Balance Kısa Film Konusu – Film Analizi

0
5114

Balance Kısa Film Konusu

1989 yapımlı ve 1990 yılı ” En İyi Kısa Animasyon ” ödüllü Balance kısa film , altı boş bir platform üzerinde duran birbirinden farksız 5 adamın hiç diyaloğa girmeden o platformu dengede tutma ve bu şekilde hayatta kalma macerasını anlatıyor. Yaklaşık 8 dakika boyunca bu 5 adamın çabası ve yaptıkları her hareket , kısa filmin adından da anlaşılabileceği gibi kapitalist sistemin yarattığı dünya düzeni ve dengesine bir eleştiri niteliğinde.

balance denge kısa film

Balance Kısa Film Yapımcıları :

Balance animasyon kısa filmi iki Alman kardeş olan Wolfgang Lauenstein ve Christoph Lauenstein tarafından 1989 yılında yapılmıştır.

Balance Kısa Film IMDb Puanı : 7,9

Balance Kısa Film İzle :

 

Yazının bu kısmından sonrası SPOILER içerir !

Balance Kısa Film Analizi

Kısa filmin karakterleri boşluktaki bir platform üzerinde birbirinin görünüş olarak aynısı , sadece arkalarında yazan sayılarla birbirinden ayrılan adamlardır. Bu 5 adamın hareketleri birbirini dengelediği ölçüde platformda kalabiliyorlar. Yani görüldüğü üzere bu 5 adam platformda ve dolayısıyla hayatta kalmak için birbirlerine muhtaçlar.

Fakat aralarından biri oltasını boşluğa attığında bir müzik kutusu ele geçiriyor ve müzik kutusunu diğerleriyle paylaşma istemediği için tek başına sahip olma hırsına kapılıyor ve denge bozulmaya başlıyor. Müzik kutusuna sahip olma hırsı hepsini sırasıyla yokluyor ve en sonunda bir adam , diğer dördünü platformdan aşağı itiyor. Fakat bir sorun var ; o da bu platformun denge üzerine kurulmuş olması. Platformda tek başına kalan adam bir uçta , müzik kutusu ise diğer uçta olduğu için adım attığı an müzik kutusu düşeceğinden adam uğruna bencillikle ve hırsla savaştıkları , birbirlerini öldürdükleri müzik kutusunu bir türlü ele geçiremiyor. Halbuki birlik olup , dengeyi kurup sırasıyla müzik kutusundan faydalansalardı hepsi eşit bir şekilde müzik dinleyebilecekti ve kimse bu uğurda ölmeyecekti. Yani her birinin tek başına sahip olma hırsı ve bencilliği eşitlik ve dengenin bozulmasına ve müzik kutusunun  tamamen kaybına yol açtı.

Eğer yaşantımızda da insanlar her şeyden eşit seviyede yararlanabilseydi , özel mülkiyet için hırslar ve egolar yarışmasaydı birlik ve bütünlük bilinci oluşturulup bir denge içinde yaşanılabilirdi.

İlginizi çekebilir : El Empleo Kısa Film Konusu – Film Analizi

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin