Uyku Problemi Yaşayanlar İçin Rahatça Uyumanızı Sağlayacak 7 Yöntem

0
1822

Uyku problemi nedir ?

Her insanın yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için uyumaya ihtiyacı vardır. Uyku, insanların gün boyunca tükettiği enerjiyi yeniden kazanmasını sağlar. Beyin, vücudumuzun yönetim merkezidir dolayısıyla arada dinlenmesi gerekir. Bazı insanlar uykuya dalmakta veya uyku halini sürdürmekte zorluk çeker. Bu durumda uyku problemi yaşıyor demektir. Uyku problemi kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Uykusuzluk, konsantrasyonunuzu etkiler ve yorgunluğa sebep olur.

İlaç kullanmadan uyku problemini yenmek mümkün müdür ?

Uyku problemi için her zaman tıbbi ilaçlar gerekmeyebilir. Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle uyku problemini yenmek mümkün olabiliyor. İlaçların aksine bu doğal değişikliklerin herhangi bir yan etkisi de bulunmuyor. Sizler için uyku probleminizi yenip daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacak 7 yöntemi derledik. İşte daha rahat bir uyku çekmeniz için 7 yöntem :

Yatağa gitme saatleriniz tutarlı olsun.

Her akşam yatağa gitmek için belirli saatiniz olsun. Örneğin her gün 11’de yatağa gidin ve bunu bozmadan devam edin. Aynı şekilde uyanmak içinde belirli bir rutininiz olsun. Bu sayede belirlediğiniz saatler arasında uyumaya programlanırsınız.

Yatak odanızın şartlarını uyumaya en elverişli hale getirin.

Yatak odanızın koşullarını ideal bir uyku için elverişli hale getirmelisiniz. Bunun için loş ışıklar kullanabilirsiniz. Loş ışık, uyumaya yardımcı olan melatonin salgısını arttırır. Ayrıca oda sıcaklığınız ideal olmalıdır. Uykunuzu olumsuz etkileyecek başka bir etken sestir. Evinizin yakınından gelen trafiğin sesi, ya da yakınlarda bulunan bir köpeğin havlaması buna örnek olabilir. Kontrol etmenizin mümkün olmadığı bu seslerden etkilenmemek için kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Dışarıdan odanıza yansıyan parlak ışıklar varsa (araba farları vs.) koyu renkli perde seçimi işinize yarayabilir.

İlginizi çekebilir : Nane Yedikten Sonra Yenilen Her Şeyin Tadı Neden Soğuk Gelir ?

Uyku saatinizden en az 3 saat önce egzersiz yapın. uyku problemini yenmek için yöntemler Yatağa gitmenizden en az 3 saat önce egzersiz yapabilirsiniz. En az 3 saat önce dememizin sebebi yatmadan kısa süre önce yapacağınız egzersizler uykunuzu kaçırabilir. Egzersiz yapmak kan akışını düzenler. Aynı zamanda vücudu yorduğu için yatağa girdiğinizde hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Eğer tüketiyorsanız kafeinli içecekler ve alkolü azaltın.

Kafeinli içecekler ve alkolü mutlaka azaltmalısınız. Hatta mümkünse hiç tüketmeyin. Uyumadan çok önce tüketiyorum bir şey olmaz demeyin, gündüz alınan kafein bile gece uykunuzu olumsuz etkileyebilir.

Gündüz uykusundan kaçının.

gündüz uykusundan kaçının

Gün içerisinde uykunuz gelse bile uyumamak için kendinizi meşgul edin. Gündüz uyumak beyine ‘yeterince uyudun’ mesajını vererek gece uyumanızı engelleyebilir.

Yatmadan önce ağır gıdalar tüketmeyin.

uyku sorunu Yatmadan hemen önce ağır bir yemek yemek, uykunuzu bozar. Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlık bütün gece uyanık kalmanıza sebep olabilir. Aynı zamanda yatağa aç girmemelisiniz. Uyumadan önce çok aç hissediyorsanız sindirimi kolay gıdaları az miktarda tüketebilirsiniz.

15-30 dakika içerisinde uyuyamazsanız yataktan çıkın

uyku problemi

Yatağa girdiğinizde 15-30 dakika içerisinde uykuya dalamazsanız yataktan çıkın. Eğer yatakta kıvranmaya devam ederseniz uykunuz tamamen kaçabilir. Tekrar uykulu hissettiğinizde yatağa geri dönün.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin