Şekerin Zararları Nelerdir ? – Şeker Bağımlılığı ve Şekeri Bırakmak

0
2342

Şekerin Zararları Nelerdir ?

Her gün farklı şekilleriyle, bazen çayımıza kahvemize attığımız bazen ise farkında olmadan  içtiğimiz gıdaların içinde çoğu zaman da severek yediğimiz tatlıların içinde olması sebebiyle tükettiğimiz şekerin ne kadar zararlı bir madde olabileceğini hiç düşündünüz mü ? Peki ya bu zararlı maddenin her zararlı madde gibi vücudumuzda bağımlılığa yol açtığını ? Evet hemen her gün tükettiğimiz bu zararlı madde bünyemizde tahmin edemeyeceğimiz bir boyutta bağımlılığa yol açıyor. Şekerin zararları, hangi türlerinin zararlı olduğunu ve nasıl bir bağımlılığa yol açıyor olduğunu anlamak için öncelikle şekerin ne olduğuna bir bakalım.

şekerin zararları

Şeker Nedir ?

Sakkaroz, glikoz ve fruktoz gibi türleri bulunan şeker esasen bir karbonhidrattır ve aslında her hali çok zararlıdır diyemeyiz. Örneğin meyvelerden dengeli bir şekilde porsiyon kontrolü yaparak tükettiğimiz doğal şekerin vücudumuza zararı bulunmazken bazı gıdalarda bulunan glikoz ve fruktozun işlendiği ve toz şeker ve yapay tatlandırıcıların hatta yediğimiz birçok şeyin içinde bulunan rafine şeker ise zararlı olan şekerdir.

Peki şekerin zararları nelerdir ?

 • Cilt sorunlarına neden olur : şeker vücudumuzdaki insülin seviyesini yükselttiğinden cildin kırışmasına yani çabuk yaşlanmasına ve sivilce oluşumuna neden olur. Çikolata yendiğinde sivilce çıkmasının sebebi budur.
 • Dişte çürük yapar : şekerin zararları denince akla ilk gelen annelerimizin de çocukluğumuzda söylediği gibi düş çürüklerine neden olmasıdır. Şeker ağızda asitli bir ortam yaratarak dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmadığı takdirde çürümesine yol açıyor.
 • Obeziteye yol açıyor : fazla miktarda şeker tüketimini vücut yağ olarak depoladığından ve başlı başına bir karbonhidrat olmasından dolayı obezitenin en büyük dostu şekerdir.
 • Karaciğeri yağlandırıyor : hem obeziteye yol açtığı için dolayısıyla hem de karaciğerde trigliserid birikimine yol açtığından günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olan karaciğer yağlanmasına yol açıyor.
 • İnsülin direncine sebep oluyor : insülin, vücudumuzda kan şekerini düzenleyen hormondur. Fazla şeker tüketmek ise bu hormunun görevini yerine getirememesine yani insülin direncine sebep oluyor. İnsülin direnci ise beraberinde şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti getiriyor.

şekerin zararları nelerdir

 • Hafızayı kötü etkiliyor : yapılan araştırmalara göre şekerin zararları arasında hafızayı zayıflatması da var. Dikkat bozukluğu ve öğrenmede sorunlar yaşatan şeker bunlarla birlikte hafızayı kötü etkiliyor.
 • Bağışıklık sistemini çökertiyor : şekerin zararları arasında savunma sistemini zayıflatması da var. Vücutta bulunan bazı yapılar şeker ile benzer moleküllere sahip olması dolayısıyla yarışa geçiyorlar ve şekerin galip gelmesiyle bu moleküller görevini yerine getiremiyor. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatıyor.
 • Mutsuzluğa yol açıyor : mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunu salgılattığı için anlık bir mutluluğa yol açan şeker , bu anlık mutluluk hissini bağımlılığa dönüştürüyor ve dolayısıyla tüketilmediği zamanlarda mutsuzluğa yol açıyor. Bu mutsuzluğu ise depresyon takip ediyor.
 • Kalbe zarar veriyor : şekerin zararları arasında kolesterolü artırması ve bu şekilde kalp- damar tıkanıklığını ve kalp krizlerini tetiklemesi yer alıyor.
 • Kansere yol açıyor : rafine şekerin en zararlı etkilerinden biri ise kanser riskini artırması. İşlenmiş her maddenin olduğu gibi şekerin işlenmişi de kanseri tetikleyici etki yapıyor.

şekeri bırakmak

Şeker Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur ?

Şekerin vücudumuzda etkilerini bizzat göstermek amacıyla yapılmış bir deney ve belgeseli ‘That Sugar Film” i izleyebilirsiniz

Birçok zararı bulunan şeker, anlık mutluluk hissi vermesi gibi sebeplerle bağımlılığa yol açıyor. Peki bu bağımlılıktan nasıl kurtulabiliriz, zararlı olan rafine şekerler yerine hangi maddeleri tüketip şeker ihtiyacımızı giderebiliriz ?

İlginizi çekebilir : Karatay Diyeti Nedir – Nasıl Yapılır ? – Örnek Menü

 • Bir maddeyi vücuttan atmanın ve  bağımlılıktan kurtulmanın yolu 21 gün boyunca ondan uzak durmaktan geçiyor. 21 gün boyunca rafine şeker tüketmeyin.
 • Bu süre içinde şeker ihtiyacınızı karşılamak için doğal şeker içerdiği için meyve yiyebilirsiniz. Fakat zarara yol açmaması için günde 1 porsiyondan fazla meyve de tüketmemek gerekiyor.
 • Meyvenin yanında, yine porsiyon kontrolünde olacak şekilde hurma, doğal bal tüketebilirsiniz.

şeker bağımlılığı

 • Eğer canınız çok çikolata çekiyorsa normal sütlü çikolatalar yerine 1 küçük kare bitter çikolata tüketebilirsiniz.
 • Tarçın da tatlı ihtiyacınızı karşılayacağından çayınıza ve hatta suyunuza çubuk tarçın ekleyip içebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : En Fit Puding ; Şekersiz Puding Nasıl Yapılır ? Şekersiz Puding Tarifi

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin