Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

1
2829

Programlama dilleri geniş kapsamlı ve kişisel bir tercihtir. Bu nedenle geliştiriciler kendilerine göre kolay gözüken , kodlamaktan zevk aldıkları programlama dillerine yönelmektedir. Bu yazımda 2018 yılı ve gelişen teknolojileri itibari ile geliştiriciler tarafından en çok tercih edilen ve sevilen programlama dillerine değineceğim. Kişisel görüşlerimle birlikte sıralamada oynamalar yapabilirim , yargılamayın lütfen :)). Bu yazımı okumadan önce yazılım dünyasına merhaba yazısını okumanızı tavsiye ederim.

1) Python

Python günümüzde adından çok söz ettiren , yeni geliştirilen sistemlerin içinde mutlaka bulunan bir programlama dilidir. Çok geniş bir kütüphane altyapısı bulunmaktadır ve neredeyse bütün platformlarda kullanılabilen farklı kütüphaneleri mevcuttur. Masaüstü uygulamaları , web uygulamaları , makine öğrenmesi , veri analizi gibi bir çok alanda python dili aracılığıyla sistem geliştirebilirisiniz.

Günümüzde büyük veri analizi şirketler için çok büyük önem taşımakta. Şirketlerinin operasyonlarında hayati önem taşıyan büyük veri analizi için python programlama dili içerisinde bulunan Numpy , SciPy , Pandas gibi gelişmiş kütüphaneler kullanılmaktadır. Python’u diğer programlama dillerine göre bir adım öne geçiren en önemli nedenin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Python diğer programlama dillerine göre anlaşılması ve okunması çok kolaydır. Sade bir yapıya sahip olmakla birlikte çok güçlü OOP yapısına sahiptir. Yeni gelişen teknolojilere yönelik kütüphaneleri ve kısayolları ile günümüz itibari ile en iyi programlama dillerinden biridir.

Örnek kod :

 2) JavaScript

JavaScript tüm dünyada en çok kullanılan script dilidir. Bütün web sistemlerinde bulunur. JavaScript olmadan oluşturulan bir web sitesi veya sistemi tamamen stabil olup , kullanıcı ile hiçbir etkileşime giremez. Web sistemlerinin en dominant dilidir. Ünlü bir programcı olan Jeff Atword JavaScript’in önemini şöyle açıklamıştır :

 

“JavaScript ile yazılabilecek her türlü uygulama en sonunda JavaScript ile yazılacaktır”

 

JavaScript performans açısından diğer programlama dillerine göre çok daha gelişmiş ve çok daha hızlıdır. Kodlar tarayıcılar tarafından okunup , yorumlanabilir. Ekstra bir platform kullanmanıza gerek yoktur.

Ayrıca çok merak edilen bir konu olan Java ile JavaScript ilişkisine de değinmek istiyorum. JavaScript dilinin Java dili ile hiçbir bağlantısı yoktur. JavaScript ilk piyasaya çıktığında ismi Mocha idi. O zamanlarda da Java dili popülerliği gittikçe artmakta olan trend bir dildi. JavaScript geliştiricileri tamamen pazarlama amaçlı Mocha ismini değiştirip bugünki JavaScript ismi ile bu yazılımı piyasaya sürdüler.

JavaScript internet üzerinde kullanılan bir çok kütüphanenin altyapısını oluşturur. Bunlara örnek vermek gerekirse JQuery , AngularJS , ReactJS , NodeJS , Boostrap vs.

JavaScript kodları HTML’ de <script> tagları içerisine yazılabilir.

Örnek Kod : 

3) Java

Günümüzde hala kullanımı oldukça fazla olan C ve C++ ile birlikte programlama dillerinin efsanelerinden biridir. Kod yapısı C ve C++ a benzemekle beraber , bu dillerin eksik yönlerini gidermek için ortaya çıkmıştır. Java aklınıza gelebilecek her platformda ve ortamda çalışmaktadır. Bu nedenle Java geliştiricileri manifestolarını “Bir kez yaz , her yerde çalıştır.” olarak belirlemişler.

Her programlama dilinin geliştiricileri , toplulukları ve hayranları vardır. Java dili bu konuda en güçlü dildir. Yani bir java developera javayı kötülerseniz , baya hararetli bir tartışma içinde bulursunuz kendinizi. Çok fanatikler :)). Bu güçlü topluluk ve geliştiricileri dolayısıyla , teknolojik gelişmeleri sürekli takip ediyor ve javayı bu doğrultuda güncelliyorlar ve yeni eklentiler ekliyorlar.

Java komple bir programlama dilidir. Hiçbir programlama bilginiz yoksa java ile başlamanızı önermem. Gözünüz korkabilir :)). Ama java programlama dilini her şeyi ile biliyorsanız diğer programlama dillerini öğrenmeniz bir kaç haftadan fazla sürmez.

Örnek kod :

4) Swift

Swift programlama dili 2014’de Apple tarafından piyasaya sürülmüş bir programlama dilidir. Apple şirketi şuanda teknoloji sektöründe dünyadaki en büyük firmadır. (Fornes 2017) Bu nedenle bu şirketin çıkardığı ve uygulamalarında kullandığı dil elbette ki büyük bir ses getirecektir.

Swift’in dil yapısını değerlendirecek olursak Objective-C programlama dilinin yapısını kullanmaktadır. Ama performans olarak çok daha iyi ve sade bir yapıya sahiptir. İOS veya android uygulamaları üzerine çalışmak istiyor ve kariyerinizi bu alanda planlıyorsanız swift öğrenmeniz gereken bir dildir. Swift programlama dilinin bu kadar çok tutulmasının bir diğer nedeni ise geliştiricilerin bu programlama dilini sevmeleri. Bir programlama dilinin popüler ve trend olması için geliştiricilerin tepkileri çok önemlidir. Kısa kod yapısı ve basitliği ile geliştiricilerin gözüne girmiş bir dil swift.

Swift , diğer programlama dillerine göre maaş getirisi yüksek olan bir dildir. Zaten İOS’a dair ne biliyorsanız size bu bilgi para olarak geri dönücektir :)). Ülkemizde bir swift uzmanı bulmak zordur. Bu nedenle kendinizi bu alanda geliştirirseniz size mutlak bir getirisi olacaktır.

Örnek kod :

5) R

R açık kaynaklı , istatiksel hesaplama ve grafikler konusunda özelleştirilmiş bir programlama dili. Etkin veri işleme ve saklama özelliğine sahiptir. Günümüzdeki yeni teknojik gelişmeler olan makine öğrenmesi , nesnelerin interneti , arttırılmış gerçeklik gibi konularda sistemler oluşturulurken genellikle R programlama dili kullanılmaktadır.

R dilinin yapısını incelicek olursak , basit bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yazımda bu “basit yapı” terimini sıkça kullanıyorum. Basit yapıdan anlatmak istediğim , uzmanı olmadığınız bir programlama dilinde bir kodu okurken kolayca o kodun ne amaçla yazıldığını anlayıp anlayamadığınızdır.R , sistemi kodlarken görsel destek sunmaktadır. Kolay işlemlerde kod yazmanıza gerek olmadan görsel panelden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

R dili , veri kaynaklarına ulaşma , veri temizliği , veri görselleştirme , istatiksel analiz , makine öğrenmesi , raporlama gibi baştan sonra tüm veri analizi süreçleri için oldukça gelişmiş bir programlama dilidir. Robotlaşma , makineleşme ve endüstri 4.0 gibi yeniliklerin çoğaldığı günümüzde R programlama dili gün geçtikce daha önemli hale gelmektedir.

Örnek kod :

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin