Modern Dünyanın Yeni 7 Harikası ve Özellikleri

0
1893

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Asırlar boyunca insan medeniyetleri şehirler, binalar, anıtlar, tapınaklar, mezarlar, kilise ve camiler gibi hayranlık uyandıran ihtişamlı yapılar inşa etmiştir. Tarih boyunca efsanevi pek çok yapı inşa edilmiş ve bu yapıları dünyanın 7 harikası olarak sınıflandırmak oldukça zordur. Fakat  New7Wonders vakfı dünyanın dört bir yanında var olan 200 harika yapı listesini daraltarak yaptığı oylamalar sonucu bu listeyi 7’ye indirmiştir. İşte oylama sonucunda dünyanın yeni 7 harikası olarak açıklanan harika yerler:

Tac Mahal / Hindistan

tac mahal

Tac Mahal antik Hindistan şehri Agra’da yer alan ve tarihi değeri, çarpıcı güzelliğiyle dünyanın yeni 7 harikası arasında yer alır. Babür imparatoru Şah Cihan’ın karısının mezarı burada bulunur. İddiaya göre imparator eşinin ölümünün ardından ona olan sevgisinin ispatı olarak Tac Mahal’i inşa ettirir. 1632 yılında inşaatı tamamlanmış ve 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir. Bugün her sene 6-8 milyon arası ziyaretçi Tac Mahal’i ziyaret etmektedir.

Kolezyum / İtalya

dünyanın yeni 7 harikası

İtalya’nın Roma kentinde bulunan ve dünyadaki en büyük amfitiyatro olan Kolezyum, Flavian amfitiyatrosu olarak da bilinir. Yapılışında kum ve beton kullanılan Kolezyum’un inşaatına milattan sonra 72’de imparator Vespasian başlamış ve 80 yılında varisi Titus tarafından tamamlanmıştır. Bir süre sonra bir başka Flavian imparatoru olan Domitian, amfiyatroda bazı değişiklikler yaptı. Kolezyum yaklaşık 80 bin kişilik seyirci kapasitesine sahipti. Burada sahte deniz savaşları, hayvan avları, infazlar ve savaş canlandırmaları halka sergileniyordu. Bugün dünyanın yeni 7 harikası arasında yer alan Kolezyum, Roma’ya giden turistlerin uğrak yeri durumunda.

Chichen Itza / Meksika

chichen itza

Chichen Itza, Meksika’nın Yucatán bölgesinde bulunan arkeolojik sit alanıdır. Kristof Kolomb dönemi öncesi Maya halkı tarafından inşa edilmiştir. Buranın Mayalar dönemine ait en büyük şehirlerden birisi olduğuna inanılmaktadır. Chichen Itza bugün Meksika’da en çok ziyaret edilen ikinci sit bölgesidir.

Machu Picchu / Peru

machu picchu dünyanın yeni 7 harikası

Dünyadaki pek çok insanın görme hayali kurduğu Machu Picchu dünyanın yeni 7 harikasından biridir. Cusco Bölgesinde yer almaktadır. Arkeologların büyük bölümüne göre İnka imparatoru Pachacuti 1450 yılında burayı mülk olarak inşa ettirmiştir. Daha sonra çevresi şehir olarak gelişen Machu Picchu tam yüzyıl sonra İspanyol fetihleri sırasında terkedilmiştir. Bölge İnka İmparatorluğu’na dair çok önemli izler taşımaktadır.

Christo Redentor (Kurtarıcı İsa Heykeli) / Brezilya

kurtarıcı isa heykeli

Brezilya’nın en ikonik sembollerinden biri olan ve Rio de Janeiro’da bulunan İsa Heykeli dünyanın yeni 7 harikası listesinde yer alıyor. Yapımında Fransız heykeltıraş Paul Landowski’nin imzası bulunan heykelin yüz kısmını ise Romen heykeltıraş Gheorghe Leonida yapmıştır. Sabun taşı ve beton kullanılarak yapılan heykel 30 metre boyunda ve 635 ton ağırlığındadır. 1922 yılında yapımına başlanarak 1931 yılında tamamlanmıştır. Kurtarıcı Mesih heykeli 710 metre yüksekliğindeki Corcovado dağının tepesinde bulunuyor.

Petra / Ürdün

dünyanın yeni 7 harikası petra

Ürdün harikası Petra arkeolojik, tarihi ve mimari açıdan harika bir değerdir. Petra antik kentine dair en dikkat çekici özellikler; su kanalı sistemi ve kayaların mimarisidir. Ayrıca oyulduğu taşların renginden dolayı ‘Gül Şehri’ olarak da bilinir. Sadece dünyanın yeni 7 harikası değil aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde’de bulunuyor.

Çin Seddi / Çin Halk Cumhuriyeti

çin seddi

Dünya çapında turistlerin uğrak yeri olan Çin Seddi uzunluğu ve tarihi değeriyle tanınır. Binlerce yıllık Çin tarihi ile yakından ilişkisi bulunur. Milattan önce 7. yüzyıldan başlayarak Çin imparatorlukları tarafından başlangıçta bir dizi duvar inşa edilmiş zamanla bu duvarlar birleştirilerek Çin Seddi ortaya çıkmıştır. UNESCO bu harika yapıyı 1987 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne almıştır.

Dünyanın yeni 7 harikası ve özellikleri hakkında soru, öneri ve görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Dünyanın yeni 7 harikası konusuyla alakalı ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Antik Dünyanın 7 Harikası Nelerdir?

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girin
Adınızı buraya girin