Şeytanın Avukatı Film Konusu – Film Analizi

0
8321

Şeytanın Avukatı Film Konusu

Şeytanın Avukatı /  The Devil’s Advocate başarılı bir avukat olan Kevin Lomax’ın yükselişini konu ediniyor. Dava kaybetmemesi ile bilinen Kevin’ın mesleki başarısı ve özel hayatı mükemmeldir. Fakat herkes gibi gözü yukarılardadır ve başarının getirdiği bir egosu vardır. Bir gün haksız bir savunma ile kazandığı davası sonrası beklediği yükseliş gerçekleşir ve ülkenin en bilinen ve en başarılı hukuk bürolarından birinden teklif alır. Bu teklifi kabul etmesiyle Kevin ve eşinin hayatı geri dönülemez bir şekilde değişir. Kevin seçimlerinin sonuçlarını ağır bir şekilde yaşayacaktır.

Şeytanın Avukatı yönetmeni : 

1997 yapımlı filmin yönetmeni Taylor Hackford

Şeytanın Avukatı oyuncuları :

Al Pacino (John Milton), Keanu Reeves (Kevin Lomax) , Charlize Theron (Maryann Lomax) , Connie Nielsen (Chirstabella Andreoli) , Jeffrey Jones (Eddie Barzoon) …

Şeytanın Avukatı IMDb puanı : 7,5

Şeytanın Avukatı fragman : 

 

Yazının bu kısmından sonrası SPOILER içerir

Şeytanın Avukatı Film Analizi

Filmde Kevin başarılı bir savunma avukatıdır. Hiçbir davayı kaybetmemesiyle tanınır. Fakat kibri ve egosu Kevin’ı ele geçirmiştir ve sırf dava kaybetmemek için kibrine yenik düşer , haksız olduğunu bildiği halde küçük çocuklara cinse tacizde bulunan bir öğretmeni haklıymış gibi savunur. Kevin’ın kibrinin ilk alevlendiği an bu andır ve bu kibir onun başına daha çok iş açar.

Kevin bu davadaki savunması sonrasında New York’ta bulunan ülkenin en iyi hukuk bürolarından birinden iş teklifi alır ve kabul etmesi ile birlikte hayatı tamamen değişmeye başlar. Artık elde etmeyi istediği her şeye sahiptir , daha başarılıdır ve tüm bunlar Kevin’ı daha kibirli biri yapar. En son suçlu olduğunu bile bile yalan bir tanıkla bir katilin beraat etmesine yardımcı olur ve kibri artık adalet duygusunu tamamen yener.

Fakat tüm bunların bir karşılığı vardır. Kevin’ın hayatında her şey iyi görünse de aksine her şey kötüleşmeye başlar. Karısı ölür , patronunun babası olduğunu öğrenir. Fakat patronu bildiği babası aslında bir iblistir. Filmde bu sahnelerde izlediklerimiz ve John Milton’un şeytana dönüşmesi bir semboldur. Şeytan = kibirdir. Ve kibrin onu ele geçirmesine izin verdiği her an Kevin biraz daha kaybetmiştir.

Kevin en son kayıplarından sonra bunu anladığında özgür iradesiyle buna meydan okur ve şeytanın isteklerine karşı gelir , film başa döner. Bu kez Kevin doğru olanı yapıp tacizciyi savunmaktan çekilir. Fakat beğenilme arzusu onu yeniden ele geçirir ve kibri olan şeytan ona yeniden göz kırpar.

İlginizi Çekebilir : Bir Rüya İçin Ağıt Film Konusu – Film Analizi

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin