Eksikliği Depresyon Nedeni Olan Molekül ‘Asetil L- Karnitin’

0
1903

Psikiyatrik tanılarla ilgili yapılan en büyük şikayetlerden biri, tanı koymak için yapılan herhangi bir tıbbi test veya röntgen bulguları olmamasıdır. Hasta-doktor arasında yapılan terapilere ve doktorun hasta üzerindeki gözlemlerine güveniyoruz. Bu yüzden bazı insanlar klinik depresyon diye bir şeyin var olmadığını iddia etmektedir. Aksine klinik depresyonla alakalı belirtiler vardır. Düşük çinko ve D vitamini seviyeleri, uykuyla ilgili sorunlar bunlardan bazılarıdır.

Asetil L- Karnitin Adlı Molekülün Eksikliği Depresyon Nedeni

depresyon nedeni molekül bulundu

Son günlerde Asetil L-Karnitin adında eksikliği depresyon nedeni olduğu düşünülen yeni bir molekül keşfedildi. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda depresif farelerin vücudunda çok düşük miktarda Asetil L-Karnitin bulunduğu ve bu farelere takviye yapılırsa normal davranmaya başladıkları görüldü.

Depresyon Yaşayan İnsanlar İçinde Aynı Durum Geçerli Mi ?

116 kişi üzerinde yapılan araştırmada Asetil L-Karnitin miktarının depresif kişilerde önemli derecede az bulunduğu gözlendi. Ayrıca kişilerden daha depresif olanların daha az Asetil L- Karnitin bulundurduğu aynı şekilde daha erken yaşta depresyon başlangıcı olanların bu molekülü daha az bulundurduğu gözlendi.

Asetil L-Karnitin Vücutta Ne İşe Yarıyor ?

Merkezi sinir sisteminde bulunan molekül, yağ asitlerinin enerji üretim merkezlerine (mitokondri) taşınmasına yardımcı olarak enerji üretiminde önemli rol oynuyor.

Peki Depresyon Tedavisi İçin L-Karnitin Takviyeleri Kullanabilir Miyiz ?

Tabi tek depresyon nedeni L-Karnitin eksikliği değil. Başta söylediğimiz gibi çinko eksikliği, çok düşük seviyede D vitamini gibi faktörlerde depresyon nedeni olabiliyor.  Yine de bazı araştırmacılar L- Karnitin takviyelerinin depresyon tedavisi için yeterli olduğunu, yeni bir antidepresan niteliğinde olduğunu düşünüyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin