Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Ve Gribe İyi Gelen Bitki Çayları

0
1612

Bitki Çaylarının Faydaları

Kış mevsiminin en çok görülen hastalığıdır grip. Bir yatağa düşürdü mü kısa sürede kalkabilene helal olsun. Grip için bir çok ilaç bulunsa da , gripten ve türevi diğer hastalıklardan korunmak için bitkisel yöntemlerde mevcut. Pek çoğumuzun ön yargı ile yaklaştığı bitki çaylarının faydaları saymakla bitmez. Fisoloji.com sizler için ” bağışıklık sistemini güçlendiren ve gribe iyi gelen bitki çayları ” derledi. İşte o çaylar ve faydaları ;

Ihlamur Çayının Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmezidir ıhlamur çayı. En ufak bir öksürükte akıllarına ıhlamur kaynatmak gelen annelerimiz aslında çok haklılar. İçinde bulunan C ve P gibi vitaminler ve daha bir çok yararlı madde ile gribe ve öksürüğe iyi geldiği en bilinen faydasıdır. Bunun dışında ıhlamur çayının ateş düşürücü , sindirim sistemini güçlendirici , boğaz ağrısını giderici etkileri de bulunmakta. Zencefil , bal ve limon gibi malzemelerle karıştırarak lezzetini ve faydasını artırabilirsiniz. Fakat günde 3 fincandan fazla içilmesi önerilmiyor.

bitki çayları

Papatya Çayının Faydaları

Uykuya dalmaya yardımcı etkisi ile bilinen papatya çayının saymakla bitmez bir çok faydası daha bulunmakta. Günde iki kez içince mide kramplarına iyi geldiği saptanan papatya çayının ayrıca cilde iyi geldiği de gözlemlenmiş. Papatya çayına batıracağınız pamuk ile yüzünüze masaj yapıp cildinizin parlamasını ve gözlerinizin altına yapacağınız masaj ile koyu renk göz halkalarınızı iyileştirebilirsiniz.

bitki çayları

Zencefil Çayının Faydaları

İçerisinde bulunan B ve C vitaminleri , demir , kalsiyum , fosfor gibi vitaminlerle kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa iyi geldiği bilinen zencefil bitki çayı sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile diyet yapanların gözde içeceklerinden biri. Ayrıca kalp ritmini düzenleyici ve öksürük kesici etkisi de var.

bitki çayları

Kuşburnu Çayının Faydaları

C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan kuşburnunun çayı da meyvesi kadar lezzetli ve yararlı. Bağışıklık sistemi güçlendirici ve gribe iyi gelen etkisinin yanında kolesterol , böbrek rahatsızlığı gibi hastalıklarla savaşta bir numara .

bitki çayları

Yeşil Çayın Faydaları

Diyet yapanlar tarafından oldukça içilen ve zayıflatıcı etkisi çok bilinen yeşil çayın faydaları da saymakla bitmiyor. Damar tıkanıklığını önleyici ve kolesterol düşürücü etkileri bulunan yeşil çay cilt bakımı için de birebir. Ağız sağlığı açısından da faydaları olan yeşil çay ayrıca bağışıklık sistemini düzenlemede bolca faydası bulunan bir çay. Fakat günde 2 fincandan fazla içilmesi önerilmiyor.

bitki çayları

Kayısı Çayının Faydaları

A , B ve bolca C vitamini içeren kayısının meyvesi kadar çayı da yararlı. Bağışıklık sistemini güçlendiren kayısı çayı kemik ve göz sağlığına da iyi gelmekte. Bunun dışında kabızlık sorununu gidermeye , kilo vermeye yardımcı olan kayısı çayı en lezzetli bitki çayları arasında yer alıyor.

bitki çayları

Ada Çayının Faydaları

En bilinen bitki çayları arasında yer alan ada çayının da bir çok faydası var. Bu lezzetli çayın bağışıklık güçlendirici etkisinin yanında başlıca faydaları şunlar : sindirim sistemini güçlendirmeye yarar , diyabeti önler , bronşit ve astıma iyi gelir , hafızayı güçlendirir…

bitki çayları

Ginseng Çayının Faydaları

Asya’da yetişen ve ülkemizde pek bilinmese de bir çok faydası olan ginseng çayının başlıca faydaları : bağışıklık sistemini güçlendirmek , kan basıncını güçlendirmek ve kan şekerini güçlendirmektir.

bitki çayları

İlginizi Çekebilir : Birbirinden Fit Smoothie Tarifleri

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin