Elma, Patates Ve Soğanın Tatları Aslında Aynı

0
4448

Grip veya nezle olduğunuzda yediğiniz yiyeceklerin niçin tatsız geldiğini hiç merak ettiniz mi ?

Aslında bu durumun sebebi çok basit. Yediklerimizin tatlarının %80 lik kısmını koku alma duyumuz sayesinde algılıyoruz.Eğer burnunuz tıkalı olursa yediklerinizden net bir tat alamazsınız. Elma patates ve soğanın tatlarının aslında aynı olması da bu sebebe dayanıyor. Eğer gözlerinizi ve burnunuzu kapatıp bu 3 besinden herhangi birisini yerseniz, hangisini yediğinizi söylemeniz oldukça zor olacaktır. Garip gelse de tamamen doğru ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur bu.

elma patates ve soğanın

Denemek isteyenler için :

Bir adet soğan, elma ve patatesi aynı şekilde ve büyüklükte dilimleyin. Gözlerinizi ve burnunuzu kapatın. Parçaları bu şekilde karışık olarak tadın ve tattıklarınızın soğan mı elma mı yoksa patates mi olduğunu tahmin etmeye çalışın. Sonucu göreceksiniz.

Burnunuz tıkalı durumdayken algıladığınız şey yiyeceğin gerçek tadı değil, temel lezzetidir. Gerçek tatları ayırt etmemizi sağlayan koku alma duyumuzdur. Yiyeceklerin kokusu ancak duyu sensörlerimize ulaştığında gerçek tadını alabiliriz. Soğanın gözlerimizi yaşartması da koku duyumuzla alakalıdır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin