Sahurda Tok Tutan Yiyecekler – Sahurda Neler Yenmeli?

2
1892

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Ramazan ayındayız ve oruç tutanların çok uzun saatler süren bir açlık döngüsü var. Bu kadar uzun saatler oruç tutulunca, sahur en önemli öğün oluyor. Sahurda yediklerimiz iftara kadar tok kalmamızı hatta susamamamızı sağlayabilir. Bu yüzden sahur öğünü sağlığımız açısından da atlanmamalı ve sahurda tok tutan ve ertesi gün susamaya yol açmayacak besinler tüketilmeli. Peki sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir?

sahurda tok tutan yiyecekler

Sahurda Neler Yenmeli ?

Öncelikle sahurda ağır ve çok yağlı, şekerli gıdalar tüketilmemelidir. Midenize oturacak ve tabiri caizse dilimizi damağımızı kurutacak yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

Yumurta

Tabi ki tok tutan yiyecekler denince akla gelen ilk şeylerden biri yumurtadır. Gerçekten de yüksek protein değeri sayesinde uzun saatler acıkmayı engeller. Bu yüzden sahurda yiyeceğiniz 2 haşlanmış veya tereyağında yapacağınız omlet sayesinde işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kavrulmamış Kuru Yemişler

Kavrulmamış diyoruz çünkü kavrulunca kuru yemişlerin tuz oranı artıyor ve daha da susatıyor. Fakat sahurda tercih edeceğiniz bir avuç kadar kavrulmamış kuru yemiş, içeriğindeki doğal yağ ve proteinlerle uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Kilo Aldırmayan Yiyecekler – Düşük Kalorili 17 Besin

Patates

Patates diyoruz fakat patatesin pişirilme şekli çok önemli. Patates kızartmasının besleyici değeri düşükken, haşlanmış patatesinki oldukça yüksektir. Fakat patates glisemik indeksi yüksek besinlerden biri olduğu için tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.

sahurda tok tutan yiyecekler

Süt Ürünleri

Yoğurt, kefir ve süt ve az yağlı peynirler önemli birer kalsiyum kaynağıdırlar ve tok tutmada  yardımcıdırlar. Bir kase yoğurt veya bir bardak süt-kefir tüketerek tokluk sürenizi artırabilirsiniz.

Muz

Muz da sahurda tok tutan yiyecekler arasındadır ve içerisinde doğal şeker bulundurur. Bu şekilde hem tok kalmanızı sağlayacak hem de tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Salatalık

Yaklaşık %95i su olan salatalık, su dengenizi karşılayacak besinlerden biri. Hem de oldukça düşük kalorili. Ayrıca diğer yeşil sebzeler de fazla su içerdiklerinden aynı görevi görürler.

Tarçın

Uzun süren açlık döngüsünde kan şekeriniz düşer ve açlık hissiniz artar. Tarçın ise kan şekerini düzenlemeye bire birdir. İçeceğinize ekleyeceğiniz 1 çubuk tarçın ile tatlı ihtiyacınızı bastırıp kan şekerinizin düzenlenmesine yol açabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Şekerin Zararları Nelerdir ? – Şeker Bağımlılığı ve Şekeri Bırakmak

Baklagiller

Mercimek, nohut gibi baklagiller de içerdikleri lif, demir ve protein sayesinde tok tutan sağlıklı yiyecekler arasındadır.

Yulaf

Yulaf yoğun lif içeren besinler arasında başta gelir. Sahurda yiyeceğiniz bir kase yulaf ezmesi ile tokluk sürenizi artırabilirsiniz. Ayrıca kasenizi muz ile süsleyerek diğer bir tok tutucu besin ile tatlı ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

 

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin