemenin istenen şekli oluşturmasını sağlar. Tabanda bulunan plaka ise malzeme yükseldikçe aşağı inerek yeni malzeme için yer açar böylece baskı kafasının sadece yatay hareket yapması yeterli olur.

3 Boyutlu Yazıcılar Kullanım Alanları

3 Boyutlu yazıcıların kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır.

Madrid’de Castilla-La Mancha parkında bulunan bu köprü 3D yazıcı kullanılarak yapıldı.

3D baskı teknolojisi sayesinde görme engellilerinde sanattan mahrum kalmaması sağlanıyor. Unseen art projesi sayesinde görme engellilerin dokunarak algılayabilmesi için sanat eserlerinin 3D baskıları yapılarak onlarında faydalanması sağlanıyor.

Tersine mühendislik ve 3d baskı teknolojisi bir arada kullanılarak protez kol, bacak gibi uzuvlar yapılıyor.

İlginizi çekebilir: Tersine Mühendislik Nedir?

3 boyutlu yazıcı teknolojisi yiyecekler üzerinde de kullanılmaya başladı. Dünyanın ilk 3D baskılı yiyecek restoranı olan Food Ink, müşterilerine 3D yazıcılarla yaptıkları yemekleri servis ediyor. Belki yakın gelecekte yemeklerimizi de 3d yazıcılarla yaparız ne dersiniz?

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin