Refleksleri Nasıl Geliştirebiliriz ? Refleks Geliştirme Yolları

1
21626

İster çok iyi bir tenis oyuncusu olmak isteyin, ister farklı bir işle uğraşın refleksleri geliştirmek için en iyi tavsiye pratik yapmaktır. Bunun yanı sıra ıspanak tüketmek, video oyunları oynamak ve havaya attığınız madeni parayı yakalamaya çalışmakta yardımcı olabilir.

İşte refleks geliştirme için 7 yöntem :

refleksleri geliştirmek

1. Herhangi bir spor seçin ve pratik yapın

Refleksleri tam olarak ne için geliştirmek istiyorsunuz önce buna karar verin. Belki çok iyi bir kaleci olmak ve ani şutlarda refleks göstermek isteyebilirsiniz. Belki de iyi bir boksçu olmak ve yüzünüze yumruk yememek istiyorsunuz. Refleksler tepkilere istem dışı cevap verme eğilimindedir. Bu yüzden kas hafızanızı geliştirmeli ve bu istem dışı cevapları 2.plana atmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu da bol bol pratik yapmaktır.

2. Sakin Olun

Gergin olursanız , kas gruplarınız her zaman daha ağır hareket edecektir. Bu yüzden tepkilere verdiğiniz refleksler yavaşlayacaktır. Eğer bir dövüş sporu yapıyorsanız mücadele esnasında sürekli aklınızda bulundurmanız gereken şey sakin olmaktır. O anda bunu yapmak çok zor biliyoruz fakat temel hedefin sakin olmak olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Daha sakin kalmayı öğrenmek için belki de biraz meditasyon yapmaya zaman ayırabilirsiniz.

3. Bol bol ıspanak ve yumurta yiyin

Leiden Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesinde yapılan son araştırmalara göre ıspanak ve yumurtada bulunan tirozin isimli maddeyi vücudunda bulunduranların bu maddeyi bulundurmayanlara göre daha iyi performans gösterdikleri tespit edildi.

4. Daha fazla video oyunu oynayın 

Evet bu madde şaka gibi gelebilir fakat gerçek. Rochester Üniversitesinde yapılan çalışmalar aksiyon içerikli oyunların insanların daha hızlı karar vermesine yardımcı olduğunu gösterdi.

5. Bozuk paralarınızı kullanın

Reflekslerinizi geliştirebilmek için bozukluklarınızı da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz ? Avuç içiniz yere bakacak şekilde elinizi açın ve avuç içinizin arkasına yani elinizin yukarı bakan kısmına bir adet madeni para koyun. Elinizi yukarı doğru sallayarak parayı havaya atın ve aynı elinizle parayı yakalamaya çalışın. Eğer bunu yapmak çok kolay gelirse havaya attığınız madeni para sayısını arttırabilirsiniz.

6. Tenis topuyla oynayın

Bir diğer çok kıymetli ve çok ucuz refleks geliştirme aracı ise tenis topu. İhtiyacınız olan tek şey topu atabileceğiniz duvar  gibi bir yüzey. Yapmanız gereken tek şey topu attıktan sonra başka bir yere kaçmadan yakalamak.

7.  Uykunuzu almaya çalışın

Uykusuzluk refleksler üzerinde büyük etkiye sahiptir. Yeteri kadar uyumamak hızlı kararlar almayı zorlaştırır. Bu yüzden gece de 8 saat uyumaya çalışın.

Kaynak : https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/oct/01/seven-ways-to-improve-your-reflexes

Refleks geliştirme için sizin önereceğiniz yöntemler varsa yorum atabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin