Yunan Mitolojisinde Yaratıklar

0
5954

Yunan mitolojisinde tanrıları ve yarı tanrıları az buçuk duymuşuzdur. Hades , Zeus , Poseiodon , Athena gibi. Peki yunan mitolojisindeki yaratıklar hakkında ne kadar bilginiz var? Fisoloji.com sizler için derledi,  işte yunan mitolojisinde yaratıklar ;

  • Satir

yunan mitolojisi

Satirler yarı keçi – yarı insan varlıklardır. Gövdelerinin belden üstü normal bir insan formundayken belden aşağısı ise keçidir. Kuyrukları ve keçi gibi sivri kulakları vardır. Mitolojide satirlerin görevi ormanı korumaktır. Satirlerin yaşlı ve usta olanlarına Silenos denir.

  • Nymphe (nemf)

yunan mitolojisi

Nemfler yunan mitolojisinde perilerdir. Nemfler güzellikleri ile bilinir ve hepsi dişidir. Ölümsüz değillerdir fakat uzun bir süre yaşarlar ve bu süre zarfında gençliklerinden ve güzelliklerinden hiç bir şey kaybetmezler. Nemfler yaşadıkları yerlere göre isimlendirilir. Dağlarda yaşayanlar Oreadlar , akarsularda yaşayanlar Naiadlar ve meşe ağaçlarında yaşayanlar Dryadlar olarak bilinir. Ormanın koruyucusu Satirler , dağlarda ve meşe ağaçlarında yaşayan bu güzel perilerin güzelliklerine bir nevi hayrandırlar.

  • Siren

yunan mitolojisi

Sirenler yunan mitolojisinde denizde yaşayan insan benzeri deniz varlıklarıdır , yani bir nevi deniz kızlarıdırlar. Sirenler deniz kızlarıyla tam olarak aynı değildirler. Deniz kızlarının bir iken sirenlerin iki kuyrukları vardır. Efsaneye göre güzel sesleri olan sirenler şarkı söyledikleri an civarda dolaşan gemicileri büyüleyip onları kendilerine yem ederler.

  • Sentor

yunan mitolojisi

Sentorların görünüşü de Satirlere benzetilebilir ama aslında farklı yaratıklardır. Sentorların belden üstü insan , belden aşağısı ise attır. 4 at ayağı ve kuyruğu vardır. Yunan mitolojisinde Sentorlar savaşçı varlıklar olup , Satirler kadar cana yakın olmayabilirler.

İlginizi çekebilir: Yunan Mitolojisi Tanrıları

  • Pegasus

yunan mitolojisi

Pegasus mitolojide kanatları olup uçan attır. Uçması için iki devasa kanada sahiptir. Denizler tanrısı Poseidon ile yılan saçlı Medusa’nın oğlu olduğuna ve Poseidon’un oğlu Perseus’un Medusanın kafasını kesmesiyle Medusanın kafasından toprağa akan kanlardan doğduğuna inanılır. Mitolojideki görevi Zeus’a yıldırımlarını getirmektir.

  • Hidra

hidra yunan mitolojisi

Mitolojideki 3 başlı , zehirli yaratık Hidradır. Hidra nefesi ile bir insanı öldürebilecek bir zehre sahiptir. Kesilen her başının yerine 2 tane baş çıkar ve bu onu öldürmeyi çok zor kılan şeylerden biridir. Zeus’un oğlu Herkül’ün 12 görevinden biri de Hidra’yı öldürmektir. Hidra’nın görevi ölüm dünyası ile insanlar dünyası arasındaki bekçiliği yapmaktır. O yüzden her iki dünyanın tam ortasında Lerna gölünde yaşar.

  • Kiklop

yunan mitolojisi kiklop

Kikloplar mitolojide tek gözlü devlerdir. Alınlarının ortasında kocaman bir göz bulunur. Uranos ve Gaia’nın birleşmesinden doğan Kikloplar oldukça tehlikeli varlıklardır.

İlginizi çekebilir: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar

  • Kerberos

yunan mitolojisinde yaratıklar

Yunan mitolojisinde yer altı yani ölüler dünyasını Hades yönetir ve Hades yer altı dünyasının bekçiliği görevini Kerberos’a vermiştir. 3 başlı köpeğimsi bir varlık olan Kerberos’un sırtı yılan başlarından oluşmaktadır ve kuyruğu da dev bir yılandır. Isırığı zehirli olan Kerberos da Herkül’ün 12 görevinden bir diğeridir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin