Bir Rüya İçin Ağıt Filmi Konusu – Film Analizi

0
3814

Bir Rüya İçin Ağıt Film Konusu

Requiem For A Dream / Bir Rüya İçin Ağıt bağımlılıkları ustaca işlemeyi başarmış bir film. Hubert Selby’nin romanından sinemaya uyarlanan 2000 yapımlı film günümüzde kültler arasında yer almakta. Bir annenin televizyon bağımlılığından tutun çocuğunun uyuşturucu bağımlılığına kadar çoğu bağımlılığı konu alan filmde karakterlerin bu bağımlılıklar uğruna seçimleri ve hayatlarında meydana gelen kontrolsüz değişiklikler ustaca işlenmiştir.

Bir rüya için ağıt yönetmeni: Darren Aronofsky

Bir rüya için ağıt oyuncuları: Jared Leto, Ellen Burstyn , Jennifer Connelly , Marlon Wayans …

IMDb puanı: 8,3

Fragman:

 

Yazının bu kısmından sonrası SPOILER içerir!

Bir Rüya İçin Ağıt Film Analizi

Filmin ana teması tüketim kültürü ve bağımlılık psikolojisi olduğu için filmin analizinde bu iki tema üzerinde durmakta fayda var.  Filmde uyuşturucu bağımlılığı, hap bağımlılığı, televizyon bağımlılığından tutun beğenilme bağımlılığına kadar bir çok bağımlılık türü ile birlikte bu bağımlılıklar sonucu filmin 4 ana karakteri olan Harry ,Sara ,Marion ve Tyrone’un çöküşü işlenmiş.

requiem for a dream

Bu bağımlılıkların ortaya çıkışı ise tüketim takıntısı – tüketim bağımlılığıdır. İnsanlar kendilerini yalnız hissettikleri an oyalanmak için bir şeyler türetmeye , bir şeyler bulmaya çalışırlar. Hepimiz böyleyizdir, her zaman daha fazlasını ararız, yalnız kalmaya ise pek çoğumuzun tahammülü yoktur. Oysa kapitalist sistem insanları oyalamak adına insanları kendilerine yabancılaştırır. Örneğin Sara karakteri yalnızdır. Kocası ölmüştür ve oğlu ise hiç bir zaman istediği gibi biri olamamıştır. Gittikçe yalnızlaşan Sara yalnızlığını kapitalist sistemin dayattığı televizyon ile gidermeye çalışıyor. Harry ve Tyrone daha fazla para kazanmak için başlarda sadece tükettikleri uyuşturucuyu satmaya başlıyorlar.

requiem for a dream

İnsanların bağımlılığı arttıkça daha fazla kendilerine yabancılaşıyorlar ve benliklerini kaybediyorlar. Başlangıçta tüketim çılgınlığından gelen bu bağımlılıklar giderek artıyor. Filmin yaz, sonbahar, kış dönemleri ise kapitalist sistemin yarattığı bağımlılığın  başlangıçta karakterlere nasıl iyi geldiğinin fakat sonradan onları nasıl yavaş yavaş tükettiğinin sembolize ediliş şekli.

Kitabın yazarı Hubert Selby , yönetmen Darren Aronofsky ,usta oyuncularıyla ve inişli çıkışlı, etkileyici müziğiyle müziğiyle akıllara kazınan film , kapitalizmin yarattığı tüketim çılgınlığının vermiş olduğu mutluluğun kısa sürdüğünü ve bağımlılığa dönüştüğü an insanların hayatlarıyla kumar oynama raddesine nasıl gelebileceğini ustaca işlemiş.

 

İlginizi Çekebilir : Son 11 Yılın Oscar Ödüllü Filmleri

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin