Protein İçeren Besinler Nelerdir? Protein İçeren Yiyecekler

0
2932

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Protein, yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için gerekli olan olmazsa olmaz besin türüdür. Vücut fonksiyonlarımızın büyük bölümünde kilit önemde olan protein eksikliğinde pek çok rahatsızlık oluşur. Biyolojik açıdan tanımlamak gerekirse proteinler bir yada birden çok amino asidin bir araya gelmesiyle oluşan organik moleküllerdir. Her canlının proteine ihtiyacı vardır. Peki protein içeren besinler nelerdir? Bu yazı protein içeren gıdalar konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Protein İçeren Besinler

Kırmızı Et

protein içeren yiyecekler

Protein içeren besinler arasında protein değeri en yüksek besin kırmızı ettir. 100 gram az yağlı dana eti içerisinde 36 gram protein bulunur. Fakat içerdiği kolesterol nedeniyle fazla tüketimi zararlı olabileceğinden dikkatli tüketilmelidir.

Beyaz Et

Kırmızı ete göre kolesterol oranı daha düşük olması ve ucuz olması nedeniyle daha fazla tercih edilir. Beyaz etin 100 gramında 18 gram protein bulunur. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler de bol bol beyaz et tüketmektedir. Burada beyaz etten kasıt hindi ve tavuk etidir.

Balık

Balık yine yüksek düzeyde protein içeren gıdalar arasındadır. 100 gram balıkta 26 gram protein bulunur. Balık temizlemek ve pişirmek uğraştırıcı geliyorsa ton balığı da tüketebilirsiniz.

Baklagiller

Bitkisel bazlı proteinler arasında baklagiller en zengin protein kaynağıdır. Fasulyenin 100 gramında 16 gram protein bulunur. Aynı şekilde nohutta protein açısından zengindir.

Yumurta

protein içeren gıdalar

Pek çok faydası olduğu gibi protein açısından da zengin olan yumurta, özellikle sporcuların vazgeçemediği besinlerdendir. 1 adet yumurtada yaklaşık 6 gr protein bulunur. Yumurta, vücut geliştirmeyle ilgilenen günlük protein ihtiyacı yüksek olan sporcular için çok önemli bir yer tutar.

Günlük almanız gereken protein miktarını hesaplamak için “Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?” başlıklı içeriğimize göz atın.

Süt – Yoğurt

Sağlık açısından pek çok faydası olan süt ve yoğurt protein içeren besinler arasındadır. 100 gr sütte yumurtada olduğu gibi 6 gr protein bulunur. Aynı şekilde yoğurtta da protein miktarı süte yakındır.

Peynir

protein içeren yiyecekler

Süt ürünleri arasında en yüksek proteini içeren gıda peynirdir. 100 gr peynirde yaklaşık 32 gr protein bulunur. Sporcuların takviye olarak kullandığı protein tozları da peynirden üretilir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler içerdikleri yüksek enerji, çinko ve magnezyum gibi minerallerin yanında zengin protein içerirler. Fındık, kabak çekirdeği, fıstık, badem gibi kuruyemişlerin 100 gramında yaklaşık 30 gram protein bulunur.

Yeşil Mercimek

Protein içeren besinler arasında kayda değer bir öneme sahip olan yeşil mercimeğin 100 gramında 25 gram protein bulunur.

Protein İçeren Sebzeler

Bezelye

protein içeren besinler bezelye

100 gr bezelye içerisinde 5 gr protein bulunur.

Mısır

100 gram mısır 3,3 gram protein içerir.

Ispanak

protein içeren sebzeler

100 gr pişmiş ıspanak 3 gr protein içerir.

Brokoli

protein içeren gıdalar brokoli

100 gr brokoli 2,8 gr protein içerir.

Protein İçeren Meyveler

Muz

protein içeren meyveler

100 gr muzda 1,2 gr protein bulunur. Protein içeren besinler arasında protein değeri çok zengin olmamasına rağmen diğer faydaları nedeniyle sporcuların sıklıkla tükettiği bir meyvedir.

Kuru İncir

100 gr kuru incir 3,8 gr protein içerir.

Çiğ Avokado

100 gramında 1,2 gr protein bulunur.

Protein içeren meyveler bunlarla sınırlı değil fakat diğerlerinin içerdiği protein miktarı çok az olduğu için listemizde yer vermedik.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin