İskandinav Mitolojisinde Tanrılar – İskandinav Tanrıları

1
5589

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar

Yunan mitolojisinde olduğu gibi İskandinav Mitolojisinde de çok tanrılı inanış vardır. İskandinav tanrıları da belli özelliklerle belli şeyleri temsil ederler. İşte İskandinav Mitolojisinde Tanrılar ve Özellikleri :

İskandinav Tanrıları

Odin

Tanrıların ve Asgard’ın en güçlüsü ve ve kralıdır. Bilgeliğin ve zaferin tanrısı olan Odin,  Hlidskialf isimli tahtından herkesi gözleyebiliyordu.

Thor

iskandinav mitolojisinde tanrılar

Thor , iskandinav tanrıları arasında günümüzde en bilinendir(bkz:marvel). Savaş tanrısı olan Thor, Odin ve Fjörgyn’in oğludur. Çekici mjöllnir Thor’un en önemli sembolüdür. Bu çekiç sayesinde yıldırım çaktırabilir, büyük bir kayayı parçalayabilir hatta ölüleri diriltebilir.

Loki

Thor’un üvey kardeşi olan Loki, çoğu zaman Thor ile olan çatışmaları ile bilinir. Düzenbazlık tanrısı olan Loki, Odinden sonra Thor yerine tahta geçebilme isteği yüzünden kardeşi Thor’a bir çok kez savaş açmış fakat içten içe de sevgi beslemiştir. Kılık değiştirebilme özelliği olan Loki, bunu tanrıları kandırabilmek için kullanmıştır.

Vidar

Yalnızlık tanrısı olarak bilinen Vidar, Thordan sonra en güçlü tanrılardan biridir. Geleceği ve yaptığı seçimleri öngörebilme yeteneği ve bunu başkalarına anlatmasının yasak olması yüzünden sessizleşmiş ve yalnızlık tanrısı olarak bilinmiştir.

Tyr

Tanrıların en cesuru olan Tyr, savaşçıların tanrısıdır. İhtişamlı kılıcı ile özdeşleşen Tyr, devasa kurt Fenrir’e göz kulak olurken kolunu kaptırması sebebi ile tek kollu olarak tasvir edilmiştir.

Heimdall

Altın dişleri sayesinde ”altın dişli tanrı” lakabı verilen Heimdall, Asgard’ın korucusu olması ve çok iyi işitme duyusu sayesinde gözcü tanrı olarak bilinir. 9 adet annesi olan Heimdall’ın, Gjallarhorn adlı bir boynuzu ve Hofund adlı bir kılıcı vardır. Kıyamet günü olan Ragnarok’ta Heimdall’ın bu boynuzunun çıkardığı tiz ses ile savaş ilan edileceği kabul edilir.

İlginizi çekebilir : Yunan Mitolojisi Tanrıları Ve Özellikleri

Freya

iskandinav mitolojisinde tanrılar

Aşk, güzellik tanrıçasıdır ve Freyr’in ikizidir. Güzelliği sayesinde çoğu tanrıyı kendine hayran bırakmıştır.

Frigg

Odin’in karısı olan Frigg, ana tanrıçadır. Doğa ana olarak tanınır ve evlilik ve ailenin tanrıçasıdır. Mitolojide en sevilen tanrılardan biridir.

Sif

iskandinav mitolojisinde tanrılar

Thor ile evli olan Sif, tarım ve bereket tanrıçasıdır. Uzun, sapsarı saçlara sahiptir fakat Loki, uykusunda onun altın saçlarını kesmiştir.

İlginizi çekebilir: Yunan Mitolojisinde Yaratıklar

Hel

Yer altı tanrıçası olan Hel, yunan mitolojisinde Hades’in iskandinav mitolojisindeki karşılığıdır. Loki’nin kızı olmasından da anlaşılabileceği gibi, hile ve aldatmaların tanrıçasıdır.

Freyr

iskandinav mitolojisinde tanrılar

Güzel aşk tanrıçası Freya’nın ikiz kardeşi Freyr, tanrıların en yakışıklısıydı. Bereketi, aydınlığı ve barışı sembolize ederdi.

Bragi

İsminin anlamının şiir olmasından da anlaşılabileceği gibi şiir tanrısıdır. Bilgeliği ve akıcı konuşması sayesinde güzel şiirler yazar.

Forseti

Işık saçan tanrı Forseti, tanrılar ve insanlar için adalet sağlar. Bu nedenle adalet tanrısı olarak bilinir.

Mimir

iskandinav mitolojisinde tanrılar

Öğüt veren, en bilge tanrı Mimir, derin kuyusu ile bilinir. Bu kuyuya bakarak bilgeliğini konuşturur ve her kim bu kuyudan su içerse bilge olacağını söyler. Odin de bir gözünü feda ederek bu kuyudan su içip bilgeliğe ulaşmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin