El Empleo Kısa Film Konusu – Film Analizi

0
5408

El Empleo Konusu

2008 yapımlı  kısa filminin Türkçe çeviride karşılığı ”iş – istihdam”. Kısa filmde günümüzde iş hayatını ve hatta iş dışındaki yaşantımızı sürdürürken , kapitalist sistemin bireyler üzerinde belirlediği roller üzerinde durulmuş. Günümüz sisteminin 7 dakikalık , en iyi ve çarpıcı eleştirilerinden olan El Empleo , Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali Ödülü başta olmak üzere bir çok ödüle layık görülmüştür.

El Empleo Yönetmeni – Prodüksiyon : 

Ödüllü kısa filmin yönetmenliğini Arjantinli yönetmen Santiago Bou Grasso yapmıştır. Kısa filminin fikir sahibi Patricio Plaza’dır. Animasyonda Santiago Grasso ve Patricio Plaza işbirliği varken prodüksiyonu ise Opusbou üstlenmiştir.

El Empleo IMDb puanı : 8

El Empleo İzle :

 

Yazının bu kısmından sonrası SPOILER içermektedir!

 

El Empleo Kısa Film Analizi / Yorumu

Film , günümüz kapitalist sisteminin kısa bir özeti. Filmin başında filmin ana kahramanı olarak gördüğümüz adamı evindeki neredeyse tüm nesneleri insanların tuttuğunu görüyoruz. Lambayı , aynayı insanlar tutuyor , insanlar üzerinde yemek yeniyor hatta dresuar görevini de insanlar görüyor.

el empleo kısa film

Adam dışarı çıktığında ise araba olarak , asansör olarak ve daha birçok yerde insanların araç olarak kullanıldığını görüyoruz. Film boyunca adam , kendisinden ekonomik olarak muhtemelen alt seviyede olan insanların emeğini sömürerek hayatını sürdürürken , film sonunda patronu için paspas görevi görüyor ve bu sefer de insan gücünden emeği sömürülen o oluyor.

el empleo

Film boyunca hiç bir diyalog ve fikir alış verişi gerçekleşmemesi ise ayrı bir çarpıcı nokta. Kapitalizm kendinden alt seviyede olanları üst seviyede olanlar için birer eşyaya çeviriyor ve bunun sonucunda insanlar modern dünyanın bir kölesi haline geliyorlar ve bu şekilde yalnızlaşıp , yabancılaşıyorlar.

Film tüm bu açılardan bakıldığında  insan emeğinin metalaştırılması sorunu kapitalist sistemin 6 dakika 20 saniyelik mükemmel bir özeti olmuş. Günümüzün ekonomi anlayışı ve bireye bakış açısı ustalıkla işlenmiş , insanların amaç değil araç olarak görüldüğü çarpıcı bir şekilde gözler önüne serilmiş.

el empleo

Başta Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali Ödülü olmak üzere 105 uluslar arası ödülü bulunan kısa film El Empleo – The Employment (Türkçesiyle iş – istihdam) , 2008 yılından beri alanının ve konusunun en başarılarından biri olarak görülmekte.

İlginizi Çekebilir : 12 Kızgın Adam Film Konusu – Film Analizi

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin