En Güzel Aşk Şarkıları

0
3729

Tüm Zamanların En Güzel Aşk Şarkıları

en güzel aşk şarkıları

14 Şubat Sevgililer Günü geldi çattı. Bu yıl da sevgilinizle beraber dinleyesiniz veya dinleyip de sevgilinizi düşleyesiniz diye Fisoloji.com sizler için birbirinden güzel , unutulmaz aşk şarkılarını derledi. İşte kimisini filmlerden bildiğimiz , kimisinin derin bir hikayesi olan tüm zamanların en güzel aşk şarkıları listesi ;

 

Scorpions – Still Loving You

1965 yılında Rudolf Schenker tarafından kurulan grubun 1984 yılında çıkardığı Love at First Sting albümünde yer alan şarkı grubun belki de en bilinen ve en sevilen şarkısıdır.

Whitney Houston – I Will Always Love You

Tüm zamanların en güzel aşk şarkıları denince kuşkusuz akla gelen ilk şarkı I Will Always Love You olur. 1963 – 2012 yılları arasında yaşayan efsanevi ses Whitney Houston büyüleyici ses tonu ve mükemmel şarkıları sayesinde ”dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı” ünvanına sahiptir.

 

Metallica – Nothing Else Matters

James Hetfield ve Lars Ulrich tarafından kurulan efsanevi metal grubu Metallica’nın en bilinen ve en melodik şarkılarından biri ; Nothing Else Matters. Bir neslin ergenliğinde en çok dinlediği şarkı olabilir. Sözleri James Hetfield tarafından yazıldı.

George Michael – Careless Whisper

Seksenler ve doksanlara damgasını vuran ve pop müzik türünde en iyilerden biri olarak kabul edilen İngiliz şarkıcı George Michael’in aynı ismi taşıyan 1984 yapımlı albümünden Careless Whisper de kuşkusuz en güzel aşk şarkıları listesinde yer alıyor.

 

Celine Dion – My Heart Will Go On

Tüm zamanların en sevilen , çoğumuzun her defasında ağladığı aşk filmi olan Titanic’in unutulmaz şarkısı da en güzel aşk şarkıları listesinde tabi ki olmalıydı.

 

Eagles – Hotel California

Bu şarkının unutulmazlar arasında yer almasının bir nedeni var : gerçek bir hikaye üzerine yazılmış. Rivayete göre Hotel California iki aşığın tanıştığı bir oteldir. Aşıklar , eğer aşık olduklarından eminlerse bir sene sonra yine bu otelde buluşacaklardır ve aşkları ilelebet olacaktır. Fakat aşıklardan biri günü gelip otele gittiğinde aşığını orada göremez. Bunun sebebi ise sürpriz yapmak için bir gün önceden gelen aşığının otelde çıkan yangında ölmesidir. Grubun sözlerin belli kısımlarından da anlaşılacağı üzere bu hikaye üzerine bu şarkıyı yazdığı düşünülür. Fakat Hotel California’nın hikayesiyle ilgili benzeri başka rivayetler de vardır.

 

Berlin – Take My Breathe Away

Top Gun filminden hatırlayabileceğimiz efsanevi aşk şarkılarından biri de Take My Breathe Away. Grubun 1986 yapımlı Count Three & Pray albümünde yer alan şarkı , en bilinen şarkılarındandır.

Righteous Brothers – Unchained Melody

Tüm zamanların en güzel aşk şarkılarından biri de 60’lı yılların efsanesi Unchained Melody..

 

No Doubt – Don’t Speak

Amerikan rock grubu No Doubt’ın efsane şarkısı Don’t Speak de 90’lı yılların en çok dinlenen aşk şarkıları arasındaydı.

 

Adele – Someone Like You

Günümüz aşk şarkıları denince akla ilk gelen isimlerden biri Adele ve ilk şarkılardan biri de Someone Like You. İngiliz söz yazarı ve şarkıcı Adele’in belki de en akıllara kazınan şarkısı olan Someone Like You , 21 albümünün çıktığı 2011 yılından beri dillerde.

 

Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing

1970 yılında Boston’da kurulan rock müzik grubu Aerosmith’in en duygusal şarkılarından biridir. 1998 yılında çıkan aynı isimli albümde yer alan şarkı , tüm zamanların en güzel ve unutulmaz aşk şarkıları arasındadır.

 

Karla Bonoff – All My Life 

70-80’li yılların tanınan isimlerinden biri olan Karla Bonoff’un All My Life aynı zamanda 90’larda sinema kuşağı olan Parliament Sinema Kulübünün müziğidir.

 

Plain White T’s – Hey There Delilah

Amerikalı pop – punk müzik grubu olan Plain White T’s’in 2005 yılında çıkardığı All What We Needed albümünde yer alan şarkı , sözleri ve akustik müziği ile sevilen aşk şarkıları arasında.

 

H.I.M. – Gone With The Sin

Dağılmalarıyla dinleyicilerini üzen kendi tanımlarıyla ”love metal” tarzında müzik yapan H.I.M. de akıllara kazınan Gone With The Sin şarkısıyla listede yer alıyor.

 

Evanescence – My Immortal

Daha çok aşk acısı temalı , rock müziğin en acıklı şarkılarından olan My Immortal , melodisiyle , solist Amy Lee’nin muhteşem sesiyle ve sözleriyle unutulmaz aşk şarkıları arasında yer alıyor.

 

Bon Jovi – Always

Rock müziğin efsane gruplarından biri olan Bon Jovi’nin Like From London albümünde yer alan Always şarkısı da müziği ve müthiş sözleriyle en güzel aşk şarkıları listesinde yer alıyor. ”I’ll be there till the stars don’t shine , till the heavens burst and the words don’t rhyme”

 

Anathema – Angelica

İngiltere’de kurulan doom metal grubu Anathema’nın aslında neredeyse  her şarkısı aşk ve bunalım temalı fakat fikrimizce içlerinden en derini Angelica. ( Dikkat! Ağır bunalım içerir.)

 

Goran Karan – Stay With Me

2000’li yılların unutulmaz aşk şarkıları arasında da Hırvat şarkıcı Goran Karan’ın şarkısı Stay With Me yer alıyor.

 

Extreme – More Than Words

1996 yılında dağılan metal müzik grubu Extreme’in en akustik şarkılarından biri olan More Than Words’te akıllara kazınmış aşk şarkıları arasında.

 

Sting – Shape Of My Heart

İngiliz müzisyen Sting’in ve unutulmaz film Leon : The Professional’ın müziği Shape Of My Heart , klasik aşk şarkıları arasında yer alıyor.

 

Scorpions – Send Me An Angel

Still Loving You’nun yanında Send Me An Angel da efsanevi rock grubu Scorpions’un en sevilen şarkıları arasındadır ve kuşkusuz muhteşem sözleriyle efsanevi aşk şarkıları listesindedir.

 

Richard Marx – Right Here Waiting for You

Amerikalı şarkıcı Richard Marx’ın 1989 yapımlı Repeat Offender albümünde yer alan Right Here Waiting for You şarkısı da en güzel aşk şarkıları arasındadır.

 

Helloween – A Tale That Wasn’t Right

1984 yılında Almanya / Hamburg’da kurulan grup metal müziğin efsaneleri arasındadır. Power metal türünde müzik yapan grubun unutulmaz şarkılarından biri A Tale That Wasn’t Right , en güzel aşk şarkıları listesinde sıralama olarak başlarda olabilecek kadar etkileyicidir.

 

Johnny Cash – You Are My Sunshine

”siyah giysili adam” lakaplı , rock – country tarzında müzikler yapan usta müzisyen-söz yazarı- gitarist Johnny Cash’in You Are My Sunshine şarkısı , en güzel ve anlam dolu aşk şarkılarındandır. Sesi güzel olan sevdiğine bu şarkıyı söylesin 👍

 

Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love

Amerikalı yazar – müzisyen – söz yazarı Leonard Cohen ve Dance Me to the End of Love şarkısı da akla kazınmış melodisi ve sözleriyle unutulmaz aşk şarkıları arasında yer alıyor.

 

Aaron – Lili ( U Turn) 

”Je vais bien ne t’en fais pas ” filminde de çalan şarkı , Fransız grup üyelerinden oluşan Aaron grubunun çıkalı çok olmasa da bizce efsaneleşmiş aşk şarkılarından biridir.  Gerçekten müthiş sözlere sahiptir ; ”you see its not the wings that makes the angel 
just have to move the bats out of your head ”.

 

James Blunt – Goodbye My Lover

İngiliz şarkıcı ve besteci James Blunt’ın listelerde bir numara olan albümü Back to Bedlam’da yer alan Goodbye My Lover şarkısı , kısa sürede unutulmaz aşk şarkıları arasına girmeyi başarmıştır.

 

Son olarak : Ufuk Beydemir – Ay Tenli Kadın

İlk olarak Sofar aracılığıyla tanıdığımız Ufuk Beydemir , ilk albümü ” Sevda Gibi”yi 2018 yılında yayınladı. Farklı ses tonu ve yazdığı şarkılarla büyük başarılar elde edeceğinden şüphemiz yok . Sevda gibi , yüreğimdesin gibi şarkıları da bu listeye layık fakat onu tanımamızı sağlayan ” Ay Tenli Kadın”ın yeri başka.

 

İlginizi çekebilir : Fazıl Say Kimdir ?

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin