12 Kızgın Adam Film Konusu – Film Analizi

0
5789

12 Kızgın Adam Film Konusu

12 kızgın adam , babasını öldürmekle suçlanan Latin Amerikalı genç bir adamın suçlu olup olmadığı kararını tartışan 12 adet jürinin muhakeme sürecini işliyor. Genç adamın zayıf savunması ve tanıkların ifadesine göre jürilerden on biri genç adamı suçlu bulurken sadece biri , 8. jüri , onun suçsuz olabileceğini düşünür. Oy birliği halinde genç adam ölüme mahkum edilecektir. Kararın kesinleşebilmesi için 12de 12 oy birliği olması gerekmektedir. 8. jürinin ön yargılardan arındırılmış suçsuz olabilir kararının karşısında 11 adet kimi ön yargılı kimi sürü psikolojisinden etkilenilmiş suçlu bulunmuştur kararı vardır. 8. jüri karar verme süreci boyunca mantıklı argümanlar sunarak diğer jürilerin kararlarını çürütmeye çalışır.

1957 yapımlı film , siyah beyaz ve tek mekan olmasına rağmen ne çabuk bitti dedirtecek cinsten, günümüzde hala en çok izlenen ve sevilen filmler arasında yer almakta.

12 Kızgın Adam Yönetmeni : 

12 kızgın adam filminin yönetmenliğini Köpeklerin Günü , Serpico gibi kült filmlerle de adını duyurmuş usta yönetmen Sidney Lumet üstlenmiştir.

12 Kızgın Adam Oyuncuları :

Henry Fonda (8. jüri) , John Fiedler (2. jüri) , Lee J. Cobb (3. jüri) , Jack Warden (7. jüri) , Joseph Sweeney (9. jüri) …

12 Kızgın Adam IMDb puanı : 8,9

12 Kızgın Adam Fragman : 

 

Yazının bu kısmından sonrası SPOILER içerir!

12 Kızgın Adam Film Analizi

12 Kızgın Adam filminde babasını öldürmekten yargılanan 18 yaşında bir gencin suçlu bulunup , idam kararı alıp almayacağı 12 kişilik jürinin 12sinin de fikir birliğine bırakılıyor. Bu on iki jüriden on biri kimi ön yargı ile , kimi aceleci olduğu ve gündelik işlerini insan hayatından üstün gördüğü için , kimisi ise pasif karakteri gereği sürü psikolojisi ile suçludur kararı veriyor. Sadece bir jüri (8. jüri) suçlu olmayabileceğini savunuyor. Mantıklı argümanlar sunarak yavaş yavaş diğer jürileri ikna etmeye başlıyor fakat olaya ön yargı ile yaklaşan iki jüri kararlarında ısrar ediyorlar.

Bir jüri sanık sırf kenar mahalleden geldiği ve Latin Amerikalı olduğu için ırkçı bir tutum takınıyor. Kenar mahallede suç oranı yüksek olduğu için hem sanığı ötekileştiriyor hem de yine bu sebepten cinayeti onun işlediğine kesin olarak emin olduğunu söylüyor. 8. jürinin delilleri neredeyse onu ikna etmeye yetmiyor. Bu ön yargısını kırması çok zor oluyor oysa belki çocuk kenar mahalleli olmasaydı ölmeyi hak ettiğini düşünmeyecekti.

Suçlu değildir kararına en son ikna olan jüri ise başka bir ön yargıya düşüyor. Filmin başlarında anlattığı 16 yaşındaki oğlunun onu terk ediş hikayesinin yarattığı psikolojik travma ile tüm gençlere ön yargılı davranıyor. Sanığın babasını öldürmesi düşüncesi ile kendi oğlunun onu terk etmesini özdeşleştiriyor ve sırf bu sebepten 18 yaşındaki bir gencin ölmesine karar veriyor ve bu kararından dönmesi ise ağrılı bir süreç oluyor.

 

 

12 kızgın adam, ön yargıları ve ötekileştirme kavramını başarıyla işlemiş filmler arasında 1957 yılından beri başları çekiyor. Ön yargı bir insanı öldürmek için çok kolaydır fakat Einstein’ın dediği gibi ön yargıları yok etmek , atomu parçalamaktan daha zordur.

İlginizi Çekebilir : Şeytanın Avukatı Film Konusu – Film Analizi

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin