Panik Atak İle Başa Çıkmak İçin 7 Yöntem – Panik Atağı Yenmek

0
1873

Panik Atak Nedir ?

Panik atak, kişinin tehlike, stres, korku yaratabilecek durumlara olağandışı bir şekilde aşırı tepki vermesidir. Panik atak geçiren kişi kalbinin aşırı hızlı çarptığını, bayılacağını, nefes alamadığını hissedebilir. Panik ataklar aniden gelişebilir ve kişiyi beklemediği anlarda zor duruma sokabilir. Panik atakla başa çıkmak için çeşitli yollar mevcut.

İşte Panik Atak İle Başa Çıkmak İçin 7 Yöntem

1 – Vücudunuzda neler olup bittiğini öğrenin

Bilgi güçtür. Panik atak sırasında vücudunuzda neler olup bittiğini öğrenin. Her ne kadar atak geçirmenize engel olmasa da yaşadığınız durumun farkında olmak psikolojik açıdan size iyi gelir. Daha ciddi sağlık problemleri yaşamanızı engelleyebilir. ( Kalp krizi, inme gibi )

2 –  Nefes alın

Şüphesiz ki panik atakla başa çıkmak için en çok bilinen ve en etkili yöntem nefes almak. Doğru nefes alma tekniklerini bilmek toplum içinde geçirebileceğiniz olası bir atak anında işinize yarayabilir. Panik atak anında kişi otomatik olarak hızlı ve derin olmayan nefes alır.  Doğru nefes alma teknikleri atak sırasında ciğerlerinizi havayla doldurarak bilincinizi açık tutmaya, kalp atışlarınızı yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Evinizde sakin anlarınızda nefes alma egzersizleri yapın. Böylece atak anında daha rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

3 – Kaslarınızı gevşetmeye odaklanın 

panik atakla başa çıkmak için yöntemler

Progresif Kas Gevşetme (PKG) tekniği olarak bilinen yöntem gergin olduğunuz anlarda rahatlamaya odaklanmanız gerektiğinin farkındalığını oluşturur. Bu tekniği öğrenip düzenli bir şekilde uygularsanız atak sırasında yaşayabileceğiniz kas gerginliğini rahatlıkla kontrol altına alabilirsiniz.

4 – Çevrenizdeki uyaranları sınırlayın

Bir atak geçireceğinizi hissettiğinizde çevredeki uyaranları sınırlamak mantıklı olabilir. Nefes alma ve kas gevşetme tekniklerini rahatlıkla uygulayabileceğiniz karanlık, sessiz bir yer bulmaya çalışın. Her zaman sakin bir yer bulmak mümkün olmayabilir. Bu mümkün olmadığında aynı etkiyi gerçekleştirmenin en iyi yolu tek bir nesne veya düşünceye odaklanmaktır. Örneğin : somut bir nesne kalem gibi ya da içinizden sürekli tekrarladığınız bir cümle, şiir dizesi olabilir.

5 –  Yanınızda bir not defteri taşıyın

panik atakla nasıl başa çıkılır ?

Not defteri, panik atakla başa çıkmak için değerli bir araçtır. Yapılan araştırmalar düşüncelerin, maddi nesneler yerine konmasının bu düşüncelerle baş etmek için etkili bir yol olduğunu göstermiştir. Atak başlangıcı sırasında not defterinizi çıkartın hızlı bir şekilde sizi endişelendiren düşünceleri not alın sonra sayfayı yırtıp atın.

6 – Tetikleyici anlardan önce kahveden uzak durun

Birçoğumuz sabah kahvesini vazgeçemeyecek kadar çok severiz. Fakat kalabalıklar ve dar alanlar sizin için bir tetikleyici ise evden çıkmadan önce kahve içmeyi kesmek sizin için yararlı olabilir. Çünkü kafein endişe için büyük bir tetikleyicidir.

7 – Sizi rahatlatabilecek sesler dinleyin

panik atakla başa çıkmak

Yapılan araştırmalar genel olarak toplu taşıma kullananların yüksek kaygı düzeylerine sahip olduğunu göstermiştir. Toplu taşıma içerisinde kalabalıkta panik atak geçirmek oldukça kötü olabilir. Bu anlarda kulaklığı takıp rahat hissedebileceğiniz bir şeyler dinlemek size iyi gelebilir. (müzik, sesli bir kitap vs.)

Panik atağı yenmek konusunda işinize yarayabilecek yöntemleri sizlerle paylaştık. Düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uyku Problemi Yaşayanlar İçin Rahatça Uyumanızı Sağlayacak 7 Yöntem

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin