Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Nelerdir ?

0
1279

Propolis Nedir ?

Son günlerde televizyonda , gazetelerde sık sık bahsedilen , faydaları saymakla bitmeyen propolis , aslında arıların bitkilerden elde ettiği bir maddedir. Görüntüsü polen ile karıştırılsa da propolis polen değil , arıların kovanlarının temizlemek ve kovanın yalıtımı için kullandıkları bir maddedir.

propolis

Propolisin Faydaları Nedir ?

İçerisinde B1, B2, C ve E vitamini barındıran propolis​​ ; kalsiyum , magnezyum , çinko , bakır , demir gibi maddeler yönünden oldukça zengindir. İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu bu maddeleri barındırmasından dolayı insan sağlığı için propolisin tüketilmesi oldukça önemli ve faydalıdır.

propolis

İşte propolisin faydaları :

  • Doğal bir antibakteriyeldir : iltihapları önleyici etkisi ile ağız ve diş eti yaraları için bire birdir. Bunun dışında vücudumuzda ortaya çıkan mide iltihaplanması , kulak içi iltihabı gibi hemen her iltihapta iyileştirici etkisi olması propolisin faydaları arasındadır. Ayrıca mantar gibi enfeksiyonlara karşı kullanımda da bu özelliği sayesinde bire birdir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir : propolis denince akla gelen ilk bilgilerden biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Gerçekten de içinde bulunan mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir , grip – nezle gibi hastalıklarla savaşmakta bir numaradır.
  • Yaraların iyileşme hızını artırır : antibakteriyel özelliği ile birlikte ayrıca yaraların iyileşme hızını artırmada bir numaradır. Küçük düzeyde cilt yanıkları için de kullanılır.
  • Cilt bakımı için kullanılabilir : propolisin faydaları arasında cilt bakımı da gelir. İçerisindeki mineraller ve vitaminler sayesinde daha parlak bir cilt ve saçlar vaad eder.
  • Kan şekerini düzenler : propolis kan şekerini dengede tutucu etkisi sayesinde diyabetle savaşta da tercih edilir.
  • Kanser ile savaşta kullanılır :  içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde hücre yenileyici etkiye sahiptir. Aynı şekilde kanser hücrelerinin büyümesini önlediği ve hücreleri yenilediği saptanmıştır.

propolis

Propolis Nasıl Kullanılır ?

Genel olarak propolis piyasada taneli olarak , damla şeklinde veya kapsül şeklinde bulunur. Fiyatı piyasada genel olarak 20-60 lira arasında değişmektedir. Damla şeklinde olanları su , kahve gibi sıvı gıdalar ile karıştırıp tüketilebilirken , sıvı şeklinde olmayanları yani suda çözünmeyenleri ise yoğurt , bal gibi gıdalarla karıştırarak kullanılabilir.

propolis

Fakat propolisin kullanım dozu yaştan yaşa ve bünyeden bünyeye değişebildiği için , tüketilmeden önce mutlaka bir doktora danışılması gerekiyor. Ayrıca bala alerjisi olanların da  tüketmesi önerilmiyor.

İlginizi çekebilir : Eksikliği Depresyon Nedeni Olan Molekül ‘ Asetil L- Karnitin’

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin