Robert Downey Jr Hayatı – Robert Downey Jr Kimdir?

1
66776

ROBERT DOWNEY JR KİMDİR ? Robert Downey Jr Hayatı

Aslında hemen hemen hepimiz tanıyoruz onu , namıdiğer Tony Stark’ımız. Hepimiz onu ya kahraman, takımın başı, yenilmez iron man olarak tanıyoruz ya da analitik zekalı ve dahiyane araştırmacı sherlock holmes olarak. Fakat Robert Downey Jr.’ ın sandığımızın ötesinde pek de destansı bir hayatı olmadı.

iron man robert downey

4 Nisan 1965’te  New York’ta aktör/yönetmen bir babanın ve dansçı/müzisyen bir annenin oğlu olarak doğdu. Babasının mesleği sayesinde henüz 5 yaşındayken ufak rollerle oyunculuğa adımını attı.

Babası uyuşturucu bağımlısıydı , böyle bir ortamda uyuşturucudan pek fazla uzak kalamadı ve ilk kez 6 yaşındayken esrar ile tanıştı. 9  yaşındayken uyuşturucu kullanımı gitgide artmış, artık bir bağımlı olmuştu.11 yaşındayken işler daha da kötüleşti , anne ve babası boşandı ve artık hayatta yapayalnızdı.

young robert downey

1984 senesinde Sarah Jessica Parker ile tanıştı, 7 senelik bir birliktelikleri oldu. Bu birlikteliğin ona iyi gelmesi gerekiyordu fakat durum pek de öyle olmadı. 1991 senesinde Downey’in uyuşturucu bağımlılığı içinden çıkılamaz bir hal aldı ve 7 senelik ilişkisi bu yüzden sona erdi.

Artık hayat onun için hepten sarpa sarmaya başladı. 1996 senesinde alkollü trafiğe çıkma, uyuşturucu ve ruhsatsız silah barındırma olmak üzere 3 ayrı suçtan tutuklandı, hapis cezasına çarptırıldı, tedavi gördü ve tekrar tekrar hapse mahkum edildi.

Hapisteyken çok fazla şiddet gördüğünü ‘’Size parmaklıklar arkasında başımdan geçen en kötü şeyleri asla anlatmayacağım’’ sözüyle bizzat özetler.

2001 yılında hapisten çıktığında gidecek bir evi veya arayacak bir ailesi bile yoktu. O da çareyi saati 8 sent gibi bir rakamla bir pizzacıda çalışmakta buldu.

robert downey jr hayatı

2003 yılında hayat karşısına bir umut ışığı gibi aşkı, yapımcı Susan Levin’i çıkardı. Susanla birbirlerine aşıktılar fakat Susan’ın evlenmek için bir şartı vardı ; uyuşturucuyu bırakması. Gördüğü uzun tedaviler sonucu nihayetinde 2005 yılında uyuşturucu sayfasını tamamen kapatıp belki de buna sebep olan harika kadın Susan Levin’le evlendi.

Daha önce oynamış olduğu yapımlar olsa da 2008 yılında Iron Man filmi ve karakteriyle gönlümüze taht kurdu ve Altın Küre’de en iyi erkek oyuncu ödülü gibi önemli başarılara imza attı. Günümüzde en çok kazanan ve beğenilen aktörler arasında ve  ‘’Hayat ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın, asla pes etme‘’ diyerek vazgeçmişlere güzel bir ders veriyor.

İlginizi çekebilir: Fazıl Say Kimdir?

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin