Karabasan Nedir ? Uyku Felci Nedir ? Bilimsel Açıklaması

0
1694

KARABASAN NEDİR ?

Gece uykunuzdan uyanırsınız , kalkmaya çalışırsınız ama kalkamazsınız. Bağırmaya çalışırsınız ama sesiniz çıkmaz. Ve karabasan geldiğini düşünürsünüz.

Göğsünüzde bir ağırlık , görüşünüzde bir bulanıklık. Saçma sapan gölgeler falan. .Çok korkunç değil mi ? Hayır aslında değil . Çünkü halk arasında ” karabasan ” olarak adlandırılan bu durumun aslında bilimsel bir açıklaması var ; uyku felci.

UYKU FELCİ NEDİR ?

Uyku süreci aslında bilindiği gibi tek bir uyuyup- uyanma evresinden ibaret değildir. Biz her ne kadar farkında olmasak da uyku esnasında beynimizde değişik fizyolojik süreçler meydana gelir. Uykuya daldığımız anda aslında yaşadığımız 2 tür evre uyku vardır ; Non-Rem ve Rem .

karabasan

Non-Rem evresi de kendi içinde evre evre ayrılır ve uyku bastırması , uykuya dalış , hafif uyku , uyanma gibi dönemleri kapsar. Rem uykusu ise paradoksal uyku olarak da bilinir ve rüya gördüğümüz evredir. Rem uykusu daha ağır bir uykudur. İşte karabasan olarak bilinen uyku felci durumu da bu Rem evresinde gerçekleşir.

Rem uykusunda beynimiz tamamen uykudadır. Buna bağlı olarak vücut kaslarımız da uykuya dalmıştır. Yani bir nevi felçli gibiyizdir. Hatta uyuyan bir insanın kolu bacağı gibi bir uzvunu hareket ettirdiğinizde düşmesi bu felç durumundan kaynaklanır. Bunun sebebi ise rüya görme aşamasında kişi elinde olmadan elleri ve kollarıyla kendine zarar vermesin diye nörolojik olarak beynin almış olduğu bir önlemdir. Fakat bu Rem uykusu evresinde bazen beyin beklenmedik bir şekilde uyanır. Bu durumda kaslar beyne adapte olamaz ve uyanamaz. Kişi ellerini kollarını hareket ettiremez , ağırlık çökmüş , üzerine birisi oturmuş gibi hisseder ve hatta konuşamaz bile. İşte bunun sebebi aslında kaslarımızın hala uyku felcinde olmasıdır.

karabasan

KARABASAN VEYA UYKU FELCİ NE KADAR SÜRER ?

Uyku felci yaşayan bir kişinin panik olmasına ve ”karabasan” geldiğine inanıp korkmasına hiç gerek yoktur.  Çünkü olağan durumlarda ve çoğunlukla uyku felci bir kaç saniyeden bir kaç dakika arasında sürüp geçer.

Eğer uyku felcine yakalanıp da daha fazla sürede atlatamadığınız olduysa ve bu süreç 3-4 saate çıktıysa doktora görünmekte fayda vardır çünkü bu gibi uzun bir uyku felci durumu olağan dışıdır. Kullandığınız uyku haplarının etkisi olabileceği gibi bambaşka bir sebebi de olabilir.

İlginizi çekebilir : Eksikliği Depresyon Sebebi Olan Molekül ‘ Asetil L-Karnitin ‘

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin