Kedilerde Kısırlaştırma İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0
2892

Kedilerde Kısırlaştırma 

Öncelikle sevimli dostunuzu kısırlaştırmak istiyorsanız bu süreci iyi bilmeniz gerekir. Erkek kediler için daha kolay olsa da özellikle dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi kediden kediye değişse de zor bir süreç olabilir. Kısırlaştırma işlemini yapmasını istediğiniz veterineri iyi seçmelisiniz çünkü bu süreçte size en çok yardımcı olacak kişi veterinerinizdir.

Bir çok hayvanseverin takıldığı bir konu da kedinizi kısırlaştırarak ona haksızlık ediyor olduğunuz düşüncesi. Fakat bu yanlış bir algıdır. Çünkü kedilerde aile kavramı yoktur. Yavruları doğduktan sonra onları bir süre besleyip korusalar da bu tamamen o zamana özgü geçici bir durumdur. Kediler kızgınlık dönemindeyken kısırlaştırma işlemi yapılmaz bu yüzden  kızgınlık dönemine girecek bir kediyi çiftleştirmeyi düşünmüyor ama yine de kısırlaştırma ameliyatına yanaşmıyorsanız lütfen kedinizin bu dönemdeki hassasiyetini düşünün ve bir karar verin.

kedilerde kısırlaştırma işlemi

Kedilerde Kısırlaştırma Dönemi Ve Yapılacak İşlemler

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi dişi kedilere oranla daha basit ve çabuktur, dikişsiz bir işlemdir. Erkek kediler kızgınlık dönemine 7-8. aylarında girerler.

Dişi kedilerde ise kısırlaştırma işlemi daha zordur çünkü dişi kedilerin rahmi tamamen alınır , bu ameliyat sonrası kediye dikiş atılır. Bu yüzden ameliyat sonrası bakımı daha meşakkatli bir süreçtir. Dişi kediler de genelde 6. aydan sonra ergenlik dönemine girdikleri için artık bu dönemde kısırlaştırma işleminin yapılması gerekir.

Kedilerde Kısırlaştırma Öncesi Yapılması Gerekenler

Veterineriniz sizi uyaracaktır fakat öncelikle özellikle dişi kedilerde ameliyat sonrası kanama olmaması için belli bir saatten sonra yemek ve su verilmesini önermez. Lütfen bu konuyu veterinerinize danışın.

Sevimli dostunuz eve geldiğinde çabuk iyileşmek için sıcak bir ortama ihtiyaç duyacaktır. Ona sıcak bir ortam hazırlayın ve mümkünse ona özel bir kedi yatağı alın.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Yapılması Gerekenler Ve Ameliyat Sonrası Kedi Bakımı

Kısırlaştırma işleminden belli bir süre sonra kediniz kendine geldiğinde onu veterinerden alabilirsiniz. Fakat bazı veterinerler kediyi bir gece bakım altında tutabiliyor. Kedinizle birlikte eve döndükten sonra öncelikle ilk yapmanız gereken onu sıcak bir ortama yerleştirmektir çünkü kediniz muhtemelen anestezinin etkilerini daha atamadığı için bu sıcaklık ona iyi gelecektir.

İkinci olarak kedinizin ameliyat sonrası kusmaması ve dikişlerinin atmaması için veterinerinizin uyardığı ölçüde (genellikle 12 saat önerilir) kedinize mama ve su vermemelisiniz.

Ameliyattan sonra kedilerin dikişlerini yalaması enfeksiyon kapmalarına neden olabilir. Bu yüzden kafalarına huniye benzeyen bir yakalık geçirilir. Kediniz başta bunu kabul etmek istemeyecek hatta ısrarla çıkarmaya çalışacaktır. Mümkün olduğu kadar onun bu ısrarlarını görmezden gelin , unutmayın ki bu onlara eziyet gelse de onların iyiliği için olan bir şey.

Kedinizin veteriner randevularını kesinlikle aksatmayın. Siz iyileşti sansanız da veteriner onlara antibiyotik gibi işlemler yapabiliyor ve bu kedinizin sağlığı için çok önemli bir işlem.

kedilerde kısırlaştırma

Kısırlaştırmadan sonra kediler kilo alır mı ?

Kısırlaştırılan kedinin bir süre hareket kabiliyeti azalacağı ve sonrasında da metabolizması yavaşlayacağı için kilo alımı olasıdır. Bu yüzden kedinize verdiğiniz mamayı değiştirip kısır kedi mamasına geçiş yapmalısınız. Unutmayın ki ona fazla mama vermeniz onun sağlığında tehlikelere yol açıp onu obeziteye sürükleyebilir.

Kısırlaştırmadan sonra kedim neden kusuyor?

Küçük küçük kusmalar kısırlaştırma ameliyatı sonrasında normal bir durumdur. Bunun yanında tuvalete yetişemediği de olabilir. Fakat bu durumlarda aşırılık görürseniz lütfen veterinerinize başvurun.

Kısırlaştırma sonrası kedilerde titreme normal mi ?

Ameliyat olduğu günün gecesi anesteziyi vücuttan atmaları zor olabilir. Bu aşamada halsizlik, titreme, yemek yememe isteği normaldir. Yapmanız gereken onları sıcak bir ortamda tutup sevgi göstermek olacaktır. Fakat bu durumlar ertesi günlerde de devam ederse yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Lütfen zaman kaybetmeden veterinerinize başvurun.

İlginizi çekebilir: Kediler Hakkında Bilgiler – Kediler Hakkında Bilinmesi Gereken 15 Şey

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin