Türkiye’de Çay Yetiştiriciliğinin Öncüsü : Zihni Derin

0
438

Çay Türkiye’ye Ne Zaman Geldi ? Türkiye’de Çay Yetiştiriciliği Nasıl Başladı ? Çayın Ülkemize Geliş Hikayesi Nedir ? Zihni Derin Kimdir ?

Türkiye'de çay

Anadolu’dan kilometrelerce ötede keşfedilmiş olmasına rağmen ülkemize geldiği andan itibaren vazgeçilmezimiz olmuş, kahvaltıda , gün ortasında , akşamları bol bol tükettiğimiz sohbetlerimize tat katan içecek çay.

Çay’ın Osmanlı’ya gelişi 

çay 2. abdulhamid

19.yy sonlarına doğru Osmanlı’da bazı dükkanların az miktarda çay ithal etmesiyle başlamış çay serüveni. Çay’ın güzel bir içecek olduğunu düşünen Osmanlı’da çay yetiştirmek için ilk girişimler Sultan II.Abdülhamid döneminde olmuş. Çin’den ithal edilen çay fidanları Bursa’ya ekilmiş fakat ekolojik koşullar sebebiyle burada çay yetişmeyeceği anlaşılmış.

Türkiye’de Çay Yetiştiriciliği Ne Zaman ve Nasıl Başladı ?

Zihni Derin Kimdir ?

Osmanlı’daki başarısız çay yetiştirme girişimlerinin ardından I. Dünya Savaşı’nında kaybedilmesiyle zor günler yaşanmış. Osmanlı için bir kültür niteliğinde olan kahve oldukça pahalıya ithal edilmeye başlanmıştı.

çay zihni derin

Bunun üzerine 1921 yılında Ankara’da bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyona dönemin ziraat genel müdürü olarak iktisat bakanlığı adına Zihni Derin temsilci olarak katıldı. Görevi gereği Rize bölgesinde yaptığı çeşitli incelemelerde bölgenin çay ve turunçgil üretimi için elverişli olduğunu görerek bu alanda çalışmalar başlattı. Batum’dan çay fidanları getirten Zihni Derin ilk çay fidanlığını kurdu. O dönemde geleceği pek belirgin olmayan çay için yöre halkı fazla ilgi göstermeyince Zihni Derin’in ilk girişimi çok iyi bir sonuç alamadı.

Daha sonra öğretmenlik görevine dönen Zihni Derin, bir süre farklı kurumlarda görevler yaptıktan sonra Rize’ye geri döndü. 1938 yılında Ziraat Vekaleti Çay Organizatörlüğüne getirilen Zihni Derin, bu görevi sırasında Gürcistan’dan getirttiği iki ton çay tohumu ile çay fidanı üretimi yapmaya devam etti.

1940 yılında çıkarılan kanunla çay üreticilerine pek çok kolaylık sağlandı ve üretilen çayların devlet tarafından satın alınacağı yasalarla garanti altına alındı. Bu özel teşvik edici yöntemlerle ve Zihni Derin’in çabalarıyla bölge halkı çay üretimine yöneldi. Böylece Rize çay üretiminde bir yıldız oldu.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin