Truman Show Film Konusu – Film Analizi

0
4682

Truman Show Film Konusu

Truman Show filminin baş kahramanı Truman , etrafındaki insanlarla iyi iletişimi olduğu , kimsenin dişe dokunur bir derdi olmadığı bir adada yaşayan sıradan bir insandır. Eşiyle arası iyidir , arkadaşlarıyla arası iyidir fakat bir sorun vardır : her şey tekdüzedir. Truman bu tekdüzelikten şüphelenmeye başlar ve bir gün sokakta yürürken öldü sandığı babasını görür. Şüpheleri iyice artan Truman içinde bulunduğu adayı ve çevresindeki insanları sorgulamaya başlar. Şüphelerinde haklı çıkan Truman , kendisine biçilmiş hayattan kurtulmaya çalışır.

Sinema dünyasında en yaratıcı senaryolar arasında başlarda olan 1998 yapımlı film özellikle usta oyuncu baş rol Jim Carrey’nin muhteşem oyunculuğuyla birlikte , sinema tarihinde iz bırakmış filmler arasında yer almakta.

truman show

Truman Show Yönetmeni :

Truman Show ‘un yönetmenliğini Ölü Ozanlar Derneği , Özgürlük Yolu gibi filmlerle de tanınan Peter Weir yapmıştır.

Truman Show Oyuncuları :

Jim Carrey , Laura Linney , Natascha McElhone , Noah Emmerich , Ed Harris , Peter Krause …

Truman Show IMDb Puanı : 8,1

Truman Show Fragmanı : 

Yazının bu kısmından sonrası SPOILER içerir!

Truman Show Film Analizi

Truman Show filmini farklı açılardan ele almakta fayda var. Truman filmin sonunda bir özgürlük savaşı veriyor. Bu açıdan ele alırsak , Truman’a biçilen hayat , yaşatılan dünya tamamen kurgusal. Erafındaki herkese toplumsal bir rol verilmiş ve Truman da hiçbir şeyin farkında olmadan kendi rolünü oynuyor. Etrafındaki herkes yapar ve Christoph’un da dediği gibi tek gerçek Truman. Fakat Truman aslında böyle biri mi , bu gerçek Truman mı bunu bilemez. Çünkü hep , onun için önceden tasarlanan bir senaryoda oynadı. Kendini bulacak gerçek bir dünyası olmadı. Bu şekilde Truman’ın yaşadığı hayat kontrollü ve kesinlikle özgür olmayan bir hayat. Truman’ın filmin sonunda bu güvendiği fakat kurmaca olan adadan çıkması ise onun özgürlük savaşı yönünden takdir edilesi.

truman show

Başka bir açıdan bakarsak da Truman Show’un yaratıcısı Christoph , bir insanın hayatını showa dönüştürüp , kendi de belirttiği gibi bundan epeyce kar elde etmektedir. Burada birinin yaşamı bir televizyon içeriği haline getirilmiş ve doğal bir şeymiş gibi olağan bir şekilde topluma sunulmuş. Toplum  Truman için tüketici konumuna getirilmiş Truman ise kar amaçlı bir meta olmuş. Truman üzerinden izleyicilerin düşünceleri şekillendirilmiş hatta showda sergilenen ürünler satın alınmaya teşvik edilmiş.

truman show

Filmde tüm bunlardan anlaşıldığı üzere medya aracılığı ile kapitalist düzen sürdürülüyor. Hatta Truman gerçek dünyaya geçtikten sonra tv başındaki polisler truman’ın yaşamı boyunca izledikleri show bitince alternatif showlar bulmak için hiçbir şey olmamış gibi kanal değiştiriyorlar. Çünkü kapitalizm insanlara her zaman tüketeceği , biri bitse de öbürkünü sunan ve insanları sömüren bir sistemdir.

truman show

Günümüzde de aynı bu şekilde Truman Show’un izleyicilerinde olduğu gibi televizyonun karşı tarafına kar amaçlı bakılıyor. Hatta insanların hayatlarını da aynı Truman’a yaptıkları gibi ele geçiriyorlar . Tek farklı ele geçirilen hayatların sahiplerinin de kapitalist toplumun birer üyesi olarak buna kar amaçlı bakıp izin vermeleri.

truman show

İlginizi çekebilir : Şeytanın Avukatı Film Konusu – Film Analizi

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin