Halil İnalcık ve İlber Ortaylı Kimdir?

0
2185

Aramızdan ayrılışının 2. yıldönümünde tarih biliminin üstadı Prof. Dr. Halil İNALCIK’I sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Sosyal bilimlerin temeli sayılan tarih, milletlerin kültürlerini, hayat tarzlarını, milli ve manevi bütün değerlerini nesilden nesile aktararak canlılıklarını devam ettirip, geçmişin olayları ile geleceğe yön veren bir bilim dalıdır ve milletlerin hafızası durumundadır. Bu nedenle tarihini bilmeyen milletler bugün ve gelecekte karşılaşacakları problemlere çözüm bulmakta zorlanmaktadır.

Bu yazımızda, ülkemizde tarih biliminin gelişmesine yaptıkları katkılar için minnet duyduğumuz Türk tarihçilerimizden Halil İnalcık ve İlber Ortaylı hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 

halil inalcık ve ilber ortaylı
Halil İnalcık

HALİL İNALCIK KİMDİR ?

Günümüz bilim dünyasında, Osmanlı tarihi alanında akla ilk gelen isim olan Prof. Dr. Halil İnalcık, 100 senelik ömrüne 25’den fazla kitap, 300’ü aşkın makale sığdırmış ve aralarında Prof. İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok tarihçiyi yetiştirmiş ve bu nedenle de ‘hocaların hocası’ olarak anılmıştır.
Dünyaca tanınan ve kabul edilen Türk tarihçisi Halil İnalcık 7 Eylül 1916’da doğdu. Liseyi Balıkesir Öğretmen Okulu’nda tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi’nin Tarih Bölümüne girdi. Buradan mezun olduktan sonra da 1942 yılında “Tanzimat ve Bulgar Meselesi” başlıklı teziyle doktora unvanı aldı. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Tarih Bölümünde Avrupa ve Osmanlı tarihi veren Halil İnalcık, 1972’de ders vermek ve çalışmalarına orada devam etmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Daha sonra, 1993 tarihinde yurda dönüp Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümünde öğretim üyeliğine başladı.
İnalcık, çok iyi düzeyde Osmanlı Türkçesi, iyi düzeyde; İngilizce, Fransızca, Almanca, orta düzeyde de; Arapça, Farsça ve İtalyanca biliyordu.Bazıları İngilizce bazıları Türkçe olarak kaleme alınan eserlerinde temel olarak Osmanlı tarihini tamamen belgelere dayalı, nesnel ve soğukkanlı bir şekilde incelemiştir. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge’de bulunan Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.
Halil İnalcık çoklu organ yetmezliği nedeniyle 25 Temmuz 2016 tarihinde saat 19.10’da Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Başlıca eserleri: The Ottoman Empire, Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi (2 cilt), Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ: 1300-1600, Osmanlı İmparatorluğu, Toplum ve Ekonomi, Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adalet, Devlet-i Aliyye. Ayrıca hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan 2005 yılında yayımlanmıştır.

İlber Ortaylı
İlber Ortaylı

İLBER ORTAYLI KİMDİR ?

Türk tarihinin en önemli profesörlerinden biri olan İlber Ortaylı, Halil İnalcık gibi büyük ismin yetiştirdiği başarılı, donanımlı bir öğrencidir. Gerek eğitim hayatı gerekse meslek hayatına göz atıldığında oldukça başarıya imza attığı görülen İlber Ortaylı yalnızca bir akademisyen olarak tanınmamış sosyal medya platformlarında da büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştur.
21 Mayıs 1947’te Bregenz’de (Avusturya) doğmuştur. Ailesiyle birlikte 2 yaşında Türkiye’ye göç etmiştir. 1965’te Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olup 1970’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü bitirmiştir. Viyana üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde eğitim gören İlber Ortaylı, yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1974 yılında doktor, 1979 senesinde de “Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu” çalışmasıyla doçent oldu. 1982 yılına gelindiğinde devletin akademik politikalarına tepki olarak istifa etti. Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı. 1989’da Türkiye’ye dönerek profesör oldu.
Yerli ve yabancı dergilerde Osmanlı ve Rus tarihi ile ilgili makaleler yayınladı. 2002’de Galatasaray Üniversitesi’ne, iki yıl sonra da Bilkent Üniversitesi’ne konuk öğretim üyesi seçildi. Şu an Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi vermektedir. İlber Ortaylı 2017 senesinde düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu’nda, Tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü almıştır.

Başlıca eserleri: Türkiye İdare Tarihi, Osmanlı Aile Yapısı, Kırk Ambar Sohbetleri, Avrupa ve Biz, Tarihimiz ve Biz, İlber Ortaylı Seyahatnamesi, Cumhuriyetin İlk Yüzyılı 1923-2023, İttihat ve Terakki, Anadolu’nun Bozkırlarından Avrupa’nın İçlerine

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin