Siyah Nokta Nedir ? Neden Oluşur ? Siyah Noktadan Nasıl Kurtulunur ?

0
1993

Siyah Nokta Nedir ?

Siyah nokta cildin altında biriken kir , ölü hücreler ve fazla yağın tepkimeye girmesiyle gözenekleri tıkaması sonucu oluşan cilt problemidir. Siyah noktanın bilimdeki ismi ”komedon”dur. Genelde burun , yanak ve çene bölgesinde meydana gelir.

siyah nokta

Siyah Nokta Neden Oluşur ?

  • Siyah noktanın başlıca oluşum sebeplerinden biri yeterli cilt temizliği yapılmamasıdır. Makyajsız bile gece yatmadan önce cilt temizlenmelidir. Çünkü gün boyunca karşılaşılan toz ve kir cilde yapışır , bu da gece temizlenmeden yatılması durumunda siyah nokta oluşumunu tetikler. Aynı zamanda sivilce oluşmasında da etkili olur.
  • Başka bir  oluşum sebebi ise cildin fazla yağlı olmasıdır. Yağlı cilt tipine sahip insanlarda , kuru cilt tipine sahip olanlara göre daha fazla siyah nokta oluşmasının sebebi budur. Fazla yağ kalıntıları cilt gözeneklerini tıkar ve böylelikle siyah nokta hatta sivilce gibi cilt problemlerine sebep olur.
  • Kadınlarda ise regl döneminde hormonsal değişimlerden cilt dengesini şaşırır ve fazla yağlı bir hal alabilir. Bu da beraberinde siyah nokta – sivilce problemini beraberinde getirir. Böyle dönemlerde cilt temizliğine daha fazla dikkat etmek gerekir.
  • Aynı zamanda cildin güneş ışığına direkt ve fazladan maruz kalması da siyah nokta oluşumunu tetikler. Dışarıya çıkarken mutlaka güneş koruyucu sürmek bu problemin önüne geçecektir.

siyah nokta

 

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir ?

  1. Cilt her akşam ve mümkünse sabah uyandıktan sonra cilt temizleyicilerle temizlenmeli.
  2. Makyajla asla uyunmamalı.
  3. Güneş koruyucusu olmadan cilt güneşe maruz bırakılmamalı.
  4. Mevcut siyah noktalar kendi yönteminizle steril olmayan bir şekilde sıkılmamalı. Bu yayılıp artmasına sebep olabilir.
  5.  C vitamini tüketimi melanin üretimini azaltacağından bol miktarda tüketmek.
  6. Cilde temizledikten sonra peeling – maske – scrub tarzı ürünlerle bakım yapılmalı.

İlginizi çekebilir: Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Yapılabilecek Maskeler ;

KİL MASKESİ

Bir miktar kil ile suyu göz kararı bir kabın içinde karıştırın. Standart maske kıvamına geldiğinde dudak ve göz bölgesi hariç yüzünüze sürün . 10-15 dk kadar yüzünüzde bekletip biraz kuruduktan sonra yıkayın. Kil maskesi siyah noktaya iyi gelse de cildi kurutabilir bu nedenle haftada en fazla 2 defa yapın ve yaptıktan sonra mutlaka cildinize yoğun bir nemlendirici sürün.

siyah nokta

YUMURTA AKI MASKESİ

Yumurtanın akını bir kapta iyice çırpın. Bir fırça yardımı ile sorunlu bölgenize ince bir katman şeklinde sürün. Bir kağıt havluyu alıp katlarından ayırıp tek bir ince katını sürdüğünüz bölgenin üstüne kapatın. Kağıt havlu kuruduktan sonra üzerine bir kat daha yumurta akı sürüp katılaşmasını bekleyin. Katılaştıktan sonra siyah nokta bandı çıkarır gibi cildinizden çıkarın. Daha sonra cildinizi nemlendirin. Bu maskeyi haftada 2-3 kere yapabilirsiniz. Duştan esnasında sıcak su gözeneklerinizi açacağından duştan hemen sonra yapıldığında daha etkili olacaktır.

siyah nokta

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin