Yunan Mitolojisi Nasıl Başladı ? Nasıl Sonlandı ?

1
4021

Yunan Mitolojisi Başlangıcı

olimposlu tanrılar

Yunan Mitolojisinde Titanlardan ve olympostan önceki bir zamanda büyük bir savaş çıktı. Bizzat dünyayı yaratmış varlıklar arasında.Primordia’nın öfkesi ebediyen kontrolden çıktı ve bu öfkeden bu savaş çılgınlığından hiddetliler hasıl oldu. Ne titan ne tanrılardı ne ölümlü ne gölgelerdi. Hiddetliler kimsenin emrinde değildi. Çünkü onlar onur’un muhafızlarıydı. Ceza infazcılarıydı, hainlerin felaketiydiler. Zeus iktidara yükseldiğinde kız kardeşlerden (Hiddetlilerden) korkması için pek sebebi olmadığını gördü çünkü hiddetliler yalnızca suçlu gördüklerinden intikam alırlardı. Bu hainlerden ilki HEKATONKHEİR AEGON’du. Canavar Zeusa bir kan yemini edip sonrada tanrıların kralına ihanet ettiğinde hiddetliler harekete geçmekte gecikmedi kız kardeşler durmak bilmeden yaratığın izini sürdü ve yaratığı yakaladıklarında ona acımasızca işkence yaptılar. Çünkü ölüm bu yemin bozan için çok merhametlice olurdu. HEKATONKHEİR AEGON herkes için ibretlik bir örnek oldu tanrıya olan kan yeminleri bozmayı aklından geçirebilecekler için özel bir hikayesi vardı.

Evren meydana gelmeden önceki şekilsiz boşluk Khaostur. İlk varlıklar bu Khaostan türer.
Yer yüzünün kişileşmişi olan ilk varlığı Titan Gaia dır. Halk dilinde Toprak ana olarak geçer. Gaia dan doğan ikinci varlık ise URANÜSTÜR(Gökyüzünü temsil eder) iste bu iki varlığın birleşmesinden şuan bildiğimiz yunan mitolojisi doğmaktadır.Uranüs ve Gaia’nın birleşmesinden 11 Titan doğmuştur.Bu titanlar Okeanos ,Koios,Hyperion ,İapetos ,Theaia,Rheia, Themis, Mnemosyne, Phoibe, Thetys ve Kronostur.
Daha sonra Zeus’a şimşek ve yıldırımları verecek olan alınlarında tek gözleri bulunan kyklopları ve yüz kollu elli başlı Hekatonkheirleri doğurdu.

Tanrıların kralı Zeus’un hikayesi ve kaderi burada başlar. Zeus’un annesi Rheia yani reya babası ise titan Kronostur. Kronos Uranüsten iktidarı ele geçirebilmek için babasını öldürmüştür. Fakat efsane kendini tekrarlayacaktır. Kronos Kahinin sözlerinden biliyordur ki oğullarıda ona aynısını yapacaktır. Hissettiği bu korku onu oğullarını öldürmeye götürmüştür. Tüm oğullarını yedikten sonra en son oğlu Zeus’a sıra gelince annesi Reya bir taşa bez bağlayıp Kronos’a Zeus yerine taş sunmuştur. Reya Zeus u bir kartalla birlikte onu Kronos un bulamayacağı bir adaya bıraktırmıştır . Aslında Zeus’u kurtaran Gaia’nın kendisidir. Onun isteğiyle kardeşlerini Kronostan kurtarmıştır. Ama bu davranış Titanları sonsuza dek Tartarusta hapis edecekti.Zeus’un hayatını bağışladı fakat Zeus yüreğindeki tüm intikam arzusuyla titanlara karşılık verdi. Sadece tek bir Titan yüzünden tüm titanlara ihanet etti. Babası Kronos yüzünden.

Titanlar ve Tanrılar arasında çıkan savaşı titanlar kaybetti ve hepsi cehennemi temsil eden Tartarusta tutsak edildi.Bu savaşta tanrıların başını gökyüzünün hakimi Zeus, denizlerin ve atların tanrısı Poseidon ve yeraltının ve ruhların tanrısı Hades çekiyordu.Titanların ruhları yer altı tanrısı olan Hadesin elinde birer oyuncaktı.Fakat Her ne kadar Zeus iktidarı ele geçirse de aynı kader Zeusunda başına gelecekti .Hera’nın ( ben Zeus olmadan da bir çocuk yaparım diyip bir çiçekten hamile kalarak doğurduğu oğlu) oğlu olan savaş tanrısı ARES 12 olimposludan birisi olmak istediği için olimpostaki tüm tanrılara savaş açtı ve savaşın sonunda hiçbir tanrı tarafından sevilmeyen Ares galip geldi fakat Ares’in amacı olimposlu tanrılara hükmetmek ya da babasını olimposun tahtından indirmek değildi onun amacı olimposlu tanrılardan biri olmaktı.

Savaşın sonunda babası Zeusla bir anlaşma yapar ve ölümlüler dünyasına artık hiçbir tanrının karışmamasını ister .Ve yunan mitolojisinin ölümlüler dünyasında kapanışı bu şekilde olur.

1 Yorum

  1. Şimdi karı kız var, zeytinin zeytinyağının en iyisi, hava sıcak her yer on numara sahil, toprağa bir ekiyorsun bin veriyor öyle bir zaman yani antik Yunan. Haliyle bu eski tipler de can sıkıntısında mitolojik kahramanlar uydurmuş özeti budur.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin