Yeşil Çay Takviyeleri Karaciğere Zarar Veriyor

0
1338

Faydalı Diye Kullandığı Yeşil Çay Takviyeleri Karaciğerini Hasta Etti.

Teksaslı Jim McCants’ın  geçmişte daha sağlıklı bir hayat sürmek için kullandığı yeşil çay kapsülleri onu karaciğer nakline mahkum etti. Üstelik yeşil çay yüzünden karaciğer sağlığı bozulan ilk kişi kendisi değil.

McCants, hayatı boyunca sağlığına dikkat etmeye çalıştığını ve son 30 yıldır yılda en fazla 6 şişe bira tükettiğini dolayısıyla alkolle arasının kötü olduğunu söylüyor. Orta yaşlarındayken antioksidan özelliğinden dolayı kanseri önlemesi, kilo vermeye yardımcı olması gibi sebeplerden faydalı olduğunu düşündüğü için yeşil çay kapsüllerini kullanmış. Doktorlar alkolle arasının olmadığını öğrendiğinde asıl sebebin yeşil çay takviyesi içeren besinler olduğu sonucuna varmışlar.

Ulusal Sağlık Enstitüsü veritabanında yeşil çay ekstresi karaciğer hasarının bir nedeni olarak kabul ediliyor.

yeşil çay takviyeleri karaciğere zararlı

2016 yılında yayınlanmış bir çalışmaya göre karaciğer rahatsızlıklarına sebep olan takviye besinlerin sayısı giderek artmaktadır. Ve takviye besin olarak tüketildiğinde yeşil çay içerisindeki pek çok madde karaciğer hastalıklarına sebep olabiliyor.

Yeşil Çay’ın Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapabiliriz ?

Çay olarak tüketilen halinin karaciğere zararlı olmadığını söylemekte fayda var. Eğer çay olarak tüketiyorsanız korkmadan çayınızı içmeye devam edebilirsiniz. Yeşil Çay sebebiyle karaciğer rahatsızlığına sahip olan kişiler bu besini çay olarak içenler değil, kapsül gibi çeşitli şekillerde takviye alanlar. Yeşil Çay içerisinde karaciğere zarar veren kimyasal kateşinler ile zayıflamaya yardımcı ve kalp sağlığına iyi gelen bileşenler aynı. İnsanların yeşil çayı içmek yerine doğrudan kapsül olarak yutmasının temel nedeni de bu bileşenleri daha etkili olarak vücuda almak.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, günde 800 miligramdan fazla Yeşil Çay tüketilmemesi gerektiği yönünde uyarı yayınladı. Bu uyarıya kulak vermek bizler için iyi olabilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin