Yunan Mitolojisi Tanrıları Ve Özellikleri

0
8138

Yunan Mitolojisi Tanrıları Ve Özellikleri

Yunan mitolojisi , günümüzde de en zengin ve en bilinen mitolojilerden biridir. Olimposlu tanrılarından korkunç canavarlarına , büyüleyici varlıklarına kadar oldukça büyük bir alandır. Filmlerde , tarihi eserlerde de sıklıkla yunan kahramanlarının ve dolayısıyla ”yunan mitolojisi tanrıları ”nın isimlerini duymuşuzdur. Bu yazımızda sizler için yunan tanrılarından olan olimpos tanrılarını derledik.

İşte daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için yunan mitolojisi tanrıları ve özellikleri :

yunan mitolojisi tanrıları

1- Zeus

Zeus yunan mitolojisinde 3 büyük tanrıdan biri ve tanrıların en kudretlisidir. Olimposun tahtında oturan ve bir nevi kral olan tanrı Zeus’tur. Bunun dışında gökyüzünü kontrol edebilme gücüne sahiptir. Hava olaylarını Zeus yönetir. Çok güçlü ve Zeus ile bütünleşmiş sembolü şimşektir.

yunan tanrıları hera

2- Hera

Zeus’un eşi ve ana tanrıçadır. Mitolojide ” ana tanrıça , aile ve evliliğin tanrıçası ” olarak bilinir. Hera Zeus’un eşi olsa da onunla olan tek tanrıça değildir. Bu yüzden Hera kıskanç ve gaddar bir tanrıça olarak bilinir. Sembolü ise tavus kuşudur.

yunan mitolojisi posedion

3- Poseidon

3 büyük tanrıdan bir diğeri de Poseidondur. Zeus’un kardeşidir ve denizlerin tanrısıdır. 3 dişli yabasıyla denizleri kontrol eder ve bu sayede deprem yaratır. Denizin altından devasa bir sarayı vardır ve deniz yaratıkları arasında otoritesi büyüktür.

yunan mitolojisi tanrıları

4- Hades

3 büyük tanrıdan bir diğeri ise Hades’tir. Zeus’un kardeşidir ve yer altı tanrısıdır. Ölülere hükmeder ve ayrıca tüm yer altı zenginliklerine sahip olduğu için en varlıklı tanrılar arasındadır. Çoğunlukla yer altındaki sarayında yaşar ve pek fazla yer yüzüne çıkmaz. Bu yüzden soğuk bir tanrı olarak bilinir. Sembolü ise miğferidir.

yunan mitolojisi athena

5- Athena

”Akıl , bilgelik , barış, strateji ” tanrıçası olan Athena bu özellikleri sayesinde savaşları yönetmekte çok iyidir. Yunanlar kent devleti olarak örgütlenmiştir ve Atina kenti ise ismini Athena’dan alır. Yani Atina kentinin baş tanrıçasıdır. Babası Zeus , annesi Metis’tir. Sembolleri kalkan , zeytin dalı ve baykuştur.

yunan mitolojisi apollon

6- Apollon

Yunan mitolojisinin en yakışıklı tanrılarından biridir. Zeus ve Leto’nun oğlu olan Apollon ”tıp , müzik , kehanet tanrısı ” olarak bilinir. Sembolü olan yay ve ok ile hastaları iyileştirir. Ayrıca Apollon arabasıyla gökyüzünde dolaşır ve güneşin doğmasından sorumludur. Ayrıca Artemes’in ikiz kardeşidir.

yunan mitolojisi tanrıları

7- Artemis

Apollon’un ikiz kardeşi olan Artemis avcılık ve vahşi doğa – kırsal tanrıçasıdır. Sembolü ikiz erkek kardeşi gibi yay ve oktur. Ayrıca geyikte sembollerinden biri sayılabilir. Artemis ikiz kardeşi Apollon’dan önce doğup annesi Leto’nun doğum sancılarını görünce bekaret yemini etmiştir.

afrodit

İlginizi çekebilir: Yunan Mitolojisinde Yaratıklar

8- Afrodit

Zeus’un kızlarından biri olan Afrodit en adı bilinen tanrıçalardan biridir. Güzel kadınlara takılan Afrodit lakabından da anlaşılabileceği gibi Afrodit güzellik ve aşk tanrıçasıdır. Aşık edemeyeceği erkek olmamasıyla övünür , tanrıçaların en güzeli olarak bilinir.

ares

9- Ares

Hera ve Zeus’un oğlu olan Ares savaş tanrısıdır. Sparta’nın ana tanrısı olan Ares , Atina’nın ana tanrıçası olan Athena ile sürekli atışma halindedir. Bunun şehirler arası savaşlardan dolayı öne sürüldüğü de söylenebilir. Afrodit’in kocası Ares olmamasına rağmen Afroditle yakınlaşmaları ile bilinir. Sembolleri akbaba ve miğferdir.

yunan mitolojisi tanrıları

10- Hermes

Zeus ve Maia’nın oğlu olan Hermes tanrıların en kurnazı ve en hızlısıdır. Bu yüzden Zeus’a habercilik yapar ve haberciler tanrısı olarak bilinir. Uçabilen ayakkabıları ve büyülü bir değneği vardır.

11- Dionysos

Zeus ve Semele’nin oğlu olan Dionysos şarap , eğlence tanrısı olarak bilinir. Olimposta ve evrende en güzel şarapları dionysos yapar , genelde sarhoştur. Annesi Semele olduğu için olimpostaki tek yarı tanrı odur. Sembolü doğal olarak şarabın ham maddesi olan üzümdür.

12- Demeter

Zeus’un bir diğer eşi ve tarım – bereket tanrıçasıdır. Örgülü saçları ile tanınır. Sembolü buğday demetidir. Demeter ve Zeus’un kızı olan Persephone , Hades tarafından yer altına kaçırılmıştır. Bu duruma çok üzülen Demeter’in kızını göremediği zamanlar yas dönemidir ve bu zamanlarda toprak bereketsizdir. Gördüğü zamanlar ise bahardır ve toprağın bereketi oldukça fazladır.

yunan tanrıları hera

13- Hephaestus

Zeus ve Hera’nın oğlullarından biridir. Ateş ve madencilik- demir tanrısı olduğu için tanrıların silahlarını genelde Hephaestus yapar. Tanrıların en çirkini olmasına rağmen en güzel tanrıça olan Afrodit ile evlidir ve Afroditi Aresle bir çok kez yakaladığı için Aresten nefret eder ve sürekli onu dalgaya alır.

14- Hestia

Yunan mitolojisi tanrıları arasında olimposun en yaşlı tanrıçasıdır. Zeustan bile yaş olarak büyük olmasına rağmen mitolojide Hestiadan çok fazla bahsedilmez. Düzen ve aile tanrıçası olmasının yanında ateş tanrıçası olarak da bilinir.

İlginizi çekebilir: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin