Satranç ve Tavla Nasıl Bulundu ? Satranç ve Tavla Hikayesi

0
3149

Satranç ve Tavla Nasıl Bulunmuştur?

Bugün dünya üzerinde çok popüler olan iki oyun Satranç ve Tavla. Peki bu oyunların nasıl ve nerede icat edildiğini hiç merak ettiniz mi ? Satranç ve Tavla’nın keşfi aslında birbiriyle ilişkilidir. İlk olarak Satranç bulunmuştur ve  Satranç oyunu bulunmasaydı bugün belki de Tavla diye bir oyunda olmayacaktı.

İşte Satranç ve Tavla Oyununun ilginç ortaya çıkış hikayesi :

Satranç, ilk olarak MS 6. yüzyılda Hindistan’da bulundu. Dönemin Hint imparatoru danışmanlarından ve çevresindekilerden, çocuklarının savaşlarda analitik düşünen nitelikli askerler olabilmesi için bir yol bulmalarını istemiştir.Bunun üzerine Herssabbin Dahire adlı bir Hint satranç oyununu icat etmiştir.

satranç hikayesi

Oyunu çok beğenen İmparator, dönemin Pers İmparatoruna bir mektupla beraber bir satranç takımı göndermiştir. Mektupta oyunla ilgili hiçbir açıklama yaptırmayan imparator şöyle yazdırmıştır :

” Kim daha çok düşünüyor,

Kim daha iyi biliyor,

Kim daha çok ileriyi görüyorsa o kazanır.

İŞTE HAYAT BUDUR… ”

Bunun üzerine Pers İmparatoru, durumu dönemin en alim veziri olan Buzur Mehir ile paylaşmış ve ona önce oyunu çözmesini daha sonra da bu hediyeye karşılık olarak bir oyun icat etmesini ve Hindistana göndermesini emretmiştir.

Uzun uğraşlar sonunda satranç oyununu tam anlamıyla çözen Buzur Mehir, zaman kavramından aldığı ilhamla tavlayı icat eder. Zaman kavramından aldığı ilham nedir derseniz, Tavla üzerindeki 4 köşe 4 mevsimi temsil eder. Pulların dizildiği karşılıklı 6’şar hane 12 ayı temsil eder. Toplam pul sayısı 30, ayın günlerini temsil eder. Siyah ve beyaz pullar gece ve gündüzü temsil eder. Ve pulların dizili olduğu toplam 24 hane günün saatlerini simgeler.

tavla hikayesi

Buzur Mehir’in icat ettiği tavla oyununu beğenen Pers İmparatoru, Hint İmparatoru’nun hediyesine karşılık olarak bir tavla takımı göndermiş ve yanında şu mesajı iletmiştir :

” Evet ,

Kim daha çok düşünüyor,

Kim daha iyi biliyor,

Kim daha çok ileriyi görüyorsa o kazanır.

Ancak şansı da unutmamak gerekiyor.

İŞTE HAYAT BUDUR… ”

Ve işte bugün ülkemiz dahil dünyanın pek çok yerinde ilgiyle oynanan satranç ve tavlanın hikayesi budur.

İlginizi çekebilir: Tavla Dizilişi Ve Oynanışı – Tavla Nasıl Oynanır? Tavla Nasıl Dizilir?

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin