Umudun Simgesi Süpermen

0
2189

Umudun Simgesi Süpermen’in Hikayesi

Jerry Siegel tarafından yazılmış ve Joe Shuster tarafından çizilmiş Marvel ve Dc evreninin ilk süper kahramanı olan Süpermen’in hikayesini bugün çizgi romanlarda filmlerde ve çizgi filmlerde izleyip okuyabiliyoruz. Haz ve keyif vermesinden öte Süpermen, tüm insanlığa bir umut ve kurtarıcı olarak çizilmiş ve efsaneleştirilmiş bir karakterdir. Kısaca Süpermen Krypton adlı gezegenden annesi ve babası tarafından bir kapsülün içine konulup dünyaya gönderilmiştir. Babasının ismi Jor-el kendisinin ismi ise kal-eldir. Dünyaya geldiğinde ise onu çiftçilikle uğraşan Kent ailesi büyütmüş ve adını Josef Clark Kent olarak koymuşlardır.

Süpermen'in doğuşu
Süpermen kapsül içerisinde

Dikkat çekilen nokta ise bu isimlerde başlamaktadır. Eski Sümer ve Babil dilinde El sözcüğü tanrı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda dünyadaki isminin de Josef olması ilahi bir sıfat yüklemekten başka bir şey değildir. Filmlerinde ise zaten bu durum pekiştirilmekte ve tanrı olarak görülmektedir.

 

Süpermen aynı zamanda insanlığa bir umut olarak çizilmiştir. Bunu en basit anlamıyla Süpermen’in S sinden anlıyoruz çünkü Krypton’da S harfi umut anlamına gelmektedir. Tanrısal anlam yüklenen bir kahramanın umudu simgelemesi çok normal gözüktüğü gibi kendisine özel ahlaki değerlerinin olması ve her zaman adaletin sağlanmasını istemesi bu sıfatı daha da çarpıcı kılmaktadır. Çünkü bu sıfatlar tanrısal özellikleri ortaya koymaktadır. Süpermen’in beyaz bir kişi olması, Kryptonit’e olan zaafı ve güneş ışığından yoksun kaldığı zaman güçsüzleşmesi ve öldürülebilmesi onu her ne kadar bu sıfattan yoksun bıraksa da ve bazı kesimler tarafından sevilmese de dünya da insanlar için ilahi bir sembol niteliği kazanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin