Şekliyle Benzediği Organa Faydalı Olan Besinler

0
3145

Hayatta kalabilmek için en temel ihtiyacımız beslenmektir. Beslenmek için her gün çeşitli yiyecekler tüketiyoruz. Yediğimiz bu besinlerin vücut sağlığımıza pek çok faydaları vardır. Kimileri bu faydaları bilerek besinleri tüketse de kimisi farkında bile olmadan sadece canı çektiği için tüketmektedir. Faydalarının farkında bile olmadan tükkettiğimiz besinlerin neye iyi geldiğini hiç merak ettiniz mi ?

Yapılan araştırmalar bir çok yiyeceğin şekil olarak benzediği organa faydalı olduğunu göstermiştir. Bizde sizler için bu besinlerden bazılarını derledik.

Şekliyle Benzediği Organa Faydalı Besinler

 

organlara benzeyen besinler

Ceviz – Beyin

İçerdiği Omega-3 yağı , E ve B6 vitamini , linoleik, alfa linoleik asit sayesinde sinir sistemine ve beyne olumlu etkileri vardır.Zihin açıcı olduğu düşünüldüğünden dolayı özellikle sınavlara hazırlanan kişilere bol bol tüketmesi tavsiye edilir.

Domates – Kalp

Domates,A ve C vitamini, potasyum ve folik asit deposudur.İçerdiği yüksek miktarda antioksidan damarların tıkanması önler.Kanı temizlediğinden ve damarların tıkanmasını önlediğinden dolayı domates kalbe yük binmesini önler ve kalbin daha az yorulmasını sağlar.

Zencefil ve Muz – Mide

  • ZencefilBilinen en etkili faydaları mide bulantısını giderme, yol ve deniz tutmalarını önleme ve sindirim sorunlarına karşı iyi gelmesidir.Tıpın gelişmediği zamanlarda bile mide rahatsızlıklarına karşı özellikle kusma gibi durumlarda insanlar zencefil tüketirdi.
  • Muz

Yüksek miktarda lif içerdiğinden dolayı muz sindirim bozukluklarını düzenler.Mide ekşimesini azalttığından dolayı gastrit ve reflü gibi rahatsızlıkları olan insanlarada tüketmeleri tavsiye edilir.

Havuç – Göz

A vitamini deposu olan havucun gözlere çok faydalı olduğunu duymayan yoktur.Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre haftada 2 veya daha çok havuç tüketen kadınlarda, daha az veya hiç tüketmeyenlere göre göz tansiyonu (glokom) görülme oranı daha azdır.

Fasulye – Böbrek

İçerisindeki protein, magnezyum ve potasyum böbreklerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Fasulye böbrekler için çok faydalı bir besindir.Kum ve taş rahatsızlığınız varsa fasulye tüketerek dökmeye yardımcı olabilirsiniz.

Üzüm – Akciğer

Akciğerlerimizdeki alveollerin şeklini andıran üzüm, akciğerlerdeki nem miktarını arttırarak astıma karşı fayda sağlamaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin