Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ? – Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

0
2498

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Günlük hayatta en sık karşılaşılan ve en zorlayıcı sağlık sorunlarından biri de baş ağrısıdır. Böyle olunca sürekli ağrı kesici ilaçlar içmek zorunda kalabiliyoruz ve bu da mide problemi yaşayanlar için pek sağlıklı olmayabilir. Sürekli zonklayan bir baş ağrısı ise günü mahvedebileceği ve odaklanma problemi yaratabileceği için ” baş ağrısına ne iyi gelir ” sorusu sorulmuş ve doğal – bitkisel çözüm yolları bulunmuştur.

Evde uygulayabileceğiniz , baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı olan bitkisel yöntemleri fisoloji.com sizler için derledi. İşte baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler ;

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Baş Ağrısına Doğal Çözüm Yöntemleri Nelerdir ?

1- Bol Su İçmek

Vücudun susuz kalması baş ağrısını tetikleyen en önemli etkenlerden biridir. İnsan vücudunun günlük ortalama 2 – 2,5 litre suya ihtiyacı vardır. Daha az su tüketimi baş ağrısına sebep olabilir.

baş ağrısına ne iyi gelir

2- Kahve İçmek

Kahvenin içinde bulunan kafein , bağ ağrısına sebep olan kan damarlarını daraltıcı etkisi sayesinde baş ağrısını azaltır. Fakat kahve tüketimini de orantılı yapmak gerekir. Fazla kafein alımı bağımlılığa yol açabilir , bu da baş ağrınızı artırabilir. Çay da aynı şekilde baş ağrısına iyi gelir.

3- Soğuk Kompres Uygulaması

Baş ağrısında en tercih edilen yollardan biri de soğuk kompres uygulamasıdır. Jel şeklindeki buzu ağrıyan bölgenize bastırarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

4- Lavanta Yağı

Lavanta yağı ile yapacağınız masaj baş ağrınızı hafifletmekte birebir olacaktır. Ayrıca kaynamış suya damlatıp buharını koklayarak da baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

baş ağrısına ne iyi gelir

5- Sıcak Duş Almak

Soğuğun baş ağrısına iyi geldiği gibi sıcağın da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Özellikle grip ve burun tıkanıklığı gibi sebeplerle oluşan baş ağrısında sıcak su burun tıkanıklığına iyi geldiği için bu sayede baş ağrısını da hafifletebilmektedir.

6- Etkili Bir Masaj

Baş ağrıdığında şakaklara masaj yapılması gerektiğini herkes bilir. Fakat bazen baş ağrısının kaynaklandığı bölgeden dolayı şakaklara masaj yapmak etkili olmayabilir. Bu yüzden ense bölgenize , boyun ve omuzlarınıza yapacağınız masaj ile de baş ağrınızdan kurtulmanız mümkün.

baş ağrısına ne iyi gelir

7- Karanlıkta Durmak

Bazen ışık baş ağrısını katlanılmaz boyuta getirebilir. Bu yüzden karanlık ve sessiz bir ortamda rahatça uzanmak baş ağrınızı hafifletecektir.

8- Parmaklara Akupunktur Masajı

Bu yöntem size gerçekçi gelmeyebilir fakat baş ağrılarına iyi geldiği gözlemlenmiş bir yöntemdir. Elinizde vücudunuzda farklı yerlere iyi gelen akupunktur noktaları vardır. Baş parmağınız ile işaret parmağınız arasında kalan bölge ise baş ağrısına iyi gelmektedir. O bölgeye yapacağınız baskı ve masaj ile baş ağrınızdan kurtulmanız mümkündür.

baş ağrısına ne iyi gelir

9- Açık Havada Durmak

Kapalı ortamda durmak oksijen alınımını azalttığı için baş ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden uzun bir süre kapalı ortamda kaldıysanız ve başınız ağrıdıysa bir süre sessiz bir ortamda hava almak size iyi gelebilir.

10- Yeterli Uyku

Baş ağrısını tetikleyen diğer en önemli faktörlerden biri de gereğinden fazla veya az uyumaktır. Yetişkinler için günlük ideal uyku saati 7-9 saat arasıdır. 6 saatten az ve 10 saatten fazla uyumak veya uyku düzensizliği baş ağrısına sebep olabileceğinden sürekli bir baş ağrınız varsa uyku düzeninizi gözden geçirmelisiniz.

baş ağrısına ne iyi gelir

İlginizi çekebilir : Şekliyle Benzediği Organa Faydalı Olan Besinler

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin