Nane Yedikten Sonra Yenilen Her Şeyin Tadı Neden Soğuk Gelir ?

0
1690

Daha önce hiç naneli sakız çiğnedikten sonra içtiğiniz suyun normalden daha soğuk olduğunu hissettiniz mi ? Bu sadece su için geçerli bir durum değildir. Nane yedikten sonra yenilen her şeyin tadı biraz daha soğuk hissedilir.

 

nane yedikten sonra yenilen herşeyin tadı neden soğuk gelir ?Peki bunun nedeni nedir ?

Nane Yedikten Sonra Yenilen Her şeyin Tadı Neden Soğuk Gelir ?

Bilim insanları yaptığı araştırmalar sonucunda nane yedikten sonra yenilen şeylerin soğuk gelmesinin sebebine ulaştı. Buna göre nane yedikten sonra soğuk hissini yaratan şey geçici reseptör potansiyel katyon kanalının alt üyesi olan ve 8 denen bir protein. Bu proteine kısaca trpm8 adı verilmiş. Soğuğa karşı hassasiyet sinir hücrelerinde bulunmaktadır ve trpm8 iyonların hücre zarından geçirilmesinden sorumludur. Bununla birlikte, sadece soğuk veya sıcak durumunda harekete geçer ve beyne sıcaklığın düştüğünü iletir. Soğuk olduğu zaman kalsiyum ve sodyum iyonlarına izin verilmesiyle bu iletim gerçekleştirilir. Bu durum sinir hücresinin zarından bir akım gönderilerek beyne soğuk olduğunun bildirilmesini sağlar.

nane yedikten sonra soğukluk

 

Trpm8 ‘i etkileyen şey yalnızca sıcaklık değildir. Nane ve nane yağlarında bulunan doğal kimyasal mentol trpm8’i aktifleştirir. Bilim insanları şimdiye dek yaptıkları çalışmalarda bunun nasıl gerçekleştiğini bulabilmiş değiller. Fakat nane tükettikten sonra soğuk hissetmemizin nedeni budur. Nane yediğimizde bir nevi bu proteini kandırmış oluruz.

Bu etki yalnızca naneyi tüketince değil, cilde uyguladığımız zamanda benzer bir soğukluk etkisinin yaratılmasını sağlamaktadır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin