Birbirinden Garip Fobiler

0
1647

Hepimiz bir şeylerden korkarız. Kimimiz karanlıktan , kimimiz kapalı alanda kalmaktan , kimimiz yükseklikten. Bu korkularımız belli düzeyi aşıp , karşı konulmaz hale gelirse buna ” fobi ” deniyor. 

Karanlıktan , şimşekten , yükseklikten korkmak genele göre basit şeylerdir fakat kimi insanların öyle garip fobileri var ki ” yok artık bundan da korkulur mu ! ” diyeceğimiz türden. fisoloji.com sizler için derledi:

Birbirinden Garip Fobiler

  • Antropofobi

Kelimenin kökeni anthropos: insan ve phobos: korku’dan gelmektedir. Yani insan korkusu. Antropofobisi olan insanlar , diğer insanlarda korkuyor ve onlara yaklaşmakta güçlük çekiyor. Yaşamını sürdürmenin en zor olduğu fobilerden biri bu olmalı.

fobi

  • Bibliyofobi

Yeni bir kitabı elimize aldığımızda koklarız ve hemen okumak isteriz ya… Bibliyofobisi olan insanlar böyle değiller çünkü bibliyofobi kitaplardan korkmak demek. Fakat daha çok kitapların cismani varlıklarından değil de içlerindeki fikir ve ideolojilerden korkmak olarak karşımıza çıkar. Bize şu an bu korku çok saçma ve garip gelse de eski çağlarda , çeşitli inanış ve dinlerin ayinlerinde çok sayıda kitap yakıldığı düşünüldüğünde , o zamanlar bibliyofobinin çok yaygın olduğunu görebiliyoruz.

fobi

  • Fobofobi

”Ben hiç bir şeyden korkmam ” diyenlerin sahip olduğu korku , fobi çeşidi ; fobofobi yani korkmaktan korkmak! Yani gerçekten bir şeyden korkmaktan bu kadar korkuyorsan çok korkusuz ve bir o kadar da korkaksın mı demektir bu ? 🤔

garip fobiler

  • Gerontofobi

Yaşlılardan korkmak ve dolayısıyla yaşlanmaktan korkmak anlamına gelir. Bu fobiye sahip olan bireyler ebeveynleriyle nasıl iletişimde olur bilemiyoruz . Yaşlanmamak uğruna ölümü göze alanlar bu fobiye sahip olsa gerek.

fobi

  • Kakofobi

İtiraf edelim kadınların bir çoğunda bulunan bir fobi ; kakofobi yani çirkinlikten korkmak. Yani saatlerimizi ayna karşısında geçirmenin en sağlam açıklaması bu olabilir . Kakofobim var de geç ! 👸

fobi

  • Pantofobi

En birlikte yaşaması zor fobilerden biri daha ; pantofobi yani her şeyden korkmak! Evet her şeyden. Dağdan, taştan , uçan kuştan. Allah sabır versin pantofobisi olanlara ne diyelim.

fobi

  • Ablütofobi

Otobüsteki kokuların sebebi olduğunu düşünebileceğimiz korku ; ablütofobi yani duş almaktan korkmak! Başka bir açıklaması olamaz çünkü o kokuların kesinlikle ablütofobileri vardır.

fobi

  • Helshoesafobi

Kadınlar bilir , dünyanın en haklı korkularından biridir. Helshoesafobi ; topuklu ayakkabılardan korkmak. Ayakkabının vurması , gün boyu parmaklarının sıkışması ve hissettiğin acı , gerçekten korkunç!

garip fobiler

  • Klimakofobi

Merdivenlerden ve merdivenden düşmek korkusudur. Gündelik yaşamda sıkıntı yaşatacak boyuta ulaştı mı , klimakofobisi olanın vay haline!

fobi

  • Litikafobi

Hukukçuların sahip olma lüksünün bulunmadığı korku desem anlaşılır herhalde , davalardan ve mahkemelerden korkmak anlamına geliyor likikafobi.

fobi

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin