Dünyada En Çok Tüketilen Meyveler Nelerdir?

0
3630

Meyveler, beslenmemizde önemli bir yer tutar. Her meyve sağlığımı korumamıza katkıda bulunan vitamin ve mineraller içerir. Hem vücudumuza faydaları hemde hoş tatları sebebiyle meyve tüketimi dünya genelinde yaygındır. Bazı meyveler tüm dünyada fazlaca tüketilirken bazıları farklı coğrafik koşullar sebebiyle daha sınırlı tüketilir. Dünyada en çok tüketilen meyveler nelerdir ? sizler için derledik.

En Çok Tüketilen Meyveler

Domates

dünyada en çok tüketilen meyveler

Domatesi bu listede görmek sizi şaşırtmış olabilir. Fakat domates bilinenin aksine sebze değil bir meyvedir. Ve domates dünyada en çok tüketilen meyve unvanını elinde bulundurmaktadır. Hemen hemen tüm kültürlerde yaygın olarak tüketilir. Yıllık domates üretimi yaklaşık 180 milyon tondur. Hem çiğ hemde yemekler içerisinde pişmiş olarak tüketilebilen domatesin pek çok yararı vardır.

Muz

muz

Üretimi hemen hemen her coğrafya’da mümkün olmasa bile Muz dünyanın en çok tüketilen meyvelerindendir. Yıllık tüketimi yaklaşık 120 milyon tondur. Doyurucu ve yüksek besin değerine sahip olan muz genellikle çiğ tüketilse de bazı yerlerde pişirilerek tüketildiği de olmaktadır.

Karpuz

Dünyanın pek çok yerinde kolayca yetiştirilen ve çok sevilen bir meyve Karpuz. Yıllık tüketimi yaklaşık 115 milyon tondur.

İlginizi çekebilir: Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Elma

elma

Dünyanın en çok tüketilen dördüncü meyvesi Elma’dır. Her gün bir elma yemenin doktoru uzak tutacağına dair bir söz vardır. Yıllık tüketimi yaklaşık 90 milyon tondur. Üretimi her coğrafyada mümkün değildir. Çin, ABD, Türkiye, Polonya gibi ülkeler önemli elma üreticileridir. Antioksidan özelliğiyle elma hem çiğ hem pişmiş hemde suyu sıkılarak tüketilebilir.

Greyfurt

en çok tüketilen meyveler greyfurt

İlk öğrendiğimde Greyfurt’un dünyada en çok tüketilen meyveler arasında 5. sırada olması bana garip gelmişti. Fakat gerçek şu ki Greyfurt dünya genelinde yılda yaklaşık 85 milyon ton tüketilmekte. Yüksek besin değerinin yanı sıra özellikle sağlığa çok faydalı bir meyve olması onu tüketme tercihi yapmaktadır. Greyfurt hem çiğ hemde meyve suyu olarak tüketilebilir.

Ayrıca üzüm, portakal, ananas ve mango dünyada en çok tüketilen meyveler arasındadır. 2014 yılı verilerine göre Asya yıllık 370 milyon ton üzerinde meyve üretimiyle dünyanın önde gelen meyve tedarikçisi. Aynı yıl Afrika 90 milyon ton, Güney Amerika 80 milyon ve Avrupa 73 milyon ton meyve yetiştirdi. Hollanda, Guatemala, Güney Afrika, İspanya, Ekvador, ABD gibi ülkeler önemli meyve ihracatçılarıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin