Yürüyüşün Faydaları – Her Gün Düzenli Yürüyüş Yaparsak Ne Olur

0
1777

Yürüyüşün Faydaları

Her gün düzenli yürüyüş yaparsak ne olur diye hiç düşündünüz mü? Diyetisyenler ve uzmanlar tarafından sürekli olarak önerilen yürüyüş yapmanın vücut ve ruh sağlığımız için birçok faydası bulunmakta. Kilo verdirmesinden, metabolizmayı hızlandırmasından tutun, kalp ve damar sağlığına iyi gelmesine kadar birçok şey yürüyüşün faydaları arasında yer alıyor. Üstelik yürüyüş yapmak için spor salonlarına para vermenize veya alet edevat almanıza gerek yok. Açık havada, bir sahil kenarında veya eve giderken otobüsünüzden birkaç durak önce inerek bile yürüyüş yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Squat Nedir – Nasıl Yapılır ? – Squatın Faydaları

yürüyüşün faydaları

Gelin hep beraber bu mükemmel egzersiz yürüyüşün faydalarına bakalım;

Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları

 • Düzenli yürüyüş yapmanın stres azalttığını biliyor muydunuz? Açık havada yaptığınız yürüyüş hem evden çıkıp, hayatın olağan sorunlarını bir kenara bırakmanızı sağladığı ve rahat bir nefes aldırdığı için , hem de kan basıncınızı düzenleyip mutluluk hormonu salgılattığı için stres azaltır.
 • Kalp ve akciğer sağlığınız için birebir! Düzenli ve nefes kontrollü yürüyüşün faydaları arasında kalp ve akciğer sağlığınızı olumlu etkilemesi de var. Kan dolaşımını düzenleyerek kalp sağlığına iyi gelir. Akciğer hacminizi de genişleterek nefes alış verişlerinizi düzene sokar.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Her gün düzenli olarak yapacağınız minimum 30-35 dakikalık yürüyüşler sayesinde kilo verebilirsiniz. Tabi bunun için yeme içmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Düzenli ve sağlıklı beslenir ve tempoyu da hafif artırırsanız kilo verme yolunda yürüyüş en büyük destekçiniz olacaktır. Aynı zamanda iştah azaltıcı etkisi de vardır.
 • Bacak kaslarınızı geliştirir. Vücudumuzda en büyük ve dolayısıyla geliştirmesi en zor olan kas grubu olan bacak kaslarını geliştirmek de , yürüyüşün faydaları arasında.

İlginizi çekebilir: Karatay Diyeti Nedir – Nasıl Yapılır ? – Örnek Menü

yürüyüş yapmak

 • Metabolizmayı hızlandırır. Kilo kaybında da önemli olan etkilerinden biridir. Aynı zamanda enerji verici etkisi de vardır.
 • Uyku kalitesini artırır. Yürüyüş yaparken sağlıklı bir şekilde yorulabilirsiniz fakat bunun en iyi etkilerinden biri de uyku kalitenizi artırmasıdır.
 • Bel ve sırt ağrılarınıza iyi gelir. Yürüyüş yapmak omurga sağlığınıza iyi geleceğinden ve dik duruşu artıracağından bel ve sırt ağrılarınıza iyi gelecektir. Ayrıca kemik sağlığını güçlendirdiği için kemik erimesini geciktirir.
 • Migren gibi baş ağrılarını da azaltır. Bel ve sırt ağrılarına iyi gelmesinin yanında , baş ağrılarına iyi gelmesi de yürüyüş yapmanın faydaları arasındadır.
 • Yüksek tansiyona iyi gelir. Tansiyon hastaları için doktorların önerileri arasında yürüyüş yapmak vardır.

İlginizi çekebilir: En Fit Puding ; Şekersiz Puding Nasıl Yapılır ? Şekersiz Puding Tarifi

 • Bağırsak ve karaciğer sağlığı için de birebirdir. Karaciğerdeki fazlalıkların atılmasına katkısı vardır.
 • Cilt güzelliğini artırır. Düzenli su içimi ile desteklendiğinde cilde iyi gelir.

yürüyüşün faydaları

Yürüyüş yapmanın bu kadar faydası olduğunu öğrendikten sonra yürüyüş yapmamak için bir bahaneniz hala var mı? Bahaneniz paraysa, spor salonuna gitmeden koşu bandına binmeden de yürüyüş yapılabilir. Zamansa, işten geldiğinizde gece uyumadan önce veya sabah daha erken uyanarak yürüyüş yapabilirsiniz, inanın çok zor değil. Haydi herkes en az 30 dakikalık yürüyüşe!

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin