RECEP İVEDİK VS İNEK ŞABAN

0
2383

recep ivedik vs şabanTürk sinemamızın en çok izlenen iki tiplemesi farklılıkları, benzerlikleri ve hakkında daha önce duymadıklarınızla karşınızda. Öncelikle neden bu iki tipleme? çünkü gişe filmi deyince aklımıza bu iki tipleme gelir yıllar geçmesine rağmen Şaban filmlerinin televizyonda gösterdiği başarı ve Recep İvedik filmlerinin gerek bilet satışı gerek tv reyting başarısı ortada.Tabi başarı görecelidir biz burada gişeden söz ediyoruz.

5 BENZERLİK

1- Recep İvedik entelektüel camiadan çok eleştiri alır ve avam filmler olduğu söylenir peki şaban filmlerinin de zamanında aynı kaderi paylaştığını biliyor muydunuz? Şaban filmleri de döneminde eleştirmenler tarafından lakayt bulunup ciddiye alınmazmış.
2- İki tiplememizde çok şanslıdır Şaban’ın parası dik gelir, elinde beş as vardır, kurşunlardan şans eseri kurtulur, Recep ise hiç bir oyunda kaybetmez burdan da anlayabiliceğimiz gibi ikiside tiplemedir karakter değil.
3- İkiside otoriteyi sallamaz, baş kaldırır. Şaban ağanın havuzuna işerken Recep karete hocasını döver, pilotu tartaklar, müdürüne sataşır.
4- İkisi de görgüsüzdür şaban havuza iç çamaşırıyla girerken recep gömlek ve kundura ile gider, kahvecide oralet ister bu gibi durumlar da izleyiciye kendini üstün hissettirir ve dolaylı yoldan rahatlatır.
5- İki tiplemenin filmleri de kolay tüketilir gişe filmleridir, senaryo kurguları ve yapıları sıradandır her hangi bir görüntü yönetmenliği yahut teknik bir başarıları yoktur her şey oyuncu performanslarına bırakılmıştır.

5 FARKLILIK

1- Recep ivedik seri halinde giderken 1,2,3 vs Şaban filmleri Umudumuz Şaban, Atla Gel Şaban gibi isimlere gider bu yüzden şaban mafya babası olur, kapıcı olur, memur olur ama recep hep receptir.
2- Recep vazgeçer kaybetmeyi kabullenir aşkının peşini bırakır şaban ise aşkının peşini asla bırakmaz. Sonuna kadar engellerle mücadele eder ve kazanır
3- Şaban fakirdir esnafa, kasaba borcu vardır. Çarşıdan geçerken tereddüt eder çalışkan olmasına rağmen geçim sıkıntısı vardır. Recep paraya ihtiyaç duymaz nasıl geçindiği belli değildir iş yapmayı çalışmayı sevmez.
4- Recep ivedik filmleri skeç skeç ilerlerken şaban filmlerinde dönemin etkisini görürüz filmlerde geçtiği yıllarda ki toplumun ve yapının etkisi vardır
5- Şaban saflık derecesinde iyi niyetliyken ve ahlak kuralları netken recep agresiftir hile yapmaktan ve ahlak kurallarını zorlamaktan çekinmez .

5 İLGİNÇ BİLGİ

1- Atla gel şaban filminde karakterin adı Niyazidir filmde şaban adında bir karakter bile yoktur. Bu hatayı Kemal Sunal anlatır. “ Bundan sonra filmlerde “şaban” adını koymasak bile, değişen bir şey olacağını zannetmiyorum. Millet ‘Şaban’ olarak biliyor. Bu yıl, firma yanlışlık yaptı. Film adım Niyazi… adının “Atla Gel Niyazi” olması lazım. Afişler, tanıtımlar hepsinde “Atla Gel Şaban” oldu. Seyircilerden bir kişi çıkıp da, filmdeki adın Niyazi, afişte Şaban, demedi, farkına bile varmadı… Kemal Sunal’ın adı, Niyazi olsa ne olur, Şaban olsa ne olur? “
2- Kemal Sunal’ın doktora tezi “ Televizyon ve sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” başlıklıdır ve tezinde İnek Şaban’ı reformist ve anarşist olarak tanımlar.
3- Şahan Gökbakar ODTÜ Koleji ve BİLKENT Tiyatro mezunudur. Bu durumda kendisinin de Shakespeare ve Çehov’u bildiğini umabiliriz.
4- Kemal Sunal ise liseyi 11 üniversiteyi 27 yılda bitirmiştir.
5- Recep İvedik Dikkat Şahan Çıkabilir programında bir skeç konusu iken beğenilmiş film serileri olmuştur İnek Şaban ise Rıfat Ilgaz’ın romanındaki karakterdir ve filmde gördüğümüz gibi değil çalışkan olduğu için bu lakabı almıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin