V For Vendetta Film Konusu – Film Analizi

0
4466

V For Vendetta Film Konusu

2020 yılının baskıcı İngiltere’sinde geçen V For Vendetta ‘da olaylar başkaldırının öncüsü V’nin , masum ve kargaşaların arasında kalmış bir kadın olan Evey’i kurtarması ile gelişir. Dönemin baskıcı , faşist , şiddet sempatizanı yönetimine karşın V ; faşizm karşıtı grupların , siyasal özgürlük mücadelesi veren grupların , sapkın olarak lanse edilen homoseksüel grupların ve daha bir çok hak – özgürlük uğrunda yolunu arayanların baş aktörü olmuştur. Film Alan Moore’un kitabından uyarlanmıştır.

v for vendetta

V For Vendetta Yönetmeni :

Matrix üçlemesinden tanıdığımız Wachowski Kardeşlerin sinemaya uyarladığı ve yapımcılığını üstelendiği filmi , Matrix’te yardımcı yönetmenlik yapmış James McTeigue yönetmiştir.

V For Vendetta Oyuncuları : 

Natalie Portman , Hugo Weaving , Stephen Rea , Stephen Fry , Sinead Cusack , Rupert Graves , Roger Allam , John Hurt

V For Vendetta IMDb Puanı : 8,2

V For Vendetta Fragman : 

 

Yazının bu kısmından sonrası SPOILER içerir !

V For Vendetta Film Analizi

V For Vendetta geleceğin İngilteresini anlatıyor ve bir İngiliz askeri olan ve 5 Kasım 1605’te İngiliz parlamento binasını havaya uçuran Guy Fawkes maskesi altında bir dizi eylemle özgürlükçü direnişin baş aktörü olan V etrafında şekilleniyor.

v for vendetta

İngiltere tarihinde ne büyük vatan haini olarak nitelendirilen Guy Fawkes aslında bir hain değil , ideolojileri uğruna kurban gitmiş bir direnişçi ve rol modeldir. Film akışında öncelikle Guy Fawkes zamanına ve sonrasında gelecekteki İngiltere’ye geçilir.

İngiltere baskıcı bir rejimle yönetilir hatta medyayı da ele geçirmişlerdir. Tek bir tv kanalından faşist eylemlerini halka duyuran İngiltere , oldukça baskıcıdır. Hatta bu kanalda yayınladıkları textlerde de görüldüğü gibi aşırı bir nefret söylemi yer alır. İnançsızlar , müslümanlar , göçmenler , homoseksüeller ve ideolojileri uğruna savaşan özgürlükçüler (terörist diye damgalanırlar) yönetimin  nefret söyleminin hedefindedirler. İngiliz yönetimi öyle baskıcı , muhafazakar bir yönetim göstermektedir ki halka dışarı çıkma yasağı bile uygulamışlardır. Bir gece dışarı çıkan Evey ile V’nin tanışması da bu şekilde olur. V , Evey’i kurtardığında Evey artık yavaş yavaş V’nin yoluna ortak olacaktır.

v for vendetta film konusu

 

V ve Evey eylemlerine 5 Kasım’ın devamı olarak Bailey Kulesini patlatarak başlarlar fakat baskıcı İngiltere yönetimi bu olayın ortaya çıkmasını istemediği için tek kanalda olduğundan farklı ve sansürlü bir şekilde lanse ettirir. Fakat yayının devamında V kanalı ele geçirir ve insanları sistemi sorgulamaya ve baş kaldırmaya davet eder. V ; düşünce özgürlüğü , inanç özgürlüğü , adaletsizlik ve muhafazakarlık gibi kavramlar üzerinde durur. Fakat devlet yine halkı , başka bir insanı öldürdükleri halde V’yi öldürdük diyerek manipüle etmeye çalışır.

v for vendetta

V , esasında eş cinsellerin zulüm görmesinin bir kanıtı olarak onlar üzerinde yapılan deneylerden hayatta kalan tek kişidir ve deneylerin yansıması olarak insanüstü yetenekleri vardır. Yani V aynı anda hem dönemin ezilmiş olanı hem de baş kaldıranıdır.

v for vendetta

Halk artık bir takım olaylarla devrime hazır hale gelmiş ve diktatörü  devirmek için V gibi  Guy Fawkes maskeleri giyerek 5 Kasım gününe hazırlanmaktadır. 4 Kasım gecesi V intikamını diktatör Adam Sutler’den alırken aynı zamanda istasyonda ölür. Vagonların harekete geçmesi ile parlamento binası ve iki anıt bina havaya uçar.  Fikrin baş kahramanı V ve diktatör Sutler ölmüştür fakat devrim kazanmıştır. ” Kişiler ölür fakat fikirlere kurşun işlemez. ”

v for vendetta film analizi

İlginizi çekebilir : Şeytanın Avukatı Film Konusu – Film Analizi

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin