Fazıl Say Kimdir ? – Fazıl Say Hayatı

0
4088

Fazıl Say Kimdir?

Harbiye Açık Hava Konseri iptal edilen dünyaca ünlü piyanist , besteci ve dahi bir müzik adamı , müziğe aşık bir adam , Fazıl Say Kimdir ? 

Fazıl Say , Fazıl Say derler idi , şimdi bildim..

 

Fazıl SAY Hayatı

14 Ocak 1970’de Ankara’da dünyaya geldi. Müzik sevdası babadan gelen Fazıl Say’ın babası Ahmet Say yazar ve müzikologtur.

Müziğe ilk yönelişi dudağındaki yırtığın ameliyatla dikilmesiyle başlamıştır. Doğuştan dudağında yırtık olan Fazıl Say’ın dudağı ameliyatla dikilmiş ve doktoru onu tedavi amaçlı üflemeli çalgılara yöneltmiştir. Fazıl Say’ın müzik yolculuğu bu sayede melodika ile başlamıştır.

fazıl say kimdir

Fazıl Say’ın piyano ile tanışması 3-4 yaşlarındayken olmuştur. Sekiz yıl Mithat Fenmen‘den piyano eğitimi almıştır. Akabinde Ankara Devlet Konservatuarında üstün yeteneğini konuşturmuş , orada Kamuran Gündemir, İlhan Baran gibi usta isimlerden piyano ve kompozisyon eğitimi almıştır. Ayrıca konservatuar boyunca müziğin bir çok alanında sayısız eğitim alan Fazıl Say , yeteneğine bilgi ve pratik katmayı ihmal etmemiştir.

17 yaşındayken Düsseldorf Müzik Yüksek Okulunu burslu kazandı . Burada David Levine‘in öğrencisi oldu ve  “konçerto solisti” diploması ile mezun oldu.  Daha sonra Berlin Konservatuarında ( Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi) eğitim gördü ve kariyerine  ‘’piyano ve oda müziği öğretmenliği’’ni eklemiştir.

fazıl say hayatı

1994 yılında “Young Concert Artists International Auditions” (Uluslararası Genç Konser Sanatçıları) yarışmasında birinci olmuş ve kariyeri için başarılı bir başlangıç yapmıştır.  Daha sonra  Radio France Beracasa Vakfı, Paul A. Fish Vakfı, Boston Metamorphos Orkestrası, M. Clairmont Vakfı gibi kuruluşlardan bir çok ödül toplayarak dünyaca tanınmaya başlamıştır.

New York Filarmoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası, Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası gibi müzik aleminde yeri çok önemli olan orkestralarla çalışmıştır.

fazıl say insan insan

Aynı zamanda , beste yapmayı ihmal etmeyen Fazıl Say, çeşitli oratoryolar, piyano konçertoları, orkestra, oda müziği ve piyano eserleri ile, şan ve piyano alanlarında da eserler kazandırmıştır.

Kudsi Ergüner , Yuri Bashmet ve Shlomo Mintz gibi isimlerle birlikte müzik yaptı ve konserler verdi.

İlginizi çekebilir: Robert Downey Jr Hayatı

fazıl say biyografi

Dünyanın çeşitli yerlerinde müzik dehasını gösteren Fazıl Say, dünyaca sevilmiş ve beğenilmiş 2008 yılında, Avrupa Birliği tarafından “Kültür Elçisi” ünvanı almıştır. Aşık Veysel’in “Kara Toprak” isimli parçasından etkilenerek bir piyano uyarlaması yapmış ve bunu albümleştirmiştir. Albüm, ABD Billboard listelerinde 6. sıraya kadar yükselmiş, büyük bir başarı sağlamıştır.

Yani kısacası Fazıl Say, müzik alanında Türkiye için dünyaca bir başarıya ulaşmış usta sanatçımızdır. Değeri biline !

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin